دسته‌بندی نشده

درمان گیاهی دردهای قاعدگی

 • درد قاعدگی (دیس منوره)

  توصیف

  وقتی هر ماه پوشش رحم (زهدان) می‌ریزد موجب انقباض عضله‌ی رحم می‌شود تا خون قاعدگی را از طریق گردن رحم (دهانه‌ی رحم) به بیرون براند . این انقباضات موجب درد می‌شوند که می‌تواند خفیف تا شدید باشد و با خونروش زیاد یا کم و معمولا با لخته خون همراه است . برخی زنان دچار درد پایین کمر ، گرفتگی عضصلات ساق پا ، اسهال یا یبوست ، تهوع و سردرد می‌شوند . این درد یک دررد سرد کرامپی است و به همین دلیل است که بسیاری از زنان در این هنگام می‌خواند بطری آب داغی را به بدن خود بفشارند و دراز بکشند . معمولا این درد در چند روز اول قاعدگی به صورت متناوب وجود دارد .

  علل

  اگر این درد شدید باشد ، معاینه توسط متخصص زنان ضروری است زیرا علل مختلفی ممکن است موجب درد شود از جمله عفونت ، فیبروئیدها ، کیست‌ها ، آندومتریوز ، اجسام خارجی مانند IUD ، تومورها ، تنگی دهانه رحم ، احتباس مایع ، احتقان عمومی و علل روحی یا روانی . برخی افراد فکر می‌کنند اگر زنی زندگی‌ای رضایت‌بخش از نظر جنسی نداشته باشد ، دردهای کرامپی در ناحیه لگن وی ظاهر خواهد شد . از میزان زیاد استروژن نیز به عنوان عاملی موثر یاد شده است .

  درمان

  توصیه‌هایی که در ادامه متن می‌آید برای کسانی که نیازمند مراقبت پزشکی نمی‌باشد ، است . هر چند این افراد می‌توانند این توصیه‌ها را به عنوان درمان ضمیمه برای دردهای شدید در نظر داشته باشند .

  گیاهان مفید برای درد قاعدگی

  ترنج ، قره قات (سیاه گیله)، بابونه ، پنج انگشت ، بداغ جنگلی ، بابونه گاوی ، بادرنجبویه ، ازملک ، بشقابی ، سنبل الطیب ، تمیس وحشی

   

  معمولا اگر با متخصص گیاه‌درمانی مشورت شود تا فرمول خاصی برای بیمار به دست آِید ، نتایج بهتر خواهد بود .

  در ابتدا لازم است که این گیاهان به مدت دو یا سه ماه هر روز مصرف شوند ، و سپس چند روز قبل و در حین قاعدگی مورد استفاده قرار گیرند .

  از آشپزخانه

  زیره سیاه ، زنجبیل ، انجدان ، مرزنجوش ، جفری ، نعنا ،

  رژیم غذایی

  یبوست ممکن است موجب احتقان عمومی شود ، لذا از مصرف مواد غذایی حاضری بپرهیزید و رژیم غذایی سرشار از غلات کامل و سبزی‌ها به علاوه‌ی مایعات کافی مصرف کنید .

  سایر درمان‌ها

  – حمام پایین تنه سرد (حمام لگن ) : یک بار در روز به مدت چند دقیقه ، حداقل یک هفته قبل از قاعدگی

  – یوگا و ورزش‌های آرمش اغلب کمک کننده‌اند اما باید همیشه انجام شوند ؛ یک برنامه‌ی ورزشی منظم و متناسب نیز توصیه می‌شود .

  – ماساژ پایین کمر و شکم در فواصل قاعدگی

  – حمام پای داغ گیاهی نیز مفید است .

  – به دلیل نقش کبد در تنظیم هورمون‌ها ، اغلب از یک فرمول دارو‌های کبدی قوی در این موارد استفاده می‌کنیم .

  – طب سوزنی هم می‌تواند برای درد سودمند باشد. شما احتمالا دوست دارید طب فشاری را هم امتحان کنید. یکی از نقاط فشار برای درد قاعدگی توسط قرار دادن کف دست بر روی سطحی صاف و سپس چسباندن انگشت‌ها به هم یافت می‌شود . شست را تا حد امکان به انگشت اشاره نزدیک کنید ، در این حالت متوجه برآمدگی کوچکی از عضلات خواهید شد . وسط این برآمدگی را با انگشتان شست دست دیگرتان به مدت چند دقیقه فشار بدهید . کتاب‌های طب فشاری زیادی هستند که نقاط دیگری را برای بهبود درد ارائه کرد‌ه‌اند .

  منبع خبر: از کتاب «درمان گیاهی » تالیف غیاث الدین جزایری

  اگر از خواندن این مقاله لذت بردید، آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید