دسته‌بندی نشده

درمان شب ادراری کودکان با گیاهان دارویی

 • کودک به چهار یا پنج سالگی که رسید معمولا شب ادراریش را کنترل می‌کند . بعد از هفت سالگی از هر پنج کودک یکی هنوز شب ادراری دارد ؛ در ده سالگی این نسبت به یک نفر در هر چهارده کودک می‌رسد و در پانزده سالگی نسبت فوق به حدود یک نفر به ازای هر سی و سه کودک کاهش می‌یابد .

  علل

  قدرت مثانه با افزایش سن بیشتر می‌شود و این مشکل معمولا خوبخود اصلاح می‌گردد . شب ادراری ممکن است مربوط به آلرژی‌ها ، مشکلات روحی ، اختلالات کلیه یا مثانه ، کرم‌ها روده‌ای ، عدم تعادل هورمونی ، عفونت‌ها و نوشیدن مایعات زیاد قبل از خواب باشد . برخی از بیماری‌های مادرزادی نظیر اسپینا بیفیدا و بیماری‌های خاص دیگر موجب عدم کنترل ادرار می‌شوند . آنتی‌بیوتیک‌ها و سایر داروها ممکن است تعادل باکتریایی طبیعی را به هم بزنند و یبوست مزمن می‌تواند موجب فشار بر مثانه شود .

  اصولا وقتی مثانه تحریک شود یا بر آن فشاری وارد آید ، طوری عمل می‌کند که گوی پُر شده است .

  درمان

  یک بررسی طبی می‌تواند علت را تعیین کند .

  بسته به سن کودک ، مسایلی را که در خانواده وجود دارد با او مطرح کنید و سعی در نادیده گرفتن مسائل نداشته باشید . در مورد مشکلات با لحنی ملایم با وی صحبت کنید . آنچه را که کودک تصور می‌کند احتمالا بدتر از آن چیزی است که واقعیت دارد . بسیاری از کودکان و حتی بزرگسالان را از تاریکی ترسانده‌اند ، لذا روشن گذاشتن یک چراغ کم نور در راهرو یا کنار رختخواب را امتحان کنید .

  استفاده از گیاهان دارویی بابت درمان شب ادراری کودکان

  مصرف خوارکی :

  بی‌تی‌راخ ، ذرت ، دم اسب ، قره‌قات(سیاه گیله) ، گل ختمی، کیسه کشیش ، سنبل الطیب – خُرد شده در عسل قبل از خواب .

   

  استعمال خارجی :

  ماساژ پایین کمر با زربین یا روغن کاج

   

  رژیم غذایی و مایعات

  پس از شام مایعات نوشیده نشود . باید مطمئن شوید که کودک در طول روز به مقدار کافی مایعات می‌نوشد ، چرا که این امر موجب دفع سموم ، مواد محرک و نامطلوب از بدن کودک می‌شود . اگر کودک تمایلی به نوشیدن آب ندارند ، آبمیوه‌های رقیق را امتحان کنید.
  آلرژی‌ها را بررسی کنید . آب پرتقال محرک شایع مثانه است ؛ نوشابه‌ها و رنگ‌های خوراکی نیز موجب تحریک مثانه می‌شوند .

  توت فرنگی ، تمشک و شاه‌توت ، به عنوان تمیز کننده و تقویت کننده مثانه توصیه شده‌اند . ممکن است خوردن میوه‌های هسته دار (مانند گیلاس) برای خردسالان مشکل باشد ، به آن‌ها میوه‌ی هسته گرفته یا آبمیوه را بدهید .

  منبع خبر: از کتاب «درمان گیاهی » تالیف غیاث الدین جزایری

  اگر از خواندن این مقاله لذت بردید، آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید