دسته‌بندی نشده

گیاهان دوست کبد را بهتر بشناسیم

 • کبد که فارسی آن جگر بوده و نیز آن را جگر سیاه می نامند یکی از احشاء شکم و مهمترین عضو داخلی و غده گوارشی می باشد، نقش آن در زندگی انسان حتی از خواص پنجگانه مثل، چشم، گوش، بینی، ذائقه، و لامسه بیشتر است، چنانچه انسان بدون داشتن قوه بینایی می تواند به زندنگانی خود ادامه دهد ولی هرگز بدون جگر قادر به ادامه حیات نیست و به قدری عزیز است که در امثال زبان فارسی فرزندان را پاره جگر و جگر گوشه نامیده اند. از آن جایی که بدن انسان بدون کبد قادر به ادامه زندنگانی و حرکت نمی باشد بنابراین ما به شما توصیه می کنیم تا می توانید از گیاهانی که دوست کبد بوده و یاخته آن را نوسازی می کنند استفاده کنید. در ادامه تعدادی از این گیاهان آورده شده است:

  کاکوتی:

  در ایران ما آن را به عنوان مقوی معده و مقوی قلب مصرف می کنیم و برای معطر کردن اغذیه مخصوصا ماست و دوغ به کار می بریم. کاکوتی مخصوصا نوع خراسانی آن صفرا بر و ضد تشنج است و چون نوشیدن دم کرده آن ترشح صفرا را آسان می کند، یکی از دوستان کبد است و استفاده از آن مصلح خوبی برای کبد می باشد. شما می توانید افشره کاکوتی را با بهترین کیفیت از سایت نارین گل و به لینک زیر تهیه نمایید:

  گزنه:

  این گیاه نیز از خانواده نعناست که در نواحی شمال ایران مانند گیلان، رودبار، رامسر و غیره می روید. مصرف آن به صورت دم کرده برای دختران جوان مبتلا به کم خونی و خونرویهای خارج از موعد قاعدگی اثر بسیار مطلوب دارد و از همه بالاتر در رفع نارساییهای کبدی بسیار مفید می باشد. مقدار خوراک آن به صورت دمکرده ده تا سی گرم در یک لیتر آب است که می توان از آن سه فنجان در روز نوشید.

   

  روغن زیتون:

  یکی دیگر از گیاهان دوستدار کبد زیتون است. روغن زیتون اثر نرم کننده، ملین، اشتهاآور و صفرابر دارد و از آن برای رفع سنگهای صفراوی، رفع یبوست های مزمن، قلنجهای ناشی از نفریت استفاده می کنند و بعلاوه اثری مطلوب در از بین بردن مسمومیت سرب دارد و اکنون که هوای شهرهای بزرگ آلوده به ذرات سرب است، خوردن آن زیاد توصیه می شود.

  سوسنبر:

  سوسنبر و نعنای فلفلی که طعم آن تندتر از نعنای معمولی است یکی از دوست داران کبد بوده و خوردن دم کرده آن اشتها را زیاد کرده، تنگی نفس را زابین می برد و دل درد را تسکین می دهد، دهان را خوشبو می کند و از دوستان کبد است و بحرانهای کبدی جلوگیری می کند.

  برگ گردو:

  یکی دیگر زا دوستان کبد که بحران های کبدی راتسکین می دهد، جوشانده برگ گردو است. برای تهیه این جوشانده باید بیست گرم برگ خشک گردو را در یک لیتر آب دوازده دقیقه دم کنید و پس از صاف کردن روزی یک فنجان آن را قبل از غذا میل نمایید. شما هم چنین می توانید عرق برگ گردو را از سایت نارین گل تهیه نمایید. این عرق علاوه بر پاکسازی کبد جهت کاهش قند خون نیز بسیار موثر است:

   

  گل همیشه بهار:

  گل همیشه بهار خون را تصفیه می کند. معرق و قاعده آور بوده، ضد تشنج و نیرو بخش است. اختلالات کبدی و زردی را از بین می برد و بعلاوه دارای یک ماده موثره برای جلوگیری از تجزیه شدن خون سرطانی است. گل همیشه بهار برای رفع جوش های صورت جوانان بسیار مفید است، برای تصفیه خون شما می توانید یک تا دو گرم آن را در یک فنجان بجوشانید و میل کنید و همچنین می توانید ده تا بیست گرم آن را در یک لیتر آب بجوشانید، صاف کنید و با عسل شیرین کنید و بعد نوش جان کنید. دمکرده گل خشک همیشه بهار کبد را اصلاح و تنبلی آن را از بین می برد و یرقان و یبوست را درمان می کند.

   

  بیدمشک:

  در ایران اقسام بید زیاد است ولی مفید ترین آنها بیدمشک است که سنبله آن خوشبوست. عرق بیدمشک مقوی قلب و معده بوده و سنگ کیسه صفرا را دفع می کند. 

  اگر از خواندن این مقاله لذت بردید، آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید