دسته‌بندی نشده

همه چیز درباره ی رازیانه ، به همراه دستور نسخه های شفابخش برای درمان : سرفه ، قلنج ، دردهای شدید قاعدگی ، یبوست و…

 • گهوراه ی اصلی این سبزی کشورهای ساحلی مدیترانه از آسیای غربی و شمال شرقی آفریقا بوده است و در اواسط قرن شانزدهم از این دو مرکز به نقاط دیگر اروپا پراکنده شده است .
  از زمان های بسیار قدیم در چین و هند و مصر رازیانه را شناخته و کشت می کرده اند . طرز کشت رازیانه در مصر بر روی پاپیروس نوشته شده است که در حفاریهای باستان شناسی به دست آمده است .
  ریشه های رازیانه دراز و پوشیده از پوستی فیبری و سفید رنگ است و گاهی رنگ زرد مایل به قرمز به خود می گیرد . طعم ریشه ها شیرین و مطبوع است و وقتی چشیده شود انسان را به یاد طعم شیرین هویج می اندازد .
  دانه ها رازیانه در مهر ماه و آبان ماه می رسد و شما می توانید ریشه های رازیانه را در بهار یا پاییز از خاک در آورید با آب کاملا بشویید تا از گل و شن پاک شود و سپس آن را قطعه قطعه کنید و درجایی که کاملا خشک باشد ، خشک کنید .
  خواص طبی رازیانه
  در دانه های ریز رازیانه رازهای زیادی نهفته است . این دانه های ریز دارای عناصر و مواد زیادی است . این دانه ها روغنی استخراج می کنند که بوی معطری دارد. دانه های رازیانه را در عرق مدت شش روز می خیسانند و لیکوری از آن تهیه می کنند که گوراش غذا را تسریع می کند .
  قدیمی ها به خوبی این گیاه را می شناخته و به خواص آن آشنایی داشته اند . پلین طبیعی دان معروف درباره ی رازیانه این طور می نویسد .:” وقتی درباره ی مارها مطالعه می کردیم خواص رازیانه را کشف کردیم ، زیرا مارها وقتی می خواند پوست بیندازند و پوست های تازه ای پیدا کنند مقدار زیادی رازیانه می خورند ، عجیب این است که عصاره ی رازیانه چشم آن را درخشان و براق می کند و ما از این مطالعات نتیجه گرفتیم که عصاره ی رازیانه می تواند از نابینایی انسان جلوگیری کند .”
  دیوسکورید ، رازیانه را بین دواهای مخصوص چشم قرار داده و عقیده دارد که رازیانه می تواند آب مروارید را معالجه کند و همچنین می تواند به کسانی کمک کند که قطره قطره ادرار می کنند .
  در قرن پنج مارسلوس امپریکوس نسخه ای موثر و قطعی دفع سرفه با رازیانه داشت که دستور تهیه آن را چنین می داد : ” اگر یک مشت دانه های رازیانه را در یک لیتر آب جوش ده روز بخیسانید و بعد آن را کم کم و در طی چند روز بنوشید مزمن ترین سرفه ها را از خود دفع خواهید کرد .”
  در قرون وسطا ، مکتب پزشکان سالرن در ایتالیا تبلیغ وسیعی از رازیانه کردند و در نتیجه کشت آن در تمام معابد معمول رشد و توسعه یافت .
  پزشکان مکتب سالرن خواص بی شماری در رازیانه کشف کردند و اعلام داشتند که رازیانه مقوی و نیروبخش ، ملین و آرام کننده است .
  نسخه های شفا بخش رازیانه
  معالجه ی آسم با دم کرده ی رازیانه
  یک قاشق قهوه خوری دانه های رازیانه را در یک فنجان آب گرم بریزید و ده دقیقه دم کنید و بعد آن را صاف کنید و با عسل شیرین سازید و بنوشید اگر هر روز سه فنجان از این دم کرده قبل از صبحانه و ناهار و شام بنوشید ، ناراحتی سرفه را هم در شما تخفیف خواهد داد .
  معالجه قولنج با رازیانه
  پانزده تا سی گرم دانه های خشک رازیانه را که خرد کرده اید در یک لیتر آب سرد بریزید و ظرف محتوای آن را روی آتش بگذارید تا به جوش آید و یک دقیقه بجوشد ، بعد آن را ده دقیقه دم کنید سپس از صافی رد کنید و با عسل شیرین سازید و یک فنجان از این جوشانده را بعد از غدا بنوشید.
  جوشانده رازیانه به ترتیبی که در بالا دستور تهیه و مصرف آن را شرح دادیم ، تشنج روده بزرگ و عفونت روده ها را تسکین و درمان می کند .
  چشم خود را با جوشانده ی رازیانه بشویید
  اگر محلول شست و شوی چشمان خود را از جوشانده ی رازیانه تهیه کنید و به صورت نیمه گرم با پنبه به چشمان خود بمالید قوه ی بینایی شما افزایش خواهد یافت و برای ورم ملتحمه چشمانتان نیز تاثیر خواهد کرد.
  طرز تهیه ی جوشانده ی رازیانه برای محلول شست وشوی چشمان این است که پانزده تا سی گرم دانه ی رازیانه را کمی خرد کنید و در ظرفی دارای یک لیتر آب سرد بریزید و ظرف محتوای آن را روی آتش بگذارید تا به جوش آید و یک دقیقه بجوشد ، بعد ده دقیقه آن را دم کنید سپس آن را از پارچه ای عبور دهید تا صاف شود و وقتی نیم گرم بود از آن برای شست و شوی چشمان خود استفاده کنید .
  معالجه ی یبوست با جوشانده ی رازیانه
  جوشانده ی رازیانه را با داروی های گیاهی ملین مخلوط کنید ، کند کار روده ها را بر طرف کرده و عمل آن را آسان می سازد .
  طرز تهیه ی جوشانده ی رازیانه به روشی است که در مورد قولنج شرح دادیم .
  معالجه ی سیاه سرفه با رازیانه
  دم کرده ی تخم رازیانه سرفه های پی در پی سیاه سرفه را آرام می کند .برای تهیه ی دم کرده ی تخم رازیانه باید بیست تا پنجاه گرم تخم رازیانه ی خشک را که خرد شده باشد در یک لیتر آب جوش مدت هشت روز بخیسانید و بعد از هر غذا یک لیوان کوچک از آن بخورید . خیسانده ی رازیانه خستگی ناشی از سیاه سرفه را نیز برطرف می کند .
  درد معده با رازیانه
  سوزش و سنگینی معده و سوءهاضمه با مصرف جوشانده ی رازیانه آرام می شود .
  پانزده تا سی گرم تخم رازیانه را کمی بکوبید و در یک لیتر آب سرد بریزید و طرف محتوای آن را روی آتش بگذارید تا به جوش آید و یک دقیقه بجوشید ، بعد ظرف را از روی آتش بردارید و بگذارید ده دقیقه دم بکشد ، سپس آن را صاف کرده و با نبات کوبیده شیرین سازید و بعد از هر غذا یک فنجان از آن را بنوشید .
  ضماد گرم رازیانه ورم پستان را درمان می کند
  ضماد جوشانده ی تخم رازیانه ورم پستان ها را برطرف می کند و اگر مادران شیرده شیرشان بند آمده باشد با کمپرس باز می شود .
  برای تهیه ی جوشانده ی تخم رازیانه در مورد ضماد پستان های ورم دار باید پانزده تا سی گرم تخم رازیانه را بکوبید و در یک لیتر آب سرد بریزید و ظرف آن را روی آتش بگذارید تا بجوشد و ده دقیقه دم بکشد ، بعد آن را صاف کرده و پارچه ای در آن انداخته به عنوان کمپرس گرم روی پستان ها بگذارید . م
  ادران شیردهی که می خواند شیرشان زیاد شود باید قبل از غذا یک قنجان دم کرده ی تخم رازیانه بنوشند . طرز تهیه ی این دم کرده این است که باید یک قاشق قهوه خوری دانه های رازیانه را در یک فنجان آب داغ ده دقیقه گرم کنند و سپس با عسل شیرین کنند و بنوشند .
  اختلالات عصبی را با جوشانده ی رازیانه معالجه کنید
  جوشانده ی تخم رازیانه به شرحی که در مورد قولنج دستور تهیه آن را دادیم میگرن ( دردهای شدید نیمه سر) را آرام کرده و خواب را راحت و عمیق می کند .جوشانده ی تخم رازیانه برای آرام کردن اشخاص عصبی و آشفته تجویز شده است .
  درمان قاعدگی های دردناک با ریشه رازیانه
  خانم ها و دختر خانم هایی که دچار قاعدگی های دردناک می شوند اگر دم کرده ریشه رازیانه را بخورنند دردهای قاعدگی آن ها آرام خواهد شد.
  یک قاشق سوپخوری از ریشه رازیانه را که تازه یا خشک شده باشد در یک فنجان آب جوش دم کنید و پانزده دقیقه بگذارید دم بکشد ، بعد آن را صاف کرده وشیرین سازید و بعد از هر غذا یک فنجان از آن را بنوشید .
  اختلالات کلیه ها را با دم کرده ی ریشه رازیانه درمان کنید
  دم کرده ی ریشه رازیانه ادرارآور ممتازی است . کسانی که به اختلالات کلیه ها دچار شده اند باید سی گرم ریشه خشک یا تازه رازیانه را ریز ریز کنند و در یک فنجان آب جوش پانزده دقیقه دم کنند ، و بعد آن را صاف و شیرین کنند و بعد از هر غذا یک فنجان از آن را بنوشند .
  بخور رازیانه
  استفاده از بخور رازیانه یکی از کاربردی‌ترین روش‌ها برای بستن منافذ پوست است. اگرچه استفاده از بخورها به طور کلی منجر به گشودگی منافذ پوست مي‌شود اما این بخور به صورت استثنا در انقباض منافذ پوستی بسیار موثر است و پس از استفاده از این بخور نیازی به استفاده از مواد قابض کننده سطح پوست وجود ندارد. برای استفاده از این بخور کافی است ۲ تا ۳ قاشق غذاخوری برگ رازیانه خشک شده را درون ۲ لیوان آب جوش ریخته و اجازه دهید به آرامی بجوشد سپس از بخار این آب برای بخور دادن صورت خود استفاده کنید. استفاده از این بخور دوبار در هفته به بسته شدن منافذ پوست که موجب از بین رفتن آراستگی پوست صورت مي‌شود، کمک مي‌کند. یکی از روش‌هایی که در برطرف کردن جوش‌های سرسیاه صورت بسیار قوی عمل مي‌کند،

  نوع دیگر استفاده از بخور رازیانه برای پوست ، استفاده از این گیاه به همراه بابونه و گل رز یا محمدی خشک است .شما بایستی از هرکدام از این گیاهان خشک یک قاشق سوپ خوری در یک کاسه آب جوش ریخته و بخور دهید . افرادی که پست خشک و حساس دارند بهتر است یک قاشق سوپ خوری گل همیشه بهار را به این بخور خود اضافه کنید و افرادی که پوست های چرب و آکنه دارند به جای گل همیشه بهار بهتر است از مرهم لیمو استفاده کنند .

  اگر از خواندن این مقاله لذت بردید، آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید