دسته‌بندی نشده

درمان گیاهی فشار خون بالا

 • توصیف

  فشار زیاد خون که بر جداره‌های شرایی وارد می‌شود و با میلی‌لیتر جیوه اندازه‌گیری می‌شود . این فشار نه تنها در روزهای مختلف بلکه در طول یک روز نیز متغییر است . اندازه فشار خون به فردی که آن را اندازه‌گیزی می‌کند نیز بستگی دارد : مثلا یک بررسی نشان داد که پزشکان فشار خون‌ها را بالاتر از پرستاران ثبت می‌کنند . فشار خون ممکن است با فشار عصبی ، هیجان و افزایش سن بالا رود ، سازمان بهداشت جهانی بالاترین حد طبیعی فشار خون را 160 روی 95 میلی‌متر جیوه اعلام کرده است . عدد 160 مربوط به فشار خون هنگام پمپاژ قلب است (فشار سیستولی) و عدد 95 مربوط به فشار خون در فواصل پمپاژ قلب است .(فشار دیاستولی)

  افزایش فشار خون در افراد زیر بیست سال نادر است. این بیماری ممکن است با تصلب شرایین و ابتلای بیش‌تر به حمله‌های قلبی و سکته‌های مغزی همراه باشد ، چرا که افزایش فشار خون نه تنها به جدار شرایین بلکه به فلب ، مغز و کلیه‌ها نیز فشار وارد می‌کند .

  ابتلا به فشار خون ممکن است بدون علائم واضح باشد ، اما معمولا شکایت‌هایی مثل سردرد ، سرگیجه ، خستگی مفرط ، تپش قلب ، تنگی نفس ، اشکال در دید ، خونریزی بینی ، اضطراب ، احتباس مایع و سفتی شدید عضلات گردن و شانه وجود دارد .

  به طور کلی طیفی از فشارخون‌ها به عنوان «طبیعی» تلفی می‌شود . در کتاب تشخیص و درمان طبی کارنت آمده است که در بیماران زیر پنجاه سال ، تشخیص افزایش فشار خون فقط در صورتی تایید می‌شود که حداقل در سه نوبت جداگانه فشار خون بالاتر از 140 روی 90 باشد ؛ به علاوه قبل از گرفتن فشار خون بیمار حداقل بیست دقیقه در محیطی آرام استراحت کرده باشد . فشار خون ممکن است گاهی بالتر رود اما این فعالیت زیاد عروقی تلقی می‌شود نه بیماری افزایش فشار خون ، زیرا با استراحت فشار خون به حد طبیعی بازمی‌گردد . البته ممکن است این افزایش گهگاهی فشار خون زنگ خطری برای شروع بیماری افزایش دائمی فشار خون باشد . افراد مبتلا به افزایش خفیف یا حتی متوسط خون برای درمان مشکلشان باید به انجام تغییرات رژیم غذایی و نحوه‌ی زندگی تشویق شوند .

  راه دیگر درمان رفتن به سراغ داروهای شیمیایی است که همگی عوارض جانبی دارند .. دکتر رابرت مِندِلسان می‌گوید «درمان غیر دارویی افزایش فشار خون مطمئنان بی‌خطرتر و اغلب موثرتر از درمان با داروهای شیمیایی است و همواره باید اولین خط دفاعی ما باشد .»

  در موارد شدیدتر و مواردی که ضربه و بیماری‌های خطرناک وجود دارد باید مراقبت پزشکی صورت گیرد .

  راهنمایی زیر جهت درجه بندی افزایش فشار خون بر اساس میزان فشار خون دیاستولی ارائه شده است .

  خفیف : 100-95

  متوسط :120-100

  شدید : 140-120

  خیلی شدید : 140 به بالا

  افزایش بیش از 20 میلی‌متر در طی حاملگی معمولا ازدیاد فشار خون تلقی می‌شود و نیاز به مراقبت پزشکی دارد .

  مقاله‌ای در نشریه‌ی پزشکی بریتانیا که در سال 1984 منتشر شد پیشنهاد کرد که درمان افزایش فشار خون اولیه زنان در صورتی که فشار دیاستولی بیش از 105 میلی‌متر جیوه نباشد هیچ سودی ندارد .

  علل

  هیپرتانسیون ثانویه توسط تعدادی از بیماری‌های خطرناک مانند اختلالات کلیوی یا هرومونی ، تصلب شرایین و برخی داروها و سموم ایجاد می‌شود .

  افزایش فشار خون اولیه در اکثر موارد علت شناخته شده‌ای ندارد و به عنوان افزایش فشار خون «اساسی» یا «بدون علت» معروف است . علت این نوع ازدیاد فشار خون ممکن است مصرف بی‌رویه‌ی نمک یا چربی ، آلرژی‌های غذایی ، الکل ، ناتوانی در برخورد با فشار عصبی ، چاقی ، استراحت ناکافی ، فقدان فعالیت فیزیکی و گاهی مسائل ارثی مربوط باشد .کمبود برخی از مواد مغذی ، مخصوصا کلسیم ، منیزیوم و پتاسیم ، نیز موثر است . مسمویت با کادمیم و فلزهای سنگین مشابه علل دیگر احتمالی دیگر هستند .

  درمان گیاهی

  تخم کرفس ، قاصدک ، سیر ، زالزالک ، دُم شیر ، گزنه ، بشقایی ، سنبل الطیب ، روغن مرزنجوش ، زنگوله‌ای

   

  از آشپزخانه

  زنجبیل ، زردچوبه

  رژیم غذایی مفید برا بیماری فشار خون بالا را در متن دیگر در همین سایت مطالعه کنید .

  منبع خبر: از کتاب «درمان گیاهی » تالیف غیاث الدین جزایری

  اگر از خواندن این مقاله لذت بردید، آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید