دسته‌بندی نشده

پنیرک و خواص آن ، گیاهی که از دانستن خواص آن شگفت زده می شوید .

 • اختصاصی نارین گل ، مقاله ای از کتاب ” گل ها و گیاهان ” ترجمه و تالیف دکتر مهدی نراقی
  سیسرون ، خطیب معروف روم نامه هایی از خود باقی گذاشته است که از خواندن نامه ها به اخلاق و تاریخ عصر او آگاهی می یابیم . در یکی از این نامه ها خطیب مشهور دنیای قدیم می گوید برای اینکه مسهل کاملی مصرف کنیم باید خورشی از پنیرک بخوریم .
  پنیرک گیاهی است که سینه را نرم و معده را صاف می کند ، و اینکه آیا خود سیسرون شهرت خود را در خطابت مرهون پنیرک می دانسته است و یا اینکه استعداد خدادادی او را سخنرانی نامدار کرده است ؟ در نامه های خود اشاره ای به این موضوع نکرده است .
  منتها از آن زمان تا کنون پنیرک گل و گیاهی شفابخش بوده و با تحقیقات عمیق و دقیقی که اخیرا به وسیله ی گالگاری و مونتولیوو به عمل آمده است ، ثابت شده است که در برگ پنیرک لعاب نباتی و ویتامین های A ، B ، C فراوان وجود دارد .
  پنیرک در طبیعت
  پنیرک گیاهی است که به حالت خودرو در جنگل ها و زمین های غیر زراعتی می روید و ارتفاع آن تا شصت سانتیمتر هم می رسد ، این گیاه ریشه های آبدار و سفید رنگ دارد و ساقه اش راست و استوانه ای شکل است .
  برگ های آن متناوب ، بزرگ ، دارای دم برگ دراز و گل های آن به رنگ گلی مایل به بنفش و دارای خطوطی تیره است و پس از خشک شدن به رنگ آبی در می آید و مانند برگ های این گیاه دارای لعاب نباتی فراوانی است و در تمام تابستان گل می دهد .
  خواص درمانی پنیرک
  پنیرک ضد سرفه و مرهم سینه است ، خاصیت نرم کننده و مسهلی دارد ، اگر گلو و یا برونشها ورم کند و یا در مجاری دستگاه هاضمه تورمی پیدا شود ، دم کرده و یا جوشانده ی برگ و گل پنیرک بهترین وسیله ی درمان و معالجه است .
  مصرف آن به ویژه در یبوست بچه ها و کسانی که دارای معده و روده هایی تنبل هستند تجویز و توصیه شده است .
  پنیرک چون دارای خاصیت مسهلی و ادرارآور ملایمی است در تورم چرکی کلیه ها که به آن نفریت می گویند و همچنین در عفونت مثانه و اسهال خونی تجویز می شود . کسانی که برونشیت گرفته اند و یا مبتلا به سرفه های شدید و دردناک شده اند ، دم کرده و جوشانده ی پنیرک برای آن ها داروی شفابخشی است .
  چه مقدار و در چه مواقعی باید پنیرک را مصرف کرد ؟
  دم کرده و جوشانده ی گل های پنیرک به مقدار ده تا بیست گرم در یک لیتر آب ( که پنج دقیقه آن را جوشانده و پنج دقیقه ی دیگر دم کنند ) برای کسانی که مبتلا به برونشیت شده اند و یا سرفه های شدید و دردناکی می کنند بسیار مفید است ؛ کسانی که مبتلا به ورم کلیه و عفونت مثانه و اسهال خونی شده اند نیز باید به همین ترتیب و همین مقدار دم کرده ی پنیرک را مصرف کنند . اشخاصی که مبتلا به یبوست هستند باید شب ها پیش از خواب و صبح ها پس از بیداری یک یا دو فنجان دم کرده ی گل پنیرک را با یک قاشق قهوه خوری عسل خالص میل کنند و مطمئن باشند که به زودی و به طور خیلی طبیعی عارضه ی یبوست آن ها برطرف خواهد شد .
  گل ها و ریشه تازه ی پنیرک را به مقدار چهل تا پنجاه گرم اگر در یک لیتر آب بجوشانند و به شکل محلول شست و شو کنند بهترین داروی تمام امراض جلدی و پوست است .
  برگ ها و ریشه ی پنیرک را اگر به شکل ضماد درآوردند و آن ضماد را روی دمل یا کورک بگذارند فورا سر باز می کند ، و اگر آن را در ناحیه ای که در اثر نقرس یا رماتیسم درد می کند بگذارند ، فورا درد را ساکت خواهد کرد . اگر چهل گرم برگ های پنیرک را در یک لیتر آب مدت یک ربع ساعت به آهستگی و ملایمت بجوشانند و بگذارند خنک شود بهترین داروی شست و شوی چشم را به دست خواهند آورد .
  پنیرک در کجای ایران می رودید و اسامی محلی آن چیست ؟
  پنیرک تقریبا در تمام نواحی ایران می روید ؛ به طور خلاصه می توان نواحی البرز ، کن ، اطراف تهران ، ددره ی هفت حوض ، آذربایجان ، آستارا ، نواحی غربی دریای خزر ، اصفهان ، خراسان ، کرمان و بلوچستان را نام برد ؛ این گیاه در بلوچستان به اسامی اوت پر ، فوچاکو ، سر و در کاشان به آن مولجه می گویند .
  برای خرید پنیرک درجه یک ، با کیفیت صادراتی ( در تصویر می توانید کیفیت این محصول را مشاهده کنید ) به صورت اینترنتی و ارسال آن به در منزلتان به لینک زیر مراجعه کنید .

  اگر از خواندن این مقاله لذت بردید، آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید