دسته‌بندی نشده

چهار فرآورده ی قدیمی از گل محمدی ، به همراه خواص و نحوه ی مصرف

 • چهار فرآورده درمانی گل سرخ(گل محمدی)

  «وَرد» که به فارسی «گل» نامیده می شود ، در متون طبی نیاکان ، به مجموعه‌ی گل‌های خوشبوی درختان گفته می شود . حکما در نگارش متون طب سنتی ، هرجا که گل خاصی را مورد نظر داشتند ، آن را به نام دختش ذکر کرده‌اند مانند گل نارنج که همان بهار نارنج است . اما در متون کهن طب سنتی هر جا که به کلمه «گل» به طور مطلق برخورد کردید ، بدانید که مقصور و مردا ، گل سرخ یا گل محمدی بوده است .

  حکما برای گل سرخ انواعی به شرح زیر ذکر کرده‌اند :

  -گل سرخ خشو رنگ و خوشبروی بری و بستانی

  -گل سرخ کم رنگ و خوشبوی بری و بستانی

  -گل زرد صندلی و خوشبوی بری و بستانی

  -گل سفید خوشبوی بری و بستانی

  و برای هرکدام کاربردهای درمانی بیان کرده‌اند .

  گل گلاب

  از اسامی مختلف ، گل گلاب که بگذریم خیلی ها این گل را به نام «گل محمدی » می شناسند . حکمای طب ایرانی ، درباره‌ی خواص طبی این گل مطالب بسیاری ذکر کرده‌اند که انسان را بیشتر مجذوب این محصول می کند . لازم به ذکر است تولید و پرورش گل گلاب زمانی منحصرا در اختیار ایران بود ولی اکنون به خاطر فواید گوناگونش قلمه‌های آن را به اقصی نقاط جهان می برند و تکثیر می کنند و در صنایع گوناگون استفاده قرار می دهند .

  در این نوشتار به چهار فراورده پر خاصیت و پر مصرف گل گلاب می پردازیم . این چهار محصول عبارتند از :

  – شربت گل سرخ

  -گلقند شکری و عسلی

  -روغن گل سرخ

  شربت گل سرخ

  روش تهیه‌ی شربت گل سرخ ، با افتباس از کتاب تحفه‌ی حکیم به شرح زیر است :

  مواد لازم : گلبرگ تازه‌ی گل سرخ (1800 گرم ) ، شکر سفید (450 گرم) ، آب (به مقدار کافی )

  ابتدا آب را جوش آورند . سپس یک چهارم گل سرخ را به آن اضافه کنند و بجوشانند تا نیم لیتر آب تبخیر شود . سپس آن را صاف کنند . همین مراجل را چهار بار تکرار کنند به این معنی که وقتی یک چهارم گل سرخ‌های دوم و سوم و چهارم را که می ریزند ؛ باید هربار نیم لیتر آب اضافه کنند ، آن را بجوشانند و صاف کنند سپس شکر را اضافه کنند و به قوام آورند .

  خواص شربت گل سرخ

  این شربت را برای دفع اخلاط سوخته ، و در درمان بیماری‌هایی نظیر جرب و حِکِّه (یعنی خارش ) مورد استفاده قرار می دهند . شربت گل سرخ در درمانی بیماری‌های کبدی نیز مفید واقع می شود . این شربت در دفع سودای رقیق و بار کردن سدّه‌ها نیز کاربرد دارد .همچنین در درمان بیماری ضعف کلیه ، داروی مفیدی است . شربت گل سرخ برای دفع صفرای سوخته از جمله داروهای مناسب است .

  مضرات : به رغم همه خواصی که برای این شربت برشمردیم ، مصرف آن ممکن است در برخی افراد تشنگی ایجاد کند . در چنین مواردی برای جلوگیری از بروز این عارضه ، هنگام تهیه شربت بایستی تخم کاهو ، و انیسون (از هر یک 5 گرم) را نیز به شربت اضافه کرد .

  روغن گل سرخ

  روغن گل سرخ در مکتب طب ایرانی و نیز در صنایع آرایشی بهداشتی ، از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است ، به طوری که تنها اسانس مجاز و قابل استفاده در فرآورده‌های بهداشتی مخصوص نوزادان و کودکان به شمار می‌آید . خاصیت ضدحساسیتی که در روغن گل سرخ وجود دارد ، یکی از امتیازات این محصولات به حساب می‌آید.

  خواص روغن گل سرخ : روغن گل سرخ ، مرکب‌القوی و مایل به برودت است .اطباء این روغن را در درمان بسیاری از بیماری‌های ، از جمله در تسکین سردرد ، به تنهایی یا مخلوط یا سرکه یا گلاب تجویز می کنند . روغن گل سرخ در درمان انواع گوش‌درد ، ورم های سوختگی ها ، اسهال مراری ، تسکین التهابات معده ، زخم ها ، به کار می رود .همچنین به عنواع دفع کننده ضرر ناشی از خوردن موادی مثل آهک و یا صابون به کار می رود .

  روغن گل سرخ در درمان بیماری‌هایی مثل زونا که دارای مواد فاسده شده یا سمی هستند ، کاربرد دارد .

  روغن گل سرخ ، در بهداشت دهان و دندان نیز کاربرد دارد ، و برای حفظ و صاینت از خوردگی و شکنندگی دندان‌ها به کار می رود .این ورغن در تسکین درد دندان نیز داروی موثری است .

  لازم به ذکر است که چون گل سرخ دارای طبیعتی مرکب‌القوی و جزو داروهای تا درجه‌ی دوم است ، استفاده‌ی دراز مدت محوصلات آن بالامانع است و از جمله داروهای «آبدست طبیب» به شمار می رود .

  خرید اینترنتی روغن گل سرخ 

  گلقند

  محصول دیگری که از گل سرخ تهیه می شود و یکی از پر مصرف‌ترین محصولات خوش خوراک است ، گلقند نام دارد ، تیه گلقند بر اساس کتاب تحفه حکیم به شرح زیر است :

  مواد لازم : گل سرخ (یک کیلوگرم) ، کله قند ( یک کیلوگرم)

  روش تهیه : ابتدا کله قند را به دو نیم کنند و یک نیمه آن (ترجیحا قسمت تحتانی کله‌قند ) را درون سینی بزرگی قرار دهند . سپس گل‌برگ‌های گل سرخ راروی نیمه کله قند دورن سینی بریزند و با قطعه دیگر کله قند (قسمت فوقانی) آن را بسایند . ساییدن را تا زمانی که آب گل سرخ کاملا با خرده‌های قند ممزوج شود و در نهایت خمیری از قند و گل سرخ تشکیل شود ، ادامه دهند به محصول به دست آمده گلقند می گویند . پس از آماده شدن مایه گلقند آن را داخل ظروف شیشه ای بریزند و در مقابل آفتاب قرار دهند و هر روز یکی دو بار آن را به هم بزنند تا قند و گلبرگ‌ها ، ممزوج شوند و از دو فاز شدن مایع قند و گلبرگ ها جلوگیری شود . در این حالت اگر قند کم بود می توانند به مخلوط موجود به مرور خاک قند یا شکر اضافه کنند. مایع گلقند را حداقل سه روز هم بزنند و پس از آن تا 40 روز ، آن را جلوی آفتاب قرار دهند تا خمیر متحدالاجزایی به دست آید .در نهایت گلقند به دست آمده ، خمیری شیرین است که کمی به تلخی می زند . در تهیه نوع دیگری از گلقند می توان از عسل به جای قند استفاده کرد .

  روش مصرف : چنانچه گلقند را طبیب تجویز کند ، طبق دستور ، مصرف می شود اما اگر بخواهند آن را به عنوان یک داروی خانگی برای دفع بادها ، نفخ و قراقر شکم یا رفع یبوست مصرف کنند ، بایستی بعد از هر وعده غذایی ، از یک قاشق مرباخوری شروع و تا حصول نتیجه ، به میزان چچهار قاشق مرباخوری ادامه دهند . در درمان یبوست‌های ، میزان مصرف گلقند ، به نحوه اجابت مزاج بستگی دارد ، به این معنی که نسبت به میزان اجابت مزاج می توان مقدار مصرف گلقند را کم یا زیاد کرد .

  خواص گلقند : اگر گلقند با قند تهیه شده باشد ، به آن گلقند شکری و اگر با عسل درست شده باشد ، گلقند عسلی نامیده می شود. طبیعت گلقند عسلی نسبت به گلقند شکری گرمتر است .در واقع گلقند عسلی در آخر درجه‌ی دوم ، گرم و خشک است . در حالی که گلقند شکری در اول درجه‌ی دوم ، گرم و از جهت خشکی و تری ، معتدل است .

  با توجه به طبیعت گلقند عسلی ، حکما مصرف آن را برای بمرودین (افرادی که دارای مزاج سردند ) مفیدتر ؛ و گلقند شکری را برای محرورین (افرادی که دارای مزاج گرم‌اند ) مناسب تر دانسته‌اند .

  اگر از خواندن این مقاله لذت بردید، آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید