محصولات پوست و مو
محصولات عطرسازی و آروماتراپی
logo
نیاز به مشاوره داری؟
چاکرای ریشه

پاکسازی و درمان چاکرای اول (چاکرای ریشه)

هر یک از چاکراهای بدن اگر با دیگر چاکراها در تعادل نباشد باعث می شود از نظر روحی و جسمی از تعادل خارج شویم. در این مقاله روش های چاکرادرمانی چاکرای ریشه یا چاکرای اول را به تفصیل برایتان توضیح خواهیم داد.

چاکرای ریشه کجاست و کارکردش چیست؟

چاکرای ریشه در انتهای ستون مهره ها قرار دارد و از تمام چاکراهای اصلی دیگر کندتر حرکت می کند. سرعت کم آن باعث به وجود آمدن رنگ سرخ درخشان آن می وشد. وقتی چاکرای ریشه پاک باشد، نورهای بلورین سفید رنگی آمیخته با سایه های شفاف و درخشان از نور سرخ در آن می درخشد. چاکرای ریشه پاک مانند یاقوت درخشانی در زیر نور است، اما وقتی آلوده باشد، چاکرای ریشه، رنگ قرمز تیره و کدری پیدا می کند. چاکرای ریشه به امور مربوط به حفظ و نگهداری جسم مربوط است و افکار و احاسات ما در مورد موارد زیر بر آن اثر می گذارد:

مسائل مالی: پول، پس انداز، بدهی ها، حقوق بازنشستگی، اقتصاد، قمار، بخت آزمایی و همه امور مالی.

شغل و حرفه: پول کافی در آوردن، موقعیت مناسب شغلی، مسائل مربوط به مزایا و بازنشستگی، داد و ستد کردن، فکر کردن درباره از کار بیکار شدن و ارتقا مقام و فکر کردن درباره آینده مالی.

خانه: تمایل به نقل و انتقال، احساس امنیت، شرایط  و انرژی خود خانه، ترتیب چیدن وسایل در خانه، نگهداری خانه و افکار مربوط به خریدن خانه.

امنیت جسمانی: احساس امنیت یا ناامنی

نیازها: خوراک کافی، لباس برای خودت و کسانی که دوست شان داری.

دارایی ها: خودرو، وسائل منزل، جواهرات و ابزار و لوازم مربوط به کار و حرفه.

برای آشنایی با سایر چاکراها می توانید مقاله زیر را مطالعه نمایید:

چاکرا چیست (مقاله جامع چاکرا و چاکرا درمانی)

چه چیزهایی باعث عدم تعادل چاکرای ریشه می شود؟

باورهای شما دربارهی “بقا” چیست؟ برای زنده ماندن روی این سیاره، کشمکشی برپاست. هنگامی که کودک بودیم این کشمکش به مرتب ساده تر بود. به راستی می خواستیم کسی از ما مراقبت کند. شما برای بقا مجبورید پوست کلفت بشوید، این دنیایی است که سگی سگ دیگری را می درد. پول ناکافی است.

باورها درباره ی بقای جسمی شما اساسا با اولین چاکرا پیوند دارد- تاثیرات پیامدهای مربوط به غذا، پول، اجاره بها، سرپناه، سانحه های طبیعی (زمین لرزه، سیل ها، آتش سوزی، گردباد، تورنادوها و مانند اینها)، سانحه های ساخته ی دست انسان – هر چیزی که بر چگونگی اطمینان و ایمنی ای که شما در جهان احساس می کنید چه واقعی و چه خیالی- تاثیر می گذارد. اولین چاکرا در پایین ستون مهره ها در مردان و بین تخمدان ها در زنان قرار گرفته است (خانم ها، خود را درگیر تلاش برای پیدا کردن محل دقیق آن نکنند، مطمئن باشند اولین چاکرا خود می داند کجا قرار دارد)!

بسیاری از آنچه را که ما درباره ی بقا باور داریم در دوران کودکی آموخته ایم. ما از والدینمان یاد گرفتیم، همین طور از خواهران و برادران، آموزگاران، رسانه های جمعی، جامعه، فامیل دور و نزدیک، نژاد، وضعیت اجتماعی، سطح تحصیل، یادگار خانوادگی و تمنیات خانوادگی که از نسلی به نسل دیگر انتقال پیدا کرده است.

این زنجیره ای از پیش شکل گرفته است که می تواند دوباره مورد ارزیابی قرار گرفته، کنار گذاشته شود و با مجموعه ای از باورهای امروزیمان جایگزین شود! درخواست می کنم به یاد داشته باشید که ما هنگامی به کاوش در چاکراهایمان می پردازیم که نیاز داریم هر تاثیر ناخوشایندی را که از آن پدید می آید، از بین ببریم. درخواست می کنم بخشنده و باگذشت باشید. من بهره گری از مدیتیشن انرژی جاری را پیشنهاد می کنم، روش انتقال انرژی و ا زهمه مهم تر، تصمیم به رها شدن از هر آنچه می توانید در این لحظه از آن رها شوید برای رسیدن به بالاترین حد اعتماد به نیروی برتر خود! نخست بیایید نگاهی به بقای نژادان بیندازیم. به طور اعم نژاد بشر، خواه سفید، سیاه، اسپانیایی، آسیایی، زن ، مرد، کاتولیک، یهودی، پروتستان، مسلمان، بودایی و مانند اینها. بازمانده ای مشخص از ذهنی قبیله ای می تواند ردپای خود را در وجود ما گذاشته باشد. روشن ترین نمونه ی آن را می توانیم در اولین و دومین نسل خانواده های مهاجر ببینیم. در این رابطه ما احساسی از باورهای قبیله ای در ارتباط با حفظ سنت ها و باورهایی از زمان های گذشته را که شاید در زمان کنونی به دردمان نخورد، می بینیم. ما درباره ی تعهد قبیله ای- وفاداری- نه لزوما عشق، در مورد جایگاه زن در خانواده و در جامعه و درباره ی جایگاه مرد باورهایی داریم. ما درباره ی وظیفه و چشم پوشی و شاید خود را برای قبیله فدا کردن نیز باورهایی داشته باشیم. هم چنین باورهایی وجود دارند که به طور ناخودآگاه آنها را پذیرفته ایم در واقع “خانواده همه ی هزینه های آن را با هم پرداخت کرده است”. در دنیای کنونی خیلی از این باورها کاربردی ندارند و از طریق قوانینی به زور تحمیل می شوند. ما به خاطر آبروی خانواده و موقیت اجتماعی، سوءاستفاده، زنای با محارم، اعتیاد، فساد و مانند اینها را بر خود حرام کرده ایم. در این زمینه زخم های بسیاری برای شفا یافتن داریم. این پیامدهای منفی هنگام کار با چاکرادرمانی از بین می روند.

ممکن است شما در یک خانواده ای کم درآمد بزرگ شده باشید، جایی که پول کمیاب است. بنابراین یاد گرفته اید که هر چه بیشتر صرفه جویی کنید وخست به خرج دهید. شاید آموختید که خواستن خوب نیست. نگاهی به سطح زندگی خود بیاندازید. آیا شما می توانید آنچه می خواهید داشته باشید؟ آیا انچه را می خواهید درخواست کرده اید؟ اگر چنین کاری نکرده اید این به سطحی از بقای زندگی مربوط می شود. هنگام کودکی بر این باور بودید که اگر چیزی درخواست کردید و این درخواست رد شد، شما طرد شده اید و بقای شما در معرض مخاطره قرار می گرفت. چون اگر از خانواده خشمگین یا رنجیده می شدید، بر این باور بودید که ممکن است شما را رها کنند و پس از آن زنده نمانید. این برای کودک بسیار واقعی می نماید. این تا چه حد به  وضعیت شما شباهت دارد (از بین بردن تاثیرات منفی را همان طور که آنها خود را بروز می دهند، ادامه دهید).

آیا سرتاسر دوران کودکی خود را به طور کامل در یک خانه زندگی کرده اید؟ اگر آن قدر خوشبخت بودید، نگاهی به آن بیندازید. درباره ی تغییر مکان، وضعیت های تازه و جابه جایی، چه چیزی را فراگرفته اید؟ بسیاری از مردم چندین بار نقل مکان کرده اند. به طور مثال، خانواده های نظامی از محلی به محل دیگر نقل مکان می کنند. نتیجه این روش زندگی، احساس هرگز ریشه نداشتن در جایی است- زندگی در گذر است- شما نیز گذرا هستید. آیا این تاثیری در توانایی شما در نزدیک شدن به مردم، و نگهداری روابطتان دارد؟ نگاهی به مفهوم خود از “خانه” بیاندازید. خانه چیست؟ خانه احتمالا بسیار بیشتر از سرپناه است. ولی در واقعیت، واژه ی خانه یا مسکن، به سادگی اشاره به یک ساختمان است. همه شرایطی که با این واژه همراهند، چه هستند؟ خانه گاهی با امنیت مترداف است. جای شگفتی نیست که پیامدهای “بی خانمانی” نیز وجود دارد؟

وحشت از بی خانه شدن، احساس ناامنی، باور شما چیست؟

رابطه ها به وسیله ی پیامدهای بقا تحت تاثیر قرار می گیرند. نخستین چاکرا با بقا، امنیت و حس اعتماد شما وابسته است. در بسیاری از خانواده های از هم گسیخته (برای نمونه والدین الکلی یا خانواده های بی سرپرست) شما مانند کودکی، شاید تنها هنگامی احساس امنیت می کنید که صدای “شترق” می آید. فرش از زیر شما کشیده شود. والدین می روند و تا خرخره مشروب می خورند و مست می کنند یا بد دهن می شوند، یا شاید تنها درون خود فرومی روند و یا یکی از والدین به علت طلاق، مرگ یا غیبت طولانی به طور فیزیکی از خانواده جدا می شود. آیا شما یاد گرفته اید روی لبه تیغ راه بروید؟ تاکنون احساس امنیت کرده اید؟ والدین شما را دوست داشته و بهترین را برای شما می خواستند، آیا هنگامی که به راستی احساس شادی می کردید و مطمئن و محکم بودید این طور حس نکردید؟ ” همه چیز به پایان می رسد. چنین احساس خوبی نداشته باشید، هیچ چیز تا قیامت به طول نمی انجامد، در قدم بعدی به زمین می خورید”! هدف والدین خیرخواهانه بوده، ولی این چه سودی برای شما داشته است؟ آیا باعث نشده که هیچ گاه برای زمان طولانی نتوانید احساس امنیت و شادی کنید؟ آیا به شما قبولاندند که کسی می تواند و می باید امنیت شما را تباه کند؟ آیا آموختید که امنیت می باید روی بقای شما تاثیر بگذارد.

هنگامی که در حال کاوش در نخستین چاکرا هستیم، می خواهم کمی انرژی زیبای طلایی برای پالودن این چاکرا گردآورید. همچنین شاید بخواهید در رنگ سرخ تنفس کنید که رنگ درمانی چاکرای اول است.

وجود هر بند را در چاکرای خود بررسی کنید. به یاد داشته باشید که یک بند، واحدی از انرژی در نخستین چاکرا می بایست برای بقا سودمند باشد. شاید بند کس دیگری به شما بگوید ” از شما می خواهم به من کمک کنید تا زنده بمانم”. اکنون به من اجازه دهید این را کاملا روشن کنم که داشتن یک بند از کودک تان در اولین چاکرا مطلقا ضروری است. زیرا تا بزرگ شدن و رسیدن به سن مطمئن، وی برای بقا به شما وابسته است و حذف آن بند نامناسب می نماید. (هر چند، اگر فرزند شما اکنون سی سال داشته و هنوز برای بقا به شما وابسته باشد، می باید بار دیگر ارزیابی کرده و مجددا نتیجه گیری کنید).

آیا باور به مراقبت از دیگران دارید؟ کودک تان، همسرتان و همکاران، مسئله ی بغرنجی است! اما، همه با این باور بزرگ می شویم که می توانیم به والدین مان متکی باشیم. آیا این یک حقیقت است؟ آیا نقش ها در بعضی زمان ها وارونه نمی شوند و ناگهان ما مراقبت از آنها را آغاز نمی کنیم؟ ببینید آیا قراردادهای نانوشته ای بین شما و والدین تان وجود ندارد؟ آیا به این باور رسیده اید که در سن پیری شان، شما مسئول آنها هستید؟ آیا آنها با شما در اولین چاکرا بند دارند زیرا برای زنده ماندن به شما نیاز دارند؟ از این گذشته، این تصمیم شماست که آیا می خواهید با نمی خواهید یک بند انرژی را حذف کنید. من حذف کردن بندهاو پاک کردن انرژی دیگران را اکیدا پیشنهاد می کنم. چون شما به همه ی انرژی خود برای بقای خودتان نیاز دارید. یک بار اگر به همه ی انرژی تان دسترسی پیدا کنید، از آن پس می توانید وجود کامل داشته  بیشتر قادر باشید به دیگران کمک کنید.

هنگامی که همه به هم بند شده باشیم، میدان انرژی مان بسته شده و نمی توانیم به سادگی آن را نمایان کنیم، ما نمی توانیم با روشنی، تمرکز، آگاهی و اعتماد به نفس بالا کار کنیم.

ما “زمینی” شده ایم یا به عبارت دیگر خودمان را از راه چاکرای اول به زمین متصل کرده ایم. آیا شما انگاره هایی دارید، مفاهیمی درباره ی متصل شدن به این سیاره؟ آیا این تنزل است و نه تعالی؟ من به تجربه دریافته ام که با ” زمینی شدن” آسان تر می توان عوامل روحانی را به زمین آورد تعادل تندرستی را مانند بارهای مثبت و منفی باتری در نظر بگیرید. برای اینکه باتری کار کند شما هم به بار مثبت و هم به بار منفی نیاز دارید. بنابراین، ما به روح نیاز داریم همانگونه که به بدن فیزیکی، تا آنچه را که روی این سیاره به انجام آن نیازمندیم عملی سازیم. همان قدر که بیشتر “زمینی” می شوید دیگران بیشتر تلاش خواهند کرد تا از کانال شما به زمین متصل شوند. روابطی از این دست بسیار همگانی است، به ویژه در رابطه های جنسی، جایی که برای ثبات بیشتر، شما از طریق یکدیگر به زمین وصل می شوید. این تنها بخشی از انسانی شدن است، و از یک دیگاه خوب است. هر وقت که شما از بند آگاه شدید بهترین راه این است که زمینی شدن خود را بازگردانید، انرژی شخص دیگر را برگردانید و او را وادار کنید تا از مسیر انرژی خودش زمینی شود. اجازه دهید یار شما فرصت داشته باشد تا از راه سیاره زمینی شود و نه از راه شما. اگر کسی از راه شما به زمین متصل شود، از آن پس شما همواره احساس می کنید مسئول هستید. و این حسی آزار دهنده از مسئولیت، محدودیت و وظیفه است که دست از سرآدم برنمی دارد.

تا اینجا به کسی که از راه شما به زمین متصل می شود اشاره شد، ولی اگر شما از راه کسی یا چیز دیگری به زمین متصل شوید چه روی می دهد؟ برای نمونه، بسیاری از مردم از راه کارشان زمینی م یشوند. هرگاه بقیای ما مورد تهدید قرار گیرد، و ترس اوج می گیرد و ما گرایش پیدا می کنیم تا در برابر ترس واکنش نشان بدهیم. بنابرین اگر شما از راه کار یا شخصی دیگر به صورت سرچشمه ای از بقا به زمین متصل شدید، این حس از وحشت به موجودیت خود ادامه می دهد زیرا امکان دارد آن شغل یا آن شخص بیرون از شما از بین برود و یا شما را راها کند یا فریب تان دهد. من نمی توانم به اندازه ی کافی اهمیت زمینی شدن را برای شما، از راه خودتان از راه سیاره ی زمین، به مرکز زمین مورد تاکید قرار دهم. همه ی ما کسانی را دیده ایم که از روی ترس عمل می کنند – آنها از زمینی شدن بی بهره اند- آنها پریشان اند، توخالی و عصبی. بدبختانه بسیاری از هنرپیشگان، هنرمندان، دلالان خرده پا و بازرگانان تازه کار ممکن است نگران عوامل زیادی برای موفقیت خود باشند. ” نمایش بعدی من چه زمانی است؟ آیا آنها مرا دوست خواهند داشت؟ چه اتفاقی می افتد؟ آیا این نمایش فروش خواهد داشت؟ آیا آنها می خواهند چیزی به من بپردارند؟ آیا معامله سر می گیرد؟” بدانید که اگر شما از راه کسی یا هر چیز دیگری زمینی شوید توانایی خود را برای زمینی شدن از طریق خودتان رفته رفته ضعیف می کنید. اولین چاکرا با اطمنیان ازلی پیوند دارد. هنگامی که شما به مادرزمین، کیهان،خدا، ذات احدیت (یا هر چیز دیگری که آن را بنامید) اعتماد می کنید، آنها زمینه را فراهم می کنند تا شما احساس امنیت و اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید.

شما تا چه اندازه مجازید به آنچه می خواهید برسید. یادآوری می کنم که ممکن است این نیازها با آموخته های دوران کودکی مربوط باشد.

آیا به دست آوردن خوب است؟ آیا فراوانی نعمت خوب است؟ آیا به شما پیام های گیج کننده فرستاده نشده؟ برای نمونه شما می دانستید که پول کافی برای همه وجود دارد ولی هنوز کمبود آن در خانواده مشهود است یا تاکنون خانواده همواره از موضع کمبود امکانات مالی عمل کرده ست.آیا این یک افراط کاری دیگر بود؟ افراط کاری زیاد-خرج کردن پول بیش از آنچه موجود بوده، و پس از آن بازی گره کور. ببنیم در مورد پول چه حالتی داشتید: فراوانی و ” دارایی”. پیام هایی که شما دریافت کردید چه بودند؟ یک چیز، خرج کردن پول در جایی که مورد نیاز است: فراگرفتن اینکه به جهانی که همیشه آنچه را که ما به راستی نیاز داریم فراهم می کند، اطمینان کنیم، این چیزی متفاوت است با ولخرجی لجام گسیخته و هنگامی که پولی برای پرداخت صورت حساب ها موجود نیست در احساس جرم، گناه، رنجش، ترس یا خشم پیچ و تاب خوردن. بهتر است یاد بگیریم در خرج کردن پول صرفه جویی کنیم و با واقع بینی آن طور که امکانات مان واقعا اجازه می دهد زندگی کنیم.

گاهی نیز به این نقطه می رسیم: صرفه جویی! صرفه جویی! صرفه جویی! در این حالت گذشته از اینکه می ترسیم، به نعمت های جهان نیز بی اعتماد شده و به جای کوشش دربرآورده کردن نیازهایمان، از آنها چشم پوشی می کنیم.

چاکرای اول مهم ترین چاکرا برای دریافتن است زیرا به همه ی موارد مختلفی که به شکلی با پول سروکار دارند مربوط می شود. هر کس روی این سیاره پول دارد و به این یا آن صورت تحت تاثیر نعمات ناشی از آن پول است. پول را تنها به عنوان منبع نعمت و فراوانی در نظر بگیرید. پول تنها انرژی است. تکه ای کاغذ که مبادله ی انرژی را امکان پذیر می کند. فقط همین. به تاثیرات پیرامونی پول نگاه کنید، آیا واقعا به شما به اندازه ی ارزش کارتان پرداخت می شود؟ آیا شما ارزش کار خود را می دانید؟ اگر شما در نهادی خدماتی مشغول به خدمت هستید آیا بابت خدمتی که انجام می دهید مزدی دریافت می کنید یا افتخاری کار می کنید؟

بعضی از سازمان های غیرانتفاعی بر پایه ی همین سطح روابط، خدمات خود را ارائه می دهند این مورد را در رابطه با خودتان بررسی کنید.

فراوانی-ارزش خویش-منزلت: از ارزش خود به عنوان یک موجود انسانی چه می دانید و از منزلت خویش به عنوان یک انسان؟ آیا این نکته را آموخته اید که می بایست قبل از کسب خوشبختی، تفاهم و عشق “چیزی” شده باشید. آیا همیشه خودتان را تشویق می کنید و به خود می گویید که به محض اینکه این کار را بکنم خوشبخت خواهم شد. یا همیشه بهانه می آورید. در شرایط بغرنج و نامشخص البته شما نمی توانید کاری از پیش ببرید. آیا از روی آمار خرید می کنید؟ آیا به کاری که می کنید عشق می ورزید؟ می بایستی به همه ی این امور ارزش دهید و با زمین پیوند داشته باشید. برای این که روی این سیاره تجلی داشته باشید، باید با آن مرتبط باشید.

درباره ی مفهوم غذا چه می دانید؟ غذا بخشی از بقا است آیا تاکنون دچار کمبود غذا شده اید، طوری که ملزم باشید تند تند بخورید تا دیگران سهم شما را نخورند؟ نگاهی به باورهای خود بیندازید، نظرتان درباره ی آداب معاشرت به اصطلاح درست چیست. ” خوب و کامل خوردن” باید غذایتان را پیش از بلعیدن چند بار بجوید. هیچگاه اول دسر نخورید! وقتی کودک بودید و از گرسنگی فریاد می کشیدید آیا مادر، دایه، خواهر یا برادرتان غذا را در دهان شما می چپاندند تا شما ” خفقان بگیرید” آیا آموختید که غذا آرامبخش است و احساس بهتری در شما به وجود می آورد؟ آیا پی برده اید که وقتی عصبانی و ناراحت هستید برای رفع آن غذا می خورید. نظرتان درباره ی غذایی که دوست دارید چیست؟ آیا صرفا مواد غذایی مورد نظرتان است یا ترکیبات چاشنی، دما و طعم نیز برایتان مطرح است؟ چه کیفیت هایی از غذا به سلامتی شما مربوط می شود؟ آیا غذای ویژه ای را درخواست می کنید که مادرتان در کودکی، وقتی احساس تشویش و اضطراب می کردید برایتان درست می کرد؟

ماکارونی، نان، ژله، سبزی ها، قارچ یا گوجه فرنگی؟  تصورات و باورهای خود را درباره ی بدنتان و این که چگونه کار می کند تجزیه و تحلیل کنید. آیا به گیاهخواری، گوشت خواری، مشروب خواری، روزه گرفتن و مانند اینها وادار شده اید؟

مرور این مطالب می تواند برای شما زمینه ی ذهنی فراهم کند تا در این موارد دست به اقدام بزنید. با آگاهی شروع به رها کردن و پاک کردن میدان انرژی تان کنید. مهم است که نمونه هایی که برای جلب توجه شما آورده شده پاک شود زیرا انرژی های گرفتار شده زمینه ساز بیماری های جسمی است.برخی از تاثیرات منفی روی سلامتی فیزیکی، ذهنی و احساسی ای که به چاکرای نخست مربوط می شود عبارت اند از: سیاتیک و واریس، ناتوانی ایستادن روی پای خود، درد مزمن کمر، سرطان راست روده، احساس گناه، پشیمانی از گذشته، احساس بی پشتیبانی، سخت گیری و ناتوانی در ” بگذار (احساسات بد) دور شود”

آنچه در بالا آمد تنها بخشی از تاثیرات منفی وابسته به چاکرای اول است. شما را تشویق می کنم خودتان کشف کردن را ادامه دهید، از داوری های خود یا افراد دیگر درباره ی هر تاثیر پذیرفته شده آگاه شوید.

وقتی از قوه ی تشخیص برخوردارید و آگاه شدید آنگاه در موضع بخشش قرار می گیرید. آسان بگیرید، شاید به راستی بخشیدن و فراموش کردن آن شخص یا آن رویداد سخت باشد، ولی این پایه و اساسی است برای بخشیدن و دوست داشتن خودتان، پس از آن تندرستی و سلامتی روی می آورد.

روش های پاکسازی و به تعادل رساندن چاکرای اول

تقریبا هر روز با افکار نگران کننده ای مواجه می شویم. ما اغلب با افراد و موقعیت هایی مواجه می شویم که به نوعی در ما احساس ترس و نگرانی ایجاد می کند. در نتیجه ما انرژی ترس را به درون چاکرای مان جذب می کنیم. به همین دلیل فکر خوبی است که هر روز چاکراهایتان را پاک کنید. درست همان طور که هر روز صبح صورتمان را می شوییم بگذارید انرژی وجودتان از این پاکسازی مداوم بهره مند شود. شفاف سازی چاکراها دو مرحله دارد:

1. پاکسازی: رها کردن چاکراها از افکار منفی و وابستگی ها، بندها و گره های اتری

2. تعادل چاکراها: بزرگ کردن چاکراها به طوری که همه آنها به یک اندازه باشند.

شما می توانید ترکیبی از یک یا چند مورد از روش های زیر را برای متعادل کردن چاکرای ریشه استفاده کنید.

مدیتیشن و مراقبه

ابتدا محلی آرام پیدا کنید که بتوانید تنها باشید یا کسی مزاحم افکار شما نشود. این مکان می تواند گوشه ای از اتاق خواب، حمام، باغچه، یا حتی خودرو باشد. سپس راحت بنشینید. نیازی نیست که پاهایتان را در وضعیت ناراحتی قرار دهید یا چهار زانو بنشینید. آرامش درونی کاری طاقت فرسا نیست. درحالتی طبیعی که راحت هستید بنشینید یا چشم هایتان را ببنید یا نگاهتان را به زیر بیندازید تا مسائل بیرونی حواستان را پرت نکنند. سپس دو سه نفس عمیق بکشید. از دهان نفس بکشید و از بینی بیرون بدهید. وقتی نفستان راا فرو می دهید آن را چند ثانیه نگه دارید و سپس آن را به طور کامل بیرون بده.

درحال مراقبه، نفس یا خود درونی ممکن است تلاش کند حواستان را پرت کند. او این کار را می کند چون می ترسد شما به آرامش فکری برسید. اگر به آرامش برسید و دیگر نترسید، نفس تمام نیروی خود را در مهار وجود شما با ترس و هراس ها از دست خواهد داد. از این رو نفس، ذهن شما را زیر ضرب افکاری در مورد چیزهای کم اهمیت، صورت حساب ها، ترافیک، درگیری ها و جسم نگه می دارد. بسیار مهم است که با نفس خود نجنگید و از دست آن عصبانی نشوید. خشم و عصبانیت به نفس حقانیت و قدرت می دهد. در حقیقت، این چیزی جز توهمی کابوس وار نیست.

مراقبه صبحگاهی برای پاکسازی چاکرای ریشه

توجه خود را به ناحیه ای در انتهای ستون فقرات متمرکز کنید. حلقه درخشان سرخ رنگی را ببینید یا حس کنید که درجهت عقربه های ساعت می چرخد. این حلقه مانند پروانه گردانی است که پره های آن همدیگر را می پوشانند. به رنگ قرمز یاقوتی زیبایی می درخشد. این چاکرای ریشه توست، مرکز انرژی مربوط به افکار و باورهای تو در مورد پول و امنیت مادی. در ذهن خود چاکرای ریشه را ببینید یا حس کنید. ببینید در آن یا در  اطراف آن هیچ لکه یا ناحیه تیره ای بر اثر نگرانی ها و ترس ها می بینید. طبیعی است که همه ما چنین احساساتی داشته باشیم. نیازی نیست که در مورد آنها قضاوت کنید، فقط باید آنها را به نور مقدس درونی بسپارید و رها شوید تا آنها را پاک، تصفیه و دگرگون کنید. همچنان که دم و بازدم عمیق می زنید، از نور درونی وجود مقدس خود بخواهید این تیرگی ها را از چاکرای ریشه ات پاک کنند، بگویید : “من می پذیرم که نور تمام ترس ها، نگرانی ها، و افکار مبوط به پول و نگرانی و امنیت و و سلامت را از وجود من پاک کند”.

چاکرای ریشه خود را کاملا ببینید یا حس کنید، که با نور زندگی می درخشد و کاملا بزرگ و گسترده است. نفس خیلی عمیق و پاک سازنده ای بکشید و تاکید کنید ” من می دانم که از هر جهت محافظت می شوم و تمام نیازها و خواسته های من در هر لحظه برآورده می شود.”

مراقبه شبانگاهی

در طول این مراقبه آرامش بخش، افکار و نفس های شما بر رها شدن و پاکسازی رویدادهای روزانه و آمادگی برای خواب آرام شبانگاهی متمرکز است. شما استحقاق این استراحت و آرامش را دارید. ذهن شما آگاهانه می خواهد نیت های شما را بر انرژی شفابخش و عشق در درون شما متمرکز کند، همین حالا.

اکنون زمان آن است که چاکرای ریشه خود را به طور کامل پاک و متعادل کنید، ممکن است بخواهید چند نفس عمیق تصفیه کننده بکشید، با هر نفسی که فرو می دهی، حس کنید که آرام تر و راحت تر شده اید. با هر بازدم، اجازه بدهید تمام موضوعات روزانه که به آنها فکر می کنید را بیرون بدهید. بخواهید که تمام نگرانی ها و افکاری که در سلول های حافظه و در سطح هاله تان دارید شما را راها کند. چاکرای ریشه تان در انتهای ستون فقرات خود ببینید که به صورت پروانه روشن و شفاف قرمز روشن با نور روح معنوی شما می درخشد. بگویید: ” تمام نیازهای من پیشاپیش برایم فراهم شده است. خداوند سرچشمه ای است که به طور کامل و بی نقص تمام نیازهای مادی مرا برآورده می کند و من با مهربانی این موهبت هستی را می پذیرم. همین حالا من ایمن هستم. من دوست داشتنی هستم.”

همچنان که به دم و بازدم عمیق ادامه می دهید، حس می کنید که تمام اعضای درونی شما آرامش یافته اند و هم از درون و هم از بیرون احساس خارق العاده شعف و سعادت درونی می کنید. فکر خوبی است که همین حالا تمام موانعی که در راه بهره مندی کامل شما از جوهره حقیقی وجودتان هستند را، از پیش پا بردارید. بخواهید که تمام خواسته ها، هدف ها و تمایلاتتان را به نور شفا بخش درونیتان واگذار کنید و بدانید که وقتی چنین می کنید همه نیازهایتان با هماهنگی کامل قرین خواهند شد. بخواهید تا همین حالا، نور همه احساسات ترس و گناه را که مانع رسیدن به هدف اصلی معنوی شما در زندگی است در خود حل نمایید.

طبیعت درمانی

روی زمین با ساق های متقاطع در وضعیت نیلوفر بنشینید. این وضعیت چاکرای اول را (که در پایین ستون مهره های شما قرار دارد) در تماس مستقیم با زمین قرار می ده و در نتیجه تاثیر زمینی شدن را فراهم می کند. رنگ های زیبای سرخ و نارنجی را که در آسمان هنگام غروب و طلوع پدیدار می شوند، نگاه کنید یا تصور کنید. بگذارید زیبایی و هماهنگی این نمایش طبیعی رنگ بار دیگر جوانی را به چاکرای اول شما بیاورد. احساس کنید گرما را در سرتاسر دستگاه چاکرا و بدن می پراکند. رنگ های نارنجی و سرخ زیبا به آرامی احساس شما را بر می انگیزد، آتش زندگی را در شما روشن می کند و در درون تان شور و شوق می آفریند.

صدا درمانی

گوش فرا دادن به موسیقی ای که ریتمی پایدار، پرتحرک و نیرومند را در بر میگیرد، انرژی اولیه نیروهای چاکرای اول را بیدار می کند. آوای طبل، این انرژی را در همه جا بالا می برد، در مواقعی به رقصی پرشور و پایدار منتهی می شود، در حالی که انرژی موج می زند. شما می توانید در سالن رقص در باشگاه های تفریحی هنگامی که موسیقی با صدای بم پرتحرک یا صدای طبل پخش می شود شاهد آن باشید. برای آرام کردن چاکرای اول، به صداهای طبیعت گوش فرا دهید: آواز پرندگان، جیرجیر جیرجیرک ها و قورو قور قورباغه ها در ریتم آشنا با طبیعت. شما می توانید با صدای بلند حرف صدادار اووو را بگویید.

رنگ درمانی

رنگ سرخ روشن و درخشان برای این چاکرا مورد بهره برداری قرار می گیرد. رنگ سرخ گرم می کند، دوباره زندگی می بخشد و انرژی نیروی زندگی را بیدار می کند. من بخش روشن تر و درخشان تر انتهای طیف رنگ سرخ را بیشتر از سرخ های متمایل به آبی پیشنهاد می کنم، چون سرخ های تیره تر بیشتر اوقات با افسردگی و خشم نهفته پیوند دارد. مانند همیشه، خودتان آن را بررسی کنید.

رایحه درمانی

چند روغن اسانسی که می توانند برای فعال کردن چاکرای اول، کاهش افسردگی، تحریک گردش خون و به وجود آوردن گرما پیشنهاد  شوند، شمعدانی، رز، یاسمین، نعناع هندی، وتیور، مر، سرو  و چوب صندل هستند.

برای بهبود پیوندتان با زمین می توانید روغن اسانسی چوب سدر را امتحان کنید.روغن اسانسی میخک برای از بین بردن انرژی گرفتار شده شگفت انگیز است.

برای استفاده از روغن ها اسانسی جهت متعادل کردن چکرای اول سه راه دارید:

1. استفاده از دستگاه دیفیوزر یا بخور سر: 2 تا5 قطره یکی از روغن های بالا را در دستگاه دیفیوزر بریزید و در حین یوگا و یا مدیتیشن مربوط به این چاکرا دستگاه را روشن کنید و اجازه دهید عطر سحرانگیز این گل ها و گیاهان در خانه پخش شود.

2. ماساژ: 1 قاشق غذاخوری روغن هسته هلو و 2تا 5 قطره از یکی از روغن های بالا را با هم مخلوط نموده و پیش از یوگا و یا مدیتیشن مخصوص این چاکرا بر پشت ساق پا ماساژ دهید.

3. اسپری: 3 قاشق غذاخوری آب یا گلاب را به 10 تا 15 قطره از یکی از روغن های بالا مخلوط نمایید و پس از بهم زدن و پیش از شروع یوگا یا مدیتیشن مخصوص این چاکرا در هوا اسپری کنید.

خرید روغن های اسانسی مخصوص چاکرای اول

بازتاب شناسی

نقطه ی فشار را روی پاشنه پا و اندکی به طرف درون قرار دهید. به آرامی ماساژ دهید. فشار را به طور ثابت روی این نقطه اعمال کنید تا چاکرا را برانگیزد و گرفتگی های انرژی را رها کند.

سنگ های قیمتی و کریستال ها

عقیق، سنگ خون، تورمالین سیاه، لعل (نارسنگ)، هماتیت، ابسیدیان (سیاه)، سنگ نور، مرجان سرخ، ژآسب سرخ، یاقوت، کوارتز دودی، ابسیدیان سفید

خواص هر کدام از سنگ ها

عقیق

شناختن حقیقت را ساده تر می کند. سنگ پذیرش و زمینی شدن و انرژی بخشیدن و تناسب دادن، این سنگ انرژی ها را برای قدرت و حفاظت متحد می کند و توان شفا دادن دارد.

تورمالین سیاه

ترس و افکار منفی را به دور می اندازد؛ حفاظت می کند، به تمرکز حواس کمک می رساند و حساسیت و درک را افزایش میدهد، شفا دهنده ی نیرومند، کمک می کند که ارتعاش های بالاتر در بدن مستقر شوند. به بهبود خرد درونی، تسلط بر نفس، آرامش و قدرت کمک می کند؛ غده های آدرنال را فعال می سازد و به گونه ای مثبت روی ستون مهره ها، راست روده و ساق پاها تاثیر می گذارد.

سنگ خو

 ویژگی های حفاظتی را در برمی گیرد که از صدمه زدن خوردن و بیماری جلوگیری می کند؛ بنیه ی جسمانی و هشیاری ذهنی را افزایش داده و فشارهای عاطفی و ذهنی را کاهش می دهد؛ شفا دهنده ای نیرومند برای کالبد در رابطه با بیماری هایی مانند سردرد، فشارخون بالا، ایست قلبی و کلیه است. بر روی رهبری درونی و اشتیاق خدمتگذار بودن تاثیر می گذارد.

لعل

قدرت می بخشد، خالص می گرداند و به بدن انرژی می دهد، افکار منفی را پراکنده می سازد، ابتکار را افزایش داده و نیرومند می کند.

هماتیت

قدرت و سرزندگی فراهم می کند؛ ایستادگی در برابر استرس را افزایش می دهد؛ جذبه روحی، خوش بینی، کنترل بر خود و شهامت را افزایش می دهد، انرژی منفی را از بین می برد و به صورت سپری حفاظتی در مقابل نیروهای بیرونی عمل می کند، به گردش اکسیژن در سراسر بدن کمک می رساند؛ برآشفتگی را کاهش می دهد، گرما را از بخش تب دار بدن بیرون می کشد.

ابسیدیان (سیاه)

کمک می کند ذهن با احساسات هماهنگ شود و انرژی روحی را در بدن بر پا می دارد، انرژی منفی را جذب می کند و از بین می برد؛ از تخلیه ی احساسی دیگران جلوگیری می کند، فشار روحی را کاهش می دهد؛ کمک می کند گرفتگی های نهفته پاک شوند و در هنگام دگرگونی به آرامش کمک می کند؛ به ما کمک می کند آنهایی را که در عمق وجودمان جای دارند، لمس کنیم و در آغوش بگیریم. آنهایی که معمولا شناخته و پذیرفته شده نیستند؛ این سنگ همچنین در برطرف کردن تاثیرات منفی معده، راست روده و زهدان سودمند است.

پیریت

برای کمک به هضم و بهبود جریان اکسیژن در بدن مورد استفاده قرار می گیرد. باعث نگرش مثبت تر به زندگی می شود؛ احساسات خوشایند و تسلط بر نفس را افزایش می دهد؛ به توانایی شما برای همکاری و هماهنگی با دیگران کمک می کند، همین طور در سازگار کردن ارتعاش های شما با دیگران یاری رسان است.

مرجان سرخ

حرکت، پایداری و تعادل برای احساسات به وجود می آورد، در ایجاد نگرش مثبت تر و دیدگاه احساسی و بیان خلاق به شما کمک می کند، حساسیت و خودآگاهی شما را درباره ی خودتان، دیگران و زندگی به طور عالی افزایش می دهد.

ژاسب سرخ

 شفادهنده ی قدرتمند برای بدن؛ خون را نیرو می دهد، سر زندگی و احساس امنیت، قدرت و بردباری را افزایش م یدهد، تشویش را کاهش داده و حساسیت تان را نسبت به زمین افزایش می دهد و به شما کمک می کند با آن پیوند برقرار کنید؛ انرژی زمین را نشان می دهد.

یاقوت

 احساس عشق و بخشایش را افزایش می دهد؛ نیروی جنسی را تحریک می کند، بر شجاعت، صراحت، خدمتگذاری، تمرکز روحی، قدرت و رهبری تاثیر شایان دارد؛ به بازسازی کالبد قلب کمک می کند و به خون و همه ی دستگاه بدن انرژی و نیرو می بخشد.

کوارتز دودی

نیروی جنسی را متعادل می سازد؛ به آرام کردن تاثیرات افسردگی کمک می کند؛ گرفتگی ها و افکار منفی در هر سطح برطرف می کند؛ توانایی برای به یاد آوردن رویاها را افزایش می دهد و راه های قابلیت های تان را به رویتان می گشاید؛ به شما کمک می کند با زمین پیوند برقرار کرده و تمرکز کنید.

ابسیدیان (سفید)

کیفیت هایی مانند ابسیدیان سیاه دارد، ولی با شدت کم تر، شما را تشویق می کند برخورد روشن تری در دستیابی به اعماق درون تان اختیار کنید، رنگ سیاه و سفید تعادل را نشان می دهد و یگانگی واقعی قطب های (مرد/زن، روح/ماده، تاریکی/نور، مثبت/منفی).

یوگا درمانی

دو یوگا در پیوند با چاکرای اول وجود دارد- هاتایوگا و کواندالینی یوگا. به طور سنتی به هاتایوگا برای آماده شدن برای یوگاهای دیگر نگریسته می شود. این یوگا به طور غیرمستقیم خودآگاهی را از راه بدن با بهره بردن از تنفس، حالت بدنی و کنترل عضله، خلوص می بخشد. روش های هاتایوگا جریان خون، بافت ها، غده ها و دستگاه عصبی را با ایجاد هماهنگی و تعادل پاک می کند.

واژه های “هاتا” از “ها” به معنی خورشید و “تا” به معنی ماه گرفته شده است. نفسی که از سوراخ راست بینی دمیده می شود به “نفس خورشید” و نفس از سوراخ چپ بینی به “نفس ماه” نسبت داده می شود. از راه تمرکز در نفس کشیدن قطب های مثبت (خورشید) و منفی ماه مرد / زن و یین/ یانگ را متعادل می کنید.

یوگای کواندالینی (نیروی مار) یوگای دیگری است که به چاکرای اول وابسته است. بر اساس سنت یوگایی، “کواندالینی” انرژی نیروی زندگی است که در پایین ستون مهره ها پنهان می ماند. به گونه ای نمادین به صورت یک مار نمایش داده می شود. از راه تمرین های تنفسی بیشتر و وضعیت بدن (عضله) هدف بیدار کردن انرژی کواندالینی درون و بالا بردن آن با کانال زدن انرژی چاکرا به چاکراست تا بالاترین چاکرا، جایی که خودآگاهی و جاذبه (سامان دهی) به دست می آید. این روند بسیار پیچیده ای است که سال ها به طول می انجامد، شاید هم یک عمر، تا به دست آید. به علت طبیعت پیچیده و خطر درونی آن، سرپرستی یک آموزگار با صلاحیت جدا پیشنهاد می شود.

حالت های بدنی پیشنهاد شده ی یوگا برای تعادل چاکرای اول

درد پشت: دراز کشین به پشت، خم شددن، کبرا، چهره ی گاو، چرخش ستون مهره ها

درد سیاتیک: انگشت بزرگ پا

تمرین های جسمی و تنفسی

تمرین های عمومی بدنی: خم شدن تا نیمه

ستونی از انرژی را مجسم کنید که از پایین ستون مهره های شما از هر سو به میان زمین فرستاده می شود و درآنجا لنگر می اندازد. این زمینی شدن شماست. اکنون تمرین زیرا را انجام دهید:

1. اگر دوست دارید می توانید از صندلی بهره بگیرید. با فاصله ی یک قدم در جلوی صندلی بایستید، رویتان را از آن برگردانید. پاهایتان را به اندازه ی پهنای شانه از یکدیگر جدا کنید. پنجه ها اندکی به سوی بیرون. برای دوری جستن از فشار بر محل اتصال زانوها، مطمئن شوید که زانوهای شما در یک راستا با قوزک ها (مستقیما بالای آن) قرار دارند. وزن بدنتان را روی پاشنه ها منتقل کنید (نه روی پنجه ها).

2. شروع کنید، با خم کردن زانوها باسن خود را پایین بیاورید. انگار می خواهید روی صندلی بنشینید. کپل هایتان بیرون پشت شما قرار می گیرد. باسن و کپل ها را پایین بیاورید تا به زحمت نشیمنگاه صندلی را لمس کنید.

3. عضله های شکم خود را منقبض کنید، کپل ها را به یکدیگر فشار دهید و خودتان را بالا ببرید و به وضعیت ایستاده برگردانید.

4. این کار را هشت بار تکرار کنید. استراحت کنید و هشت بار دیگر انجام دهید.

وضعیت بدنی یوگا: وضعیت ستاره

1. راحت و راست بنشینید با ساق هایی که در جلوی شما از هم باز شده است و به طور منظم نفس بکشید.

2. زانوی راست خود را به سوی قفسه سینه تان خم کنید و کف پایتان را رو به روی زانوی چپ بگذارید. این فاصله ی بین پا و بدن را هنگامی که بقیه ی این تمرین را انجام می دهید، حفظ کنید.

3. زانوی چپ خود را خم کنید و کف پاهیتان را به یک دیگر بچسبانید. اجازه دهید زانوهای شما به آرامی به سوی کف اتاق پایین بیفتند.

4. دست ها را دور پاهایتان بگیرید، بدون تغییر دادن وضعیت آن ها.

5. نفس خود را بیرون بدهید، به آرامی به سوی جلو خم شوید. چهره خود را به سوی پاهایتان بیاورید تا به نقطه ی کشش ملایم برسید. این وضعیت را نگه دارید و در حالت کشش نفس بکشید.

6. این وضعیت را تا آنجا که می توانید راحت باشید، ادامه دهید. به طور منظم نفس بکشید.

7. به آهستگی وضعیت شروع را از سر بگیرید، در هر حرکت به آرامی نفس بکشید.

8. استراحت کنید.

جمع بندی

چاکرای اول یا چاکرای ریشه در انتهای ستون فقرات واقع شده است و افکار منفی و وسواس ها در مورد مسائل مادی می تواند باعث بزرگ یا کوچک شدن، تیره شدن و از تعادل خارج شدن این چاکرا شوند. از مدیتیشن گرفته تا رایحه درمانی و یوگا روش های متنوعی وجود دارد که بتوانید با آنها این چاکرا به تعادل بازگردانید و درمان چاکرای اول را انجام دهید.

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵

مطالب مرتبط

skintest hairtest
جست و جو
دسته بندی
حساب کاربری
0 محصول سبد خرید