محصولات پوست و مو
محصولات عطرسازی و آروماتراپی
logo
نیاز به مشاوره داری؟
چاکرای خاجی

پاکسازی و درمان چاکرای دوم (چاکرای خاجی)

چاکرای دوم کجاست؟ چه عمواملی باعث عدم تعادل چاکرای دوم یا چاکرای خاجی می شود و چطور می توان این چاکرا را به حالت تعادل بازگردانیم؟ جواب تمامی این سوالات را در این مقاله خواهید یافت.

چاکرای خاجی کجاست و کارکردش چیست؟

دومین چاکرای اصلی، بین ناف و انتهای ستون مهره ها قرار دارد. چاکرای خاجی کمی تندتر از چاکرای سرخ ریشه می چرخد و از این رو رنگی در مایه های زیبایی از نارنجی دارد. چاکرای متعادل و پاک خاجی از درون با نوری کم رنگ و سفید درخشان می درخشد. چاکرای خاجی آلوده، رنگ نارنجی سوخته ای دارد. چاکرای خاجی تحت تاثیر افکار و احساسات شما در خصوص موارد زیر است:

تمایل شدید به لذت های جسمانی: غذا، نوشیدنی، مسائل جنسی یا لذت جویی

اعتیادات: مواد مخدر، الکل، غذا و مواد دیگر

بدن خود: عادت های ورزشی، الگوهای خواب، وزن، سلامتی و افکار مربوط به ظاهر فرد

برای آشنایی با سایر چاکراها می توانید مقاله زیر را مطالعه نمایید:

چاکرا چیست ؟

دلایل تیره و بزرگ شدن چاکرای خاجی

 تمایلات جنسی ! لذت! اشتیاق! رابطه ها! اعتیاد! آشفتگی، تجاوز جنسی! زنای با محارم! فریبکاری! آشفتگی احساسات! خلاقیت! آه، چاکرای دوم- خمیرمایه ی برنامه های روزمره ای کانال های تلویزیونی! حقیقت این است که تا به امروز جامعه ی ما در وجه غالب خارج از چاکرای دوم عمل کرده است. اشتباه نیست اگر گفته شود هرگاه چاکرای دوم سالم، متعادل و مستقل کار کند، انرژی آن شگفت انگیز، نیرومند، خلاق، زندگی بخش و هنرآفرین است و هرگاه این چاکرا نامتعادل باشد انرژی آن همان قدر، ویرانگر و برباد دهنده است. بسیاری از افراد که گرایشهای معنوی-روحانی دارند، در مبارزه با نفس و دور شدن از تمنیات جنسی با چارکرای دوم خود درگیر می شوند. این چاکرا به مراقبت و توجه نیازمند است. بنابراین اکنون که تاثیرات چاکرای دوم مد نظر شما قرار می گیرد، اجازه دهید یادآور شوم با خود مهربان باشید، تاثیرات منفی را همان طور که آشکار می شوند از بین ببرید و خود را سرشار از بخشندگی و دوست داشتن کنید.

چاکرای دوم، در پایین شکم قرار دارد و موارد زیر را در برمی گیرد: خاطره های ذخیره شده، احساسات، دانسته هایی درباره ی این که شما چگونه بر دیگران اعتماد می کنید، کیفیت روابط شما، جنبه های جسمانی روزمره ی زندگی و بهره بردن از انرژی خلاق جنسی تان. چاکرای دوم آن مرکز انرژی است که از راه آن، احساسات افراد دیگر را دریافت می کنید. اندام های زایشی و لگن در این ناحیه قرار گرفته اند، بنابراین هنگامی که چاکرای دوم نامتعادل باشد یا دچار گرفتگی انرژی شود، این اندام ها که در قسمت پایینی قرار گرفته اند بیشترین آمادگی را برای بیماری دارند.

در طی دوران کودکی باورهایمان را درباره ی خودمان، جنسیت مان و نقش مان به صورت موجودی خلاق و دارای احساسات می پرورانیم. به جاست یادآور شویم، درست به مانند چاکرای اول، بسیاری از آموزه های دوران کودکی طوری طراحی شده اند تا در خدمت ” ذهن قبیله ای” باشند. بسیاری از افراد به طور ناخودآگاه نقش خود در چاکرای دوم را به عهده می گیرند. معمولا الگوهایی انتخاب می وشند که نیازهای چاکرای دوم را برآورده می کند، مثلا ازدواج برای امنیت جسمانی، پول، فرزند، موقعیت احتماعی و ترس از تنهایی.

درباره ی رابطه جنسی، جنس مخالف و برآورده کردن نیاز جنسی چه می دانید، آیا به جنسیت خود افتخار می کنید؟ از دیدگاه جنسی چه طور ارزیابی می شوید؟ در دوران بلوغ رابطه ی جنسی شما چگونه بود؟ آیا کم رو، هیجان زده، نگران یا شرمنده بودید؟ حال و هوای شما در اولین خونریزی ماهانه چه طور بود؟ اولین نعوظ شما چه طور؟ آیا وحشت زده شدید یا آنچه را روی می داد درک می کردید؟ شاید شما نمی دانستید چه چیز در بدنتان روی می دهد؛ و احساس شرمساری و یا گیجی می کردید. وقتی هورمون های فعال بدن احساس های تازه ای به وجود آوردند، آیا کسی بود که به شما کمک کند؟ آیا والدین که آنقدر به شما نزدیک بودند، همین که از مرحله ی رشد به دوران بزرگسالی قدم گذاشتید، ناگهان به شما پشت کردند؟ دختران کوچک دیگر نمی توانند روی پای پدر بنشینند. پسران کوچک نیز دیگر نمی توانند والدین را در آغوش بگیرند و پدر یا مادر را ببوشند! پدر! مادر! آیا رفتار شما عوض شده؟

 به شما گفته اند نقش متفاوتی بازی کنید، شما دیگر نمی توانید به بازیهای دوران کودکی ادامه دهید، ” دختران جوان این کار را نمی کنند”! شما دیگر نمی توانید با آن عروسک یا اسباب بازی گچی بازی کنید، ” پسرها این کار را نمی کنند.”

آیا از رشد بدنتان احساس سربلندی یا شرمندگی کردید؟ پستان ها _ موی شرمگاه_ آیا از این فرم جدید بدنتان احساس غرور کردید؟ آیا والدین با شما هم چشمی کردند و وقتی دیدند شما در آغاز راه بزرگسالی هستید تهدیدی احساس کردند؟ شما دیگر کودک نبودید، به همین دلیل شاید از والدین این پیام را گرفتید که بالغ شدن خوب نبوده، بزرگ شدن خوب نبوده، آنها دوست نداشتند شما بزرگ شوید. این موارد چه تاثیری روی نمو و پرورش شما گذاشت؟ آیا بدن شما رشد کرد یا درهمان حالت فیزیکی کودکی باقی ماند شاید از اینکه مونث بویدد مورد پذیرش قرار نگرفته و به این دلیل انرژِی “مذکر” خود را به حرکت درآوردید و با پرخاش نمایی مورد پذیرش قرار گرفتید، بنابراین بایستی تیپ مردانه داشه باشید سینه ها نباید مشخص باشند، ران ها و باسن هیچ وقت نباید رشد کنند، آیا شما مردها اجازه داشتید پرورش یابید، آیا ترغیب می شدید امیال جنسی خود را برآورده کنید؟ آیا شایسته بود که از پدیده های خوشایند جنسی لذت ببرید – مثلا لمس یک بالش نرم زیبا یا یک روسری، پالتو پوست، چرم _ یا در این موارد تحقیر می شدید؟ به باورهایی برخوردید که برای دختر بچه ها، پوشیدن لباس بزرگترها و مادر بسیار خواب است، ولی اگر پسری این کار را بکند، اشتباه یا بدتر از آن دچار انحراف شده است. آیا به گوش شما نرساندند که از جنسیت (مونث یا مذکر بون شما) راضی نیستند؟ اگر شما زن هستید پیام هایی دریافت نکریدد که برای موفقیت می بایست مرد باشید و آیا شما از زن بودن خود متنفر شدید. اگر مرد هستید، پیام هایی از مادرتان درباره ی اینکه چه قدر از مردان بیزار است، به شما نرسید؟ کدام پیام به شما این مفهوم را رساند: مردها نفهمند و من یک مرد هستم، آیا بدان معناست که من هم نفهمم؟ لطفا مرا دوست داشته باشید حتی اگر یک مرد بد باشم، سپس شیوه ی دیگری را برای خشنود کردن مادر در پیش می گیرید تا ثابت کنید مثل مردهای دیگر نفهم نیستید. شما خانم ها، آیا پیوسته تلاش نکردید تا پدرتان را از خود خشنود نگه دارید. ولی هیچ گاه موفق نشدید، زیرا او نمی دانست چگونه با یک زن یا دختر ارتباط برقرار کند؟ بنابراین شاید تنها کاری که توانستید بکنید این بود که بیشتر شبیه مردها شوید. متاسفانه شما هنوز هم آن تاییدی را که در جست و جویش بودید به دست نیاورده اید، یا شاید به عنوان بچه ی خوب بارها و بارها مورد تایید قرار گرفتید، چه قدر باهوش، دختر کوچک بابا، پسر خوب مامان، “فرشته ی کامل ” همه اینها را شما در چاکرای دومتان ذخیره کرده اید و به همین دلیل بسیار مهم است که ذهنتان را از همه ی این مواد پاک کنید.

آیا در خانواده ی شما درباره ی امور جنسی بی پرده صحبت می شد؟ آیا امور جنسی منبع دلشوره و نگرانی بود که مورد پذیرش قرار نمی گرفت و حتی نادیده انگاشته می شد؟

آیا رابطه جنسی به گونه ای آلوده و ناپاک جلوه داده شد با پنهانکاری و هره کره کردن درباره ی آن با دوستان؟ آیا والدین آشکارا از نظر جنسی فعال و پرشور بودند؟ آیا به شما اجازه می دادند که از این امر آگاه باشید؟ آیا به شما می گفتند که داشتن رابطه ی جنسی، بسیار خوب و سرچشمه ی سلامتی است؟ آیا در معرض رفتار جنسی نامناسب بوده و از خطوط قرمز عبور کرده اید؟ آیا کسی بدون اینکه بخواهید، شما را لمس کرده است، شاید در کوردکی، توسط بزرگسالی و شما ناتوان در ابراز مخالفت و با این احساس که مورد تعدی قرار گرفته اید؟ آیا شما والدینی فریبکار و با نیازمند داشتید؟ آیا شما آموختید که برای زنده ماندن (بقا) احساسات خود را بروز ندهید؟ احساسات و عواطفی که از چاکرای دوم ریشه می گیرند- غم، خشم، جنون و همچنین لذت و شادی! به خود امکان دهید که احساسات تان را در فضای امنی بروز دهید، سپس شرم، خشم و جنون را از خود دور کنید به طوری که دیگر نتوانید آنها را علیه خود برانگیزانید. یادتان باشد که مراقب خود باشید و سخاوت و بخشندگی را فراموش نکنید حتی وقتی فکر می کنید به آن نیازی نیست.

ما از والدین و فامیل چیزهایی درباره ی ارتباط با دیگران آموخته ایم، تصور شما از رابطه با دیگران چیست؟ رابطه برای شما به چه می ماند؟ آیا شیوه های روابط سالم را یاد گرفته اید یا روابط ناسالم و دارای اختلال را؟ خیلی از ما در معرض یادگیری روابط ناسالم ایم. چه کسی در زندگی شما شیفته ی خود کرد؟ اکنون شیفته ی چه کسی هستید؟ آیا آنها نقش حمایتگر شما را بازی می کردند؟ آیا بد دهن و زشت رفتار بودند؟ شاید در عمل زشت رفتار نبودند ولی از نظر ذهنی و رفتاری اینگونه بودند و عزت نفس شما را پایمال می کردند. آیا برآورده کردن نیازهای والدین را به برآوردن نیازهای خود ترجیح می دهید؟ آیا مورد پذیرش والدین خود قرار گرفتید؟ آنها چه انتظاراتی از شما داشتند؟ هر گاه شما مجبورید به شیوه ی معینی رفتار کنید و به شیوه ی مشخصی حرف بزنید، آیا احساس می کنید مورد پذیرش قرار گرفتید یا مورد چون و چرا، یا هردو؟ کدام بخش از شما این طور می خواهد؟ اجازه دهید خود را نشان دهد و سپس آن را از خود دور کنید. هر آنچه انرژی برای این گونه باورهای محدود و این نوع روابط را تامین می کند از خود دور کنید. این شامل روابط کاری و روابط دوستی نیز می شود و نه فقط روابط جنسی. شما چه مناسباتی با جهان، با حیوانات با پول و خودتان دارید؟ منظور کلیه ی روابط است.

چگونه با دیگران رابطه برقرار می کنید، آیا گاهی با دیگری احساس مشترک دارید؟ آیا حضور در جمع برایتان دشوار است و درمیان جمع احساس ناتوانی و از پاافتادگی می کنید؟ آیا خودتان یا دیگران فکر می کنند شما شخص “حساسی” هستید؟

چاکرای دوم همچنین چاکرای بصیرت و روشن بینی است، چاکرایی با قابلیت دریافتن و غالبا تجربه کردن احساسات دیگران. این توانایی هم دارای جنبه های مثبت و هم منفی است. آری، شما می توانید در خواندن ضمیر دیگران بسیار مهارت داشته باشید اما این می تواند بسیار گران تمام شود. وزن از راه باسن، ران ها، شکم و کپل ها افزایش یابد. (روش نگهداری بدن) و ناتوانی در تشخیص احساسات واقعی از احساسات مجازی. توجه کنید که اگر این سیکل در مورد شما صدق کند: شما مورد مشورت دوستی که به مشاوره نیاز دارد قرار گرفته اید، هنگامی که گفت و گو آغاز می گردد، شما احساس می کنید، شاد هستید، پرانرژِ و آزاد. در پایان گفتگو شانه هایتان به جلو می افتد، شما خالی و افسرده شده اید، درحالی که دوست شما احساس خوبی دارد و از شما بی نهایت سپاسگزار است، توجه داشته باشید که چگونه او همیشه پس از گفت و گو با شما احساس بهتری دارد. دوست شما اکنون روی شما هوار شده است، در چاکرای دوم به شما بند شده است و اکنون پس مانده ی عاطفی او را با خود می برید. اکنون هنگامی است که شما به جداسازی ها و پاک کردن چاکرا نیاز دارید. راهنمایی از طریق چاکرای قلب ساده تر است، چون ارتعاش بالاتری دارد، و توانایی بیشتری را برای تحت تاثیر قرار نگرفتن فراهم می کند، خیلی بهتر از سازگانی شخص با احساساتش در چاکرای دوم.

بندهای انرژی در چاکرای دوم معمولا نشانگر این است: یا ” من از نظر جنسی به شما علاقه مندم” و یا ” پشتیبانی عاطفی ات را از من دریغ نکن، به احساسات من توجه کن”. بندهای رابطه جنسی برای مدتی می تواند به حال خود رها شود، بسته به اینکه شما از آن خوشتان می آید یا نه. گاهی این گزینه معتبر است : شما احتمالا می باید به بندی از ” زوج خیال انگیز جنسی تان” خوش آمد بگویید. این کار به شما اجازه می دهد یک رابطه ی جنسی را حفظ کنید. هر چند ممکن است به یک باره این تمنا و اشتیاق سرخورده گردد و برای بازگرداندن انرژی هر کدام، رها کردن آن بند ضروری است.

به عبارت دیگر، نتیجه یک بند احساسی در چاکرای دوم فرسوده شدن انرژی پتانسل است و اغلب و به وسیله ی یک تکانه ی نیاز همراهی می شود و باید از بین برود. شما چگونه با دنیا پیوند برقرار می کنید؟ چه هنگامی در زندگی به وسیله ی چاکرای دوم خود حرکت می کنید؟ آیا شما با شخصی هستید که بسیار احساساتی و نیازمند است و دوست دارد از نظر جنسی به شما آویزان باشد.

” صحنه ی بار نمونه ی کاملی از کنش های متقابل چاکرای دوم شماست. آیا هنگام رابطه ی جنسی با دیگران، کنترل آن را به نفع خود در دست می گیرید؟ آیا به وسیله ی نیروی جنسی خود دیگران را فریب می دهید؟ آیا شما از نیروی جنسی تان برای به دست آوردن شغل، نزدیک شدن زیاد، یا به وجود آوردن ارتباط درست بهره می گیرید؟ به یاد داشته باشید در اینجا قضاوت کردن مطرح نیست، اگر احساس می کنید موردی پیش آمده است، نفس عمیقی بکشید و از آن چشم پوشی کنید. این عمل به طور حرفه ای توسط کسانی انجام می گیرد که تلاش می کنند انرژی چاکرای دوم را به تعادل برسانند: به این دلیل که این راهی اساسی است برای لمس کردن، بیان کردن و رها کردن آن احساسات و بار دیگر کلید تعادل است.

افت و خیز شدید احساسات شدید در زندگی، تحت تاثیر شیوه ی زندگی فردی قرار دارد. (شما ممکن است این عبارت را شنیده باشید “ملکه ی هیجان”. هر چیزی که توانسته باشد حالت روحی فرد را تغییر دهد، او به طور بالقوه در خطر اعتیاد به آن است. بنابراین در چاکرای دوم است که اختلالات وابسته به الکل، غذا؛ داروها و رابطه جنسی پدیدار می شوند، که تحت تاثیر آن هر فردی می تواند به هر کدام از آنها اعتیاد پیدا کند. هنگامی که انرژی چاکرای دوم متعادل شود، می تواند خلاقیت مثبتی روی دهد. کار هنری، داستان و رمان، موسیقی و شاید شگفت آورتر و مبهوت کننده تر -الهام بخش آفرین- به زندگی جان تازه ای می بخشد. خشم می تواند دوباره در مسیر شوق و شور قرار گیرد – شوق و شور برای زندگی و آفرینش. اگر خودتان را از یک طرح کلی خلاق محروم کنید، مراکز انرژی شما می تواند بسته شود، شما افسرده می شوید، و هنگام آن می رسد که بیماری های جسمانی بخت بیشتری برای نمایان شدن بیابند: اختلاب های زایشی، تومورهای فیبرویید، سرطان دهانه ی رحم، سرطان پروستات، بواسیر، اختلال های مثانه، حساسیت ها، درد لگن و پایین پشت و اختلال های جنسی.

چاکرای دوم گنجینه ای است از دانستنی ها، برای هر یک از ما. شما را تشویق می کنم در مسیر پیامدهای دریافتی، گام های باز هم بیشتری در جهت دریافت های بیشتر بردارید. توصیه می کنم به یاد داشته باشید که سه چاکرای پایینی روی یک “سطح فیزیکی” بررسی می شوند و بنابراین بسیار سنگین و کوبنده به دفعات نمایان می شوند. بردباری به خرج دهید، به روش و نیروی برتر خود اطمینان کنید تا راهنمای شما شود. میدان انرژی پاک تر، دریافت راهنمای درونی را آسان تر می سازد. بنابراین از جرئت و جسارت خود برای یادگیری و پیشرفت هر چه بیشتر سود ببرید تا از این راه رضایت خاطر حاصل شود.

روش ها پاکسازی و به تعادل رساندن چاکرای دوم

تقریبا هر روز با افکار نگران کننده ای مواجه می شویم. ما اغلب با افراد و موقعیت هایی مواجه می شویم که به نوعی در ما احساس ترس و نگرانی ایجاد می کند. در نتیجه ما انرژی ترس را به درون چاکرای مان جذب می کنیم. به همین دلیل فکر خوبی است که هر روز چاکراهایتان را پاک کنید. درست همان طور که هر روز صبح صورتمان را می شوییم بگذارید انرژی وجودتان از این پاکسازی مداوم بهره مند شود. شفاف سازی چاکراها دو مرحله دارد:

1. پاکسازی: رها کردن چاکراها از افکار منفی وابستگی ها، بندها و گره های اتری

2. تعادل چاکراها: بزرگ کردن چاکراها به طوری که همه آنها به یک اندازه باشند.

شما می توانید ترکیبی از یک یا چند مورد از روش های زیر را برای متعادل کردن چاکرای خاجی استفاده کنید.

مدیتیشن و مراقبه

ابتدا محلی آرام پیدا کنید که بتوانید تنها باشید یا کسی مزاحم افکار شما نشود. این مکان می تواند گوشه ای از اتاق خواب، حمام، باغچه، یا حتی خودرو باشد. سپس راحت بنشین. نیازی نیست که پاهایتان را در وضعیت ناراحتی قرار دهید یا چهار زانو بنشینید. آرامش درونی کاری طاقت فرسا نیست. درحالتی طبیعی که راحت هستید بنشینید یا چشم هایتان را ببنید یا نگاهتان را به زیر بیندازید تا مسائل بیرونی حواستان را پرت نکنند. سپس دو سه نفس عمیق بکشید. از دهان نفس بکشید و از بینی بیرون بدهید. وقتی نفستان را فرو می دهید آن را چند ثانیه نگه دارید و سپس آن را به طور کامل بیرون بده.

درحال مراقبه، نفس یا خود درونی ممکن است تلاش کند حواستان را پرت کند. او این کار را می کند چون می ترسد شما به آرامش فکری برسید. اگر به آرامش برسید و دیگر نترسید، نفس تمام نیروی خود را در مهار وجود شما با ترس و هراس ها از دست خواهد داد. از این رو نفس ذهن شما را زیر ضرب افکاری در مورد چیزهای کم اهمیت، صورت حساب ها، ترافیک، درگیری ها و جسم می کند. بسیار مهم است که با نفس خود نجنگید و از دست آن عصبانی نشوید. خشم و عصبانیت به نفس حقانیت و قدرت می دهد. در حقیقت، این چیزی جز توهمی کابوس وار نیست.

مراقبه صبحگاهی برای پاکسازی چاکرای خاجی

توجه خود را به ناحیه ای حدود ده سانتی متر بالاتر از چاکرای ریشه متمرکز کن. دایره نارنجی رنگی که مانند پروانه نارنجی رنگ درخشانی می چرخد و می درخشد را ببین یا حس کن. حالا در حال مشاهده چاکرای خاجی خود هستی. مرکز انرژی مربوط به افکار و باورهای مربوط به امیال و خواسته ها. ببین آیا در چاکرای خاجی یا اطراف آن هیچ نشانی از تیرگی می بینی که نشانه جذب افکار منفی باشد.

با گفتن این جملات تمام ترس ها و تیرگی های ناشی از نگرانی را با نیروی زندگی جاری در وجودت پاک کن : ” من می خواهم تمایلات و خواسته هایم را به نور واگذارم و می خواهم که به طور کامل با خواست و تمایل زیبای خود برتر وجودم و زندگی همراه باشند”. نفس عمیقی بکش و این جمله تاکیدی را بگو”” من با هماهنگی کامل همراه با جریان بی پایان منبع عشقی هستم که از چشمه طلایی نور در درون وجودم می جوشد، همه تمایلات و خواسته های من همین حالا، در نهایت تعادل هستند”.

مراقبه شبانگاهی

چاکرای خاجی خود را ببین یا حس کن، ده سانتی متر بالاتر از چاکرای ریشه، مانند جواهری زیبا و درخشان به رنگ نارنجی در تلالو است و نوری سفید از خود می پراکند. بگو : ” من اکنون راهنمایی درونم را به سوی هدف هستی به طور کامل می پذیرم و من می دانم که خواست من کاملا با خواست زندگی برای خوشبختی کامل من همسوست. من تمام حمایت هستی  را در تحقق هدف های زیبای زندگی ام می پذیرم.”

طبیعت درمانی

با فرو رفتن در آب، احساس آرامش کنید، همان طور که آب پیرامون بدن شما جریان پیدا می کند، حس می کنید آرام می شوید و سرحال می آیید، آب هر تنش یا منفی بودن شما را می شوید. شب هنگام در همان حال که به آسمان نگاه می کنید، به روشنایی مهتاب وقتی در آب بازتاب می یابد، بنگرید، بگذارید پرتو نور پرورش دهنده ی ماه به متعادل کردن انرژی های زنانه ی چاکرای دوم کمک کند. گاهی وقت ها احساسات به گونه ای نمادین به وسیله ای آب نمایش داده می شوند، بنابراین شایسته است که آب را یکی از روش های آرام شدن و سلامتی مرکز احساسات، یعنی چاکرای دوم به شمار آوریم.

صدا درمانی

همانند مفهوم آب جاری، برای آرام کردن چاکرای دوم، نیاز دارید به موسیقی ای گوش فرادهید که جاری، هماهنگ کننده و آرامش بخش جلوه کند. شماری از نوارها و سی دی ها وجود دارند که گونه هایی از آرامش بخش از موسیقی را با صداهایی از سطح اقیانوس، آبشارها، ریزش باران و جریان آب، درهم می آمیزند تا ابزار صدا درمانی بسیار نیرومندی را برای این چاکرا پدید آورند. از لحاظ صدا می توانید حرف صدا دار “O” را همان گونه که در “November” گفته می شود بخوانید، یا می توانید آن را درکلید D بخوانید.

رنگ درمانی

برای چاکرای دوم، از نارنجی روشن برای برانگیختن و تازه کردن انرژی تان بهره بگیرید. این رنگ شما را قادر می سازد که بگذارید الگوهای خشک احساسی بروند و همچنین ارزش نهادن شما به خودتان را بالا می برد.

رایحه درمانی

چند رایحه وجود دارد که برای متعادل کردن احساسات، بهبود قوه ی درک (توانایی بر اینکه “بگذارید برود” تا رها شوید) و فرو نشاندن فشار روحی، می توان از آنها بهره گرفت. این رایحه ها عبارت اند از: ترنج، وانیل، بهارنارنج و یلنگ یلنگ.

برای استفاده از روغن ها اسانسی جهت متعادل کردن چکرای اول سه راه دارید:

1. استفاده از دستگاه دیفیوزر یا بخور سر

2 تا5 قطره یکی از روغن های بالا را در دستگاه دیفیوزر بریزید و در حین یوگا و یا مدیتیشن مربوط به این چاکرا دستگاه را روشن کنید و اجازه دهید عطر سحرانگیز این گل ها و گیاهان در خانه پخش شود.

2. ماساژ

1 قاشق غذاخوری روغن هسته هلو و 2تا 5 قطره از یکی از روغن های بالا را با هم مخلوط نموده و پیش از یوگا و یا مدیتیشن مخصوص این چاکرا بر پشت ساق پا ماساژ دهید.

3. اسپری

3 قاشق غذاخوری آب یا گلاب را به 10 تا 15 قطره از یکی از روغن های بالا مخلوط نمایید و پس از بهم زدن و پیش از شروع یوگا یا مدیتیشن مخصوص این چاکرا در

هوا اسپری کنید.

خرید روغن های اسانسی مخصوص چاکرای دوم

بازتاب شناسی

نقطه ی فشار را نزدیک بالای داخل پاشنه ی پا، نرسیده به قوس پا پیدا کنید و مالش دهید، به آرامی این کار ار انجام دهید، به طور ثابت به آن نقطه فشار آورید تا انرژی های گرفتار شده در چاکرای دوم رها شوند.

سنگ های قیمتی و کریستال ها

کهربا، عقیق سرخ، سیترین، مرجان، کلسیت طلایی، زبرجدطلایی، سنگ ماه و کوارتز شفاف ساحلی (سنگ دلربا)

خواص هر کدام از سنگ ها

کهربا

تاثیر مثبتی روی هورمون ها، طحال و قلب دارد؛ شفابخش است و دستگاه هاضمه را پاک می کند؛ انرژی منفی را جذب می کند، به شما کمک می کند بر زمین استوار شوید و برای آنها که حساس هستند، حفاظت برقرار می کند؛ خودآگاهی برتر را با روح باوری درهم می آمیزد و متعادل می کند.

عقیق سرخ

به خون شما انرژی می بخشد. انرژی زندگی، نیروی جسمانی و بردباری را برمی انگیزد، به جسم شما کمک می کند تا زمینی شوید، پیوند با خود برترتان را افزایش می دهد و به شما یاری می رساند تمرکز حواس داشته باشید؛ قلب تان را با گرمی و خوشی باز می کند.

سیترین

سنگی عالی برای بهبود بیماری های کلیه، قلب، دستگاه گوارش، راست روده و کبد؛ به بدن برای از بین بردن زهرابه ها کمک می کند، تمایلات از بین بردن خود را کاهش می دهد، احساسی از پایداری را تلقین می کند؛ ارزش نهادن به خود را بالا می برد، شما را با خود برترتان در یک راستا قرار می دهد و به شما کمک می کند در زمان حال زمینی شوید.

مرجان

پایداری، جاری شدن و احساسات خوب شما را متعادل می کند؛ یاری می رساند تا نگرش مثبت تری به زندگی داشه باشید، چشم انداز تازه ای به دست آورید و بیانی خلاق داشته باشید. حساسیت تان را نسبت به کسانی که در اطراف شما هستند، افزایش می دهد.

کلیست طلایی

احساسات و قطب بندی درون تان (مذکر_مونث) را متعادل می کند؛ فشار روحی را کم می کند، ترس و نگرانی را کاهش می دهد و انرژی اضافی را زمینی می سازد، تا بیشتر احساس آرامش کنید؛ هنگامی که از نظر ذهنی به تمرکز و هشیاری نیاز داردی، در برگرفتن آن مفید است.

زبرجد طلایی

کارکردهای کبد، دستگاه های عصبی و هضم غذا را قوی می کند؛ یاری می رساند تا سردردهای تنش زا؛ گرفتگی های عضله و نگرانی ذهنی آرام شود؛ آسایش و تعادل را برای کسی که از شکست ذهنی یا عاطفی رنج می برد، یا از دچار شدن فرد دیگری به فشار روحی، خستگی عصبی یا ذهنی آزرده شده است، فراهم می کند؛ به روند ” بگذارید برود”  و پذیرفتن تغییرات کمک می کند.

سنگ ماه

اختلال های جسمی را که به معده، پانکراس و دستگاه لمفاتیک وابسته است بهبود می بخشد، نگرانی و فشار روحی را آرام می کند، در لحظات فشار احساسات یا هنگامی که از نظر احساسی دچار زیاده روی شده اید کمک می کند آرام شوید. نگرشی قابل انعطاف ایجاد می کند و احساسات شما را با خود برترتان در یک راستا قرار می دهد.

کوارتز شفاف ساحلی

به شما کمک می کند تا دلشوره، نگرانی و عدم اطمینان را از خود دور کنید؛ احساسات آرام و نگرشی مثبت به زندگی را ایجاد می کند. کمک می کند مرکز خودتان را پیدا کنید و با آن هماهنگ شوید؛ الهام درونی بینی ها، احساس شخصیت، سلامتی کامل و شادی سازنده را بالا می برد.

یوگا درمانی

تانتریسم یا یوگای سکس به طور بسیار فراخوری با چاکرای دوم پیوند دارد. تانتریسم نامش را از تانتراها می گیرد، متن های مقدسی که نوشته شده اند تا آموزشی برای مناسک و تفکر فراهم کنند. تانتریسم به دوره ای طولانی برای آمادگی و به کار گیری دقیق تمرین هایش نیاز دارد. به دلیل محتوای جنسی آن، در گذشته بسیاری از مردم از آن درک غلطی داشتند و از مزیت هایش سوءبرداشت می کردند. بنابراین، تانتر به اصل و مناسک آن به رازی به دقت حفاظت شده تبدیل شده است.

تانتریسم به صورت یک شیوه ی یوگا، مهار کردن نیروهای قدرتمند انرژی جنسی را به منظور به دست آوردن خودآگاهی برتر نشانه می گیرد. دو مکتب تفکر در این باره وجود دارد. اولین مکتب حالت خودآگاهی برتر را با تمرکز و ذخیره کردن انرژی جسمی از راه مجرد ماندن به جای انتخاب انرژی به عنوان راهی برای مدیتیشن و اهداف روحی به دست می دهد؛ برای این شیوه، حتی جریان اسپرم مقدس است و نباید هدر رود.

مکتب دوم خود وحدت جنسی را به مفهوم به دست آوردن خود آگاهی برتر می نگرد. زناشویی جسمی بین زن و مرد در عشق و توجه به آن، خود مسیری روحانی است. نزدیکی زناشویی، در این مکتب آیینی مقدس است. کیفیت بی همتای دیگری از فلسفه ی تانتریک اشتیاق آن به پذیرفتن زندگی پر شور و شوق و تجربه کردن رقص زندگی در کل آن است.

حالت های بدنی پیشنهاد شده ی یوگا برای تعادل چاکرای دوم

دستگاه زایشی

دراز کشیدن به پشت، کبرا، دب اکبر، پروانه.

پروستات

چرخش ستون مهره ها، پروانه، ایستاده نگه داشتن شانه ها.

تمایل

احترام به خورشید، حالت تعادل، وضعیت شکون

تمرین های جسمانی و تنفسی

تمرین بدنی همگانی: پیچاندن شکم با یک چرخش

1. به پشت دراز بکشید، ساق ها را به اندازه ی پهنای باسن از هم جدا کنید، زانوها را خم کنید و به سوی سقف اتاق بگیرید. بگذارید کف اتاق تکیه گاه شما باشد. پشت کمر خود را بر کف اتاق قرار دهید.

2. دست ها را پشت سر ببرید، به آرامی سر و گردن را با دست هایتان بگیرید. گردن را آرام کنید. برای رها شدنتنش در گردن، باید تلاش کنید نوک زبان را به سقف دهان بچسبانید، درست پشت دندان های جلو. این کار در تنفس درست به شما یاری می کند طوری که بتواند توجه تان را روی عضله های شکم متمرکز کنید، این حالت از آن جهت بهتر است که مانع می شود گردن خسته شود.

3. عضله های شکم را با فشار دادن پایین پشت به کف و بالا بردن خمیدگی زانوها به سوی قفسه ی سینه منقبض کنید. به طور همزمان، شانه ی چپ خود را از کف بالا بیاورید، با جلو آوردن شانه ها ( نه آرنج ها) آنها را به طرف زانوی راست تان بیاورید (شانه ی مخالف به زانوی مخالفت). این نوعی حرکت دمیدن به نفس درون است.

4.اکنون همان گونه که ساق پای راست خود را راحت می کنید نفس را در حالی که پاشنه ی پا به بیرون فشار داده می شود بیرون بدهید، در همان حال شانه را به سمت کف اتاق پایین بیاورید.

5. این حرکت را 8 الی 10 بار تکرار کنید.

6. جهت ها را تغییر دهید، زانوی چپ را به سوی شانه ی راست بیاورید. این حرکت را 8 تا 10 بار تکرار کنید.

تغییر: وضعیت پاها را مرتب با یکدیگر عوض کنید، انگار در حال راندن دوچرخه هستید. به یاد داشته باشید که نفس تان را نگه دارید و پشت کمر خود را در تماس با کف اتاق حفظ کنید تا تکیه گاه پشت شما باشد و عضله های شکم را جدا کنید. به یاد داشته باشید که در حرکت بالا نفس بکشید و در حرکت پایین نفس را بیرون دهید.

حالت یوگا:شتر

1. وضعیت زانو زدن D به خود بگیرید با پاهای در کنار هم و انگشتان پا

2. دست هایتان را به کمر بگیرید، فرورفتگی کمر را نگه دارید و با دقت بسیار سر را به سوی عقب خم کنید.

3. به آرامی و با آگاهی دقیق، دست راست را روی پاشنه ی پای راست در پشت سر خود بگذارید و سپس دست چپ را روی پاشنه ی چپ قرار دهید. باسن تان را به طرف بالا نگه دارید (نگذارید فرو بیفتد).

4. به طور منظم نفس بکشید  و این وضعیت را تا وقتی راحت هستید حفظ کنید.

5. به آرامی این وضعیت را راها کنید و با دقت وضعیت شروع را از سر بگیرید. (زانو زدن)

6. استراحت کنید (شاید بخواهید به جلو خم شوید تا پشت تان کشیده شود.)

جمع بندی

چاکرای دوم یا چاکرای خاجی بین ناف و انتهای ستون فقرات قرار گرفته است. چناچه از کودکی تا به حال با مشکلاتی در زمینه مسایل جنسی مواجه بوده اید که حل نشده اند، چناچه از والدین و نزدیکان چگونگی روابط درست را نیاموخته اید، چناچه در مصرف الکل، مواد غذایی و …زیاده روی می کند. چنانچه بیش از اندازه به ظاهر بدن خود توجه می کنید به احتمال زیاد چاکرای دوم شما از تعادل خارج و تیره شده است و نیاز به پاکسازی دارید. از مراقبه تا رایحه درمانی و یوگا، راه های بسیاری برای درمان و به تعادل رساندن چاکرای دوم وجود دارد.

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵

مطالب مرتبط

skintest hairtest
جست و جو
دسته بندی
حساب کاربری
0 محصول سبد خرید