دسته‌بندی نشده

سرخارگل ،بهترین داروی سرماخوردگی و یکی از محبوب ترین گیاهان دارویی جهان

 • اختصاصی نارین گل _ مطلبی از کتاب ” درمان با گیاهان گیاهی ” تالیف جوگریدن و تری گریدن ترجمه ی مینا اسماعیلی و ” دایره المعارف گیاهان دارویی ” تالیف دکتر جواد کرمعلی

  اکیناسه یا سرخارگل ECHINACEA

  نام علمی E.pallida

  اکیناسه که در ایران به سرخارگل معروف است ، یکی از گیاهان بومی آمریکای شمالی است که دارای گل هایی قرمز یا بنفش رنگ می باشد . باغبان ها این گیاه را به عنوان گیاهی با گل های مخروطی شکل بنفش می شناسند .

  امروز سرخارگل یکی از مهمترین گیاهان دارویی در سرتاسر دنیا به خصوص اروپا و آمریکا است که مصرف بسیار بالایی دارد ، بسیار پرطرفدار است و به صورت گسترده در سرتاسر جهان کشت می شود .

  در طب سنتی قبایل بومی آمریکا از این گیاه در درمان مار گزیدگی و بسیاری دیگر از بیماری های دیگر بهره می گرفتند . مهاجران نیز خواص این گیاه را از سرخ پوستان آمریکا آموختند . در حال حاضر علاقه به مصرف این گیاه ناشی از تحقیقی است که بر اساس آن نشان می دهد سرخارگل موجب تقویت سیستم ایمنی می شود و به مبارزه با عفونت های ویروسی مانند سرماخوردگی و آنفولانزا کمک کند .در آمریکا این گیاه بیشتر به صورت تنتور ( عصاره الکلی ) و یا به صورت کپسول هایی که از برگ یا ساقه خشک شده ی سرخارگل پر شده اند یافت می شود . هم چنین عصاره تهیه شده از سرخارگل را به فور می توان در آلمان یافت می شود .

  مواد موثر

  قسمت هایی دارویی سرخارگل ، ریشه و ریزوم آن می باشد . ترکیب شیمیایی سرخارگل پیچیده است و ماده ی واحد مشخصی که اثرات درمانی گیاه به آن مربوط باشد شناخته نشده است . اکیناکوزید که نوعی گلیکوزید است ، 1/0 درصد از مواد موثر موجود در ساقه و برگ های این گیاه را تشکیل می دهد . علاوه بر این ساقه و برگ ها حاوی اسید سیکوریک نیز می باشند . در ریشه ی این گیاه ماده ای به نام آلکامید موجود است .

  خواص سرخارگل

  سرخارگل در درمان سرماخوردگی ، آنفولانزا و دیگر عفونت های دستگاه تنفسی تاثیر فوق العاده زیادی دارد. امروزه سرخارگل برای عفونت های باکتریایی ، ویروسی ، پرتوزایی و قارچی به کار می رود با آن که به نظر نمی رسد که مستقیما در کشتن ویروس ها نقش داشته باشد ، اما گفته می شود موجب تحریک یا تقویت سیستم ایمنی شده و امکان مبارزه با ویروس را برای فرد فراهم می آورد . در پژوهشی که در اروپا انجام گرفت ، سرماخوردگی گروهی که سرخارگل مصرف کردند چهار روز زودتر از عده ای که دارو مصرف می کردند ، بهبود یافت . در آلمان نوع خوراکی و تزریقی این گیاه برای درمان سایر عفونت ها از جمله عفونت پروستات و دستگاه ادراری استفاده می شود . تحقیقات نشان می دهند عصاره سرخارگل را می توان به عنوان ماده ضد التهاب و احتمالا پیشگیی کننده مصرف می شود .اگرچه هنوز تعداد زیادی از ترکیبات فعال سرخارگل شناسای شدند ولی مکانیسم عمل آن ناشناخته است .

  همچنین سرخار گل دارای خاصیت ضد التهابی قوی است . استعمال عصاره ی آن بر روی پوست ، تقریبا اثری مشابه با داروهای ضد التهاب پوستی دارد. عصاره این گیاه به صورت موضعی برای رفع زخم های ناشی از آفتاب سوختگی ، اگزما مصرف می شود . در استرالیا ترکیبی از سرخارگل و ویتامین های A ، C، E ، روی وسیر را به محض مشاهده علایم عفونت دستگاه تنفسی تجویز می شود .

  علاوه بر این ، سرخارگل خاصیت بازکنندگی عروق وضد عفونی کننده را در خود دارا می باشد .

  پژوهش های مقدماتی نشان می دهند سرخارگل ممکن است در درمان انواع خاصی از سرطان نیز موثر باشد .

  طرز مصرف

  دم کرده یا جوشانده ملایم .

   

  مقدار مصرف

  مقدار مصرف عصاره ی تهیه شده از سرخار گل 6 تا 9 میلی لیتر یا در حدود یک و نیم قاشق چای خوری معادل 5/7 میلی لیتر است . مقدار مصرف دیگر اشکال خوراکی این گیاه ، روزانه 900 میلی گرم است .در تحقیقی درباره ی این گیاه آمده است که با مصرف کوتاه مدت سرخارگل ایمنی سلولی افیازیش می یابد .اما مصرف مکرر آن طی چند هفته موجب کاهش واکنش های دفاعی بدن می گردد . تقسیر تحقیق به این صورت چیزی است که مورد توافق همه نیست .اما محققان مصرف بیش از 6 تا 8 هفته این گیاه را توصیه نمی کنند .

  در آلمان از سرخارگل ، داروی استاندارد شده ای تهیه کردند که برای بیماری های عفونی و سرماخوردگی در بیشتر کشورهای دنیا مصرف می شود .

   

   

  عوارض جانبی

  عوارض ناشی از مصرف سرخارگل که تا به حال گزارش شده است بسیار نادرند . اما باید توجه داشت که در دوران بارداری و شیردهی نباید استفاده شود .

  اگر از خواندن این مقاله لذت بردید، آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید