دسته‌بندی نشده

سردرد : دردی برای همه

 • در این مقاله به انواع سردرد ها و درمان های گیاهی آن اشاره خواهیم کرد.

  سردرد انواع مختلف دارد. اکثر سردردها فقط به مدت چند ساعت طول می کشند اما بعضی از آن ها تا چندین هفته نیز باقی می مانند . درد ممکن است فقط در یک قسمت از سر ایجاد شود (مثلا در بالای چشم ها ) و یا اینکه ممکن است در قسمتی از سر یا در تمام قسمت های سر گسترش داشته باشد .نوع درد نیز در انواع سردردها متفاوت می باشد .درد ممکن است به صورت ناگهانی وتیرکشنده ایجاد شود و یا این که به صورت مبهم و دائمی بروز نماید . گاهی اوقات در هنگام سردرد ممکن است علائم دیگری نیز مثل تهوع در فرد ایجاد شود .

  علل بروز سردردها :

  علل مختلف و بسیاری برای بروز انواع سردردها وجود دارد که محل درد و شدت آن ، در آن ها متفاوت می باشد . از هر چهار سردردی که در افراد ایجاد می شود سه سردرد به علت فشارها و کشیدگی هایی است که در عضلات گردن و جمجمه به وجود می آید . به این نوع سردرد ها ، سردردهای تنشی می گویند .این سردردها به طوری مکرر در افراد رخ می دهند و به صورت درد متوسطی در هر دو طرف سر ایجاد می شوند .سایر انواع سردردها مثل سردرد میگرن و سردردهای خوشه ای دارای علل مختلف دیگری هستند .تعداد اندکی از سردردها دارای یک علت زمینه ای وخیم و جدی می باشند که نیاز به توجهات فوری پزشکی دارند .برای مثال بروز یک سردرد شدید ممکن است نشانه ای از مبتلا شدن به بیماری مننژیت باشد .

  1- سردرد های تنشی

  سردردها تنشی اغلب بر اثر استرس و یا قرار گرفتن در یک وضعیت بد که باعث سفت شدن عضلات سروگردن می شوند ، ایجاد می گردند. سردردهای تنشی معمولا فقط چند ساعت طول می کشند ، اما بعضی از افراد ممکن است دچار سردردهای تنشی شوند که چند روز و یا چند هفته باقی بماند .سردردهای تنشی عود کننده اغلب در افرادی که دچار افسردگی هستند و یا به خاطر مشکلاتی که در محل کار یا منزل دارند و دچار استرس های دائمی هستند بیشتر بروز می کند .

  سردردهای تنشی اغلب در محیط های پر سر و سدا ، گرم و شلوغ شدت می یابد .این نوع سردرد ها ممکن است در هر شخصی رخ دهد ولی بیشتر خانم های بالای 20 سال به آن مبتلا می شوند .

  علایم و نشانه های سردردهای تنشی ، اغلب در ساعات نزدیک به ظهر یا اوایل بعد از ظهر ایجاد می شود و ممکن است چندین ساعت باقی بماند. این علائم عبارتند از :

  – دردی که معمولا ثابت بوده یا ممکن است به صورت ضربانی باشد .این درد در بالای چشم ها یا عموما بالای سر احساس می شود .

  – احساس وجود فشار در پشت چشم ها

  – سفت شدن عضلات گردن

  – احساس سفتی دور سر

  افرادی که به سردرد های تنشی مبتلا هستند اغلب دچار بدخوابی می شوند .

  2- سردردهای خوشه ای و علائم آن

  سردردهای خوشه ای یا کلاستر سردردهای شدید اما کوتاه مدتی هستند که در یک قسمت سر ایجاد می شوند .این سردردها از نظر عود کردن ، دارای الگوی خاصی هستند ، معمولا در مواقعی که ایجاد می گردند ، روزی یک تا چهار بار رخ می دهند .ممکن است تا مجموعه سردردهای بعدی چند ماه یا سال فاصله بیافتد .

  با این حال افرادی ، دارای سردردهای خوشه ای هستند که فواصل بین این مجموعه از دردها کوتاه باشند .مانند میگرن ، در سردردهای خوشه ای نیز، افزایش جریان خون به خاطر گشاد شدن رگ های مغزی دیده می شود .سردردهای خوشه ای در مردان بسیار شایع تر از زنان می باشد .سیگار کشیدن و نوشیدن مشروبات الکلی احتمال خطر ابتلاء به این وضعیت را افزایش می دهند .

  سر درد های خوشه ای اغلب در هنگام صبح شروع می شود . علایم اصلی این نوع سردردها که به طور ناگهانی ظاهر شده و یک طرف سر یا صورت را گرفتار می سازد عبارتند از :

  – درد شدید در اطراف یک چشم یا گیجگاه

  -افتادن پلک چشم

  – پر بودن ، گرفتگی بینی و گاهی اوقات آبریزش از یک سوراخ بینی

  – گر گرفتگی و قرمز شدن یک طرف صورت .

  هر مرحله از این دردها ممکن است از چند دقیقه تا چند ساعت طول بکشد . زمان میانگین هر حمله سردرد 15 تا 30 دقیقه طول می کشد .

  داروخانه ی سبز برای سردرد

  درمان طبیعی یا دارویی مشخصی برای همه ی انواع سردرد وجود ندارد .با این حال ، گیاهانی هستند که به تسکین انواع مختلفی از سردردها کمک می کنند .

  این گیاهان به ترتیب اثر گذاری معرفی شده اند .

  برگ بو: گیاه برگ بو دارای ترکیباتی به نام پارتنولیدهاست که در جلوگیری از بروز میگرن مفید هستند . گرچه سازوکار دقیق این نوع سردردها هنوز نامشخص است ، اما ظاهرا آزاد شدن ماده ی سروتونین از سلول های خونی به نام پلاکت ها نقشی اساسی دارند . پارتنولیدها مانع آزاد شدن سروتونین از پلاکت ها می شوند .اگر مرتبا دچار میگرن می شوید ، برگ بو را همراه با بابونه ی گاوی مصرف کنید .

  بابونه ی گاوی : طبق تحقیقات پزشکی ، بابونه ی گاوی در دو سوم کسانی که آن را مرتبا مصرف می کنند ، برای تسکین و پیشگیری از میگرن و انواع سردرد موثر است . برای نمونه ، بیماری پیش از مصرف بابونه گاوی ، به طور متوسط هفته ای یک بار مبتلا به میگرن می شد اما استفاده از این گیاه برا تسکین درد و کاهش نوبت های میگرن تاثیر گذار بوده .

  در مجله ی پزشکی بریتانیا ، مصرف بابونه ی گاوی برا برای جلوگیری از حملات می گرن تایید کرده اند .همچنین به نوشته ای خبرنامه ی بهداشتی دانشکده ی پزشکی هاروادر ، “خوردن بابونه ی گاوی روشی عمومی برای جلوگیری از حملات میگرن در انگلستان است .حتی برای برخی از افراد که درمان معمولی میگرن برایشان موثر نبوده است .”

  گل مغربی : این گیاه یکی از بهترین منابع ترکیب مسکن فنیل آلانین است .برای مبتلایان به سردرد های مزمن ، متخصاصان تغذیه ممکن است مصرف روزانه ی شش تا هشت کپسول روغن گل مغربی را تجویز کنند .دیگر منابع خوب فنیل آلانین عبارتند از : بولاغ اوتی یا آب تره ، جوانه ی لوبیا ، سویا ، گاو دانه ، بادام زمینی ، عدس ، اسفناج ، کدو حلوایی .

  سیرو پیاز : پلاکت ها که در لخته کردن خون شرکت می کنند ، در ایجاد سردرد میگرنی هم نقش دارند .البته ، قرار نیست که مانع انجام کل فعالیت های پلاکت ها شوید ، چون در این صورت خونریزی از یک بریدگی کوچک مرگ را به دنبال خواهد داشت . ولی کمی فعالیت پلاکتها را کمتر کردن ظاهرا از بروز میگرن جلوگیری می کند .سیر و پیاز رقیق کننده ی خون هستند و تا حدی فعالیت پلاکت ها را کم می کنند .

  فلفل قرمز : ترکیب تند موجود در فلفل قرمز به نام کاپسایسین ، یک تسکین دهنده ی فوق العاده ی درد است . در تحقیقات علمی ، مصرف موضعی کاپسایسین در ترکیبی به نام ماده ی P اختلال ایجاد می کند ؛ دانشمندان معتقدند این ماده نقشی کلیدی در انتقال تکاهنه های درد دارد .تحقیقات نشان داده است که فلفل قرمز از بروز سردردهای خوشه ای ، نیز جلوگیری می کند.

  بادرنجبویه : به گفته ی دکتر نورمن بیسیت ، استاد داروسازی دانشگاه لندن ، باردنجبویه در تسکین سردرد و میگرن بسیار موثر است .مقدار تصویه شده برای تهیه چای یک یا دو قاشق مرباخوری خشک کرده ی بادرنجبویه دریک فنجان آب جوش است. بگذارید گیاه تا زمان سرد شدن در آن خیس بخورد .شما می توانید بابونه ی گاوی ، زنجفیل ، و زردچوبه را هم به چای بادرنجبویه اضافه کنید .

  نعناع فلفلی : اگر نعناع فلفلی را با کمی الکل مخلوط کرده و روی شقیقه ها بمالید ، به تسکین درد کمک زیاد می کند .در صورت امکان ، می توانید روغن نعناع فلفلی را با اسطوخودوس مخلوط کرده و اوکالیپتوس و اکلیل کوهی هم به آن اضافه کنید . همه ی این روغن های شفا بخش هماهنگ با هم تاثیر می کنند . ولی فراموش نکنید که این روغن های فقط برای مصرف موضعی هستند و نباید خورده شوند .

  مینا : مینا هم مانند بابونه ی گاوی مواد پارتنولید دارد ، که می توانند از میگرن جلوگیری کنند . ( زنان آبستن نباید مینا بخورند ، چون ممکن است عوارش خطرناکی برای جنین داشته باشد .)

  آویشن : دکتر جان هاینرمن ، انسان شناس پزشکی و نویسنده ی کتاب “دایره المعارف میوه ها ، سبزیجات و گیاهان ” نوشیدن چای آویشن را برای درمان سردرد پیشنهاد می کند .با یک قاشق مربا خوری خشک کرده ی گیاه در یک فنجان آب داغ چای درست کنید .او همچنین کمپرس آویشن را برای تسکین درد ماهیچه های گردن ، شانه و پشت که همراه با سردرد های تنشی هستند پیشنهاد می کند.

  مخلوط گیاهان : در میان عامه ی مردم خوراکی های زیادی برای تسکین سردرد پیشنهاد می شود که بسیار از آن ها ترکیبات تسکین دهنده دارند .برای مثال : یکی از چای های مسکن ترکیب دارچین ، علف لیمو ، نعناع فلفلی و اکلیل کوهی است .

  گیاهان دیگری که می توانند مسکن سردرد باشند عبارتند از: ریحان ، فلفل سیاه ، زیره سیاه ، گشنیز ، اسطوخودوس ، پونه ی معطر ، بارهنگ ، دانه ی خشخاش ، اکلیل کوهی ، سداب ، چای ، و بومادران .

  اختصاصی نارین گل _ برگرفته از کتب : “دایره المعارف گیاه درمانی ایران ” به قلم احمد حاجی شریفی (عطار اصفهان ) و کتاب “داروخانه ی سبز از جیمز دیوک ترجمه ی رشاد مردوخی

   

  اگر از خواندن این مقاله لذت بردید، آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید