محصولات پوست و مو
محصولات عطرسازی و آروماتراپی
logo
نیاز به مشاوره داری؟
محصولات مراقبت از پوست گوشی

آیا خشکی پوست علت چین و چروک است؟

قصه‌ها زیادی در مورد چین و چروک و خشکی پست وجود دارد. اما ارتباط بین این خشکی و چین و چروک چرا به وجود آمده است؟

قصه‌ها  زیادی در مورد چین و چروک و خشکی پوست وجود دارد. اما ارتباط بین این خشکی و چین و چروک چرا به وجود آمده است؟ جواب آن ساده است. افرادی که پوست چرب  یا مختلط دارند چین و چروک کمتری در پوست‌شان دیده می‌شود، اما کسانی که پوست‌شان خشک است، چین و چروک بیشتر در ظاهرشان به چشم می‌آید.

عوامل زیر می‌تواند بیانگر خشکی پوست باشد:

 •  مشاهده منافذ سر سیاه بر روی پوست
 • پوسته پوسته شدن پوست
 • احساس خارش و یا ملتهب شدن پوست
 • وجود قسمت‌های به رنگ قرمز بر روی پوست
 • درخشان نبودن پوست به هنگام استفاده از روغن‌های مناسب پوست
 • خاصیت الاستیک ( کشسانی) کمتر پوست

برای درک بهتر چین و چروک پوست، بهتر است عوامل ایجاد چین و چروک پوست را بیشتر بشناسیم

مطالعات بسیاری انجام شده که در آن‌ها به دو عامل اصلی برای چین و چروک پوست اشاره شده است، یکی از این عوامل ذاتی و عامل دیگر ناشی از تاثیر محیط زندگی بر پوست ما هست.

منظور از عوامل محیطی‌، قرار گرفتن در معرض نور خورشید، آلودگی هوا و استعمال دخانیات  است، حتا در معرض دود دست دوم قرار گرفتن _ به عبارت دیگر حضور در محیطی که در آن دود استعمال دخانیات وجود دارد ولی شخص خودش هیچ گونه دخانیاتی استعمال نمی‌کند_ می‌تواند سلامت پوست را تهدید کند.

این مسائل ممکن است که در کوتاه مدت گمان کنیم که بر چین و چروک پوست تاثیر آنچنانی ندارند ولی طولی نخواهد کشید که نتایج این اعمال به صورت چین و چروک در پوست ظاهر می‌شوند.

عامل دیگر شامل حرکات مداوم بعضی از عضلات و تاثیر آن بر پوست است. ( مانند خط و خطوط ناشی از اخم) بسیاری از عوامل مانند کاهش وزن، تغییرات میان دوره‌ای می‌توانند باعث پیدا شدن چین و چروک بر پوست شوند.

آنچه که تحقیقات کاملا واضح نشان می‌دهد این است که متاسفانه چین و چروک پوست نسبت به گذشته بسیار زودتر پدیدار می‌شوند. اما نکته جالب تر آن است که گزارش‌ها نشان می‌دهند که 80% تا 90% از بروز نشانه‌های پیری و چین و چروک پوست ناشی از قرار گرفتن بدون هیچ گونه  شیوه محافظت از پوست  در معرض اشعه‌های مضر آفتاب است.

 به طور کلی خشکی پوست می‌تواند ناشی از موارد زیر باشد:

 • عوامل مربوط به ژن ما
 • تغییرات هورمونی
 • هوا ( گرما و سرما)
 • حمام‌های طولانی و گرم
 • استفاده از مواد آرایشی و پاک کننده مضر
 •  اثرات جانبی بعضی از داروها که پوست را خشک می‌کنند

کافی است اگر بالای 35 سال سن دارید، به مقایسه نواحی از پوست که در معرض آفتاب کمتر قرار گرفته‌اند مانند پشت بازو و یا شکم با نواحی که در معرض آفتاب قرار دارند بپردازید. هیچگونه علائم پیری و چین و چروک در آن مناطق پوست دیده نمی‌شوند. حتما به این نکته  توجه کنید که برنزه شدن قاتل سلامتی پوست است.

کمکی که می‌توانید انجام دهید برای کاهش خشکی یا چین و چروک پوست استفاده از ی مرطوب کننده به صورت دائمی است زیرا، برای ایجاد تغییرات پایدار و چشمگیر در طولانی مدت، پوست ما با یک مرطوب کننده ضد چروک نیاز دارد تا با علائم پیری از جله چین و چروک و ناهمواری پوست مبارزه کند.

یکی دیگر ازعواملی که سبب پیری پوست می‌شوند عوامل استرس زاست که زندگی شهری و پر مشکل این روزها عامل دیگه‌ای شده که برای ظهور بیشتر چین و چروک پوست. همه ما افرادی را می‌شناسیم که وجود مشکلات فراوان و زندگی پر استرس و اضطراب‌ مسبب پیرتر به نظر رسیدن‌شان شده‌ است.

البته رایحه درمانی راه‌هایی برای این موضوع چاره اندیشی کرده است.

همان طور که خواندید، کاهش رطوبت می‌تواندسبب چین و چروک پوست شود، حتما لازم است شیوه‌ای طبیعی و بدون ضرر برای مرطوب نگهداشتن پوست خود پیدا کنید تا برای همیشه از چین و چروک خلاص شوید و زیبا و جوان به نظر برسید.

در واقع خشکی پوست می‌تواند شما را پیرتر نشان دهد و اگر پوست خشکی دارید احتمالا زودتر  با علائم پیری مواجه می‌شوید.

جمع بندی:

تنها عاملی که سبب می‌شود فردی پیرتر به نظر برسد، فقط سن و سال نیست.همان طور که خواندید عوامل متعددی وجود دارند که باعث می‌شوند که دو نفر که هم‌ سن هم هستند، هم سن به نظر نیایند و یکی پیرتر به نظر بیاد. اما با رعایت نکاتی می‌توانیم این عوامل پیری و چین و چروک شدن پوست را کنترل کنیم.

پوست خشک می‌تواند یکی از عواملی باشد که باعث چین و چروک شود و با استفاده از روش‌های مناسب می‌توانیم، پوست خود را از خشکی دور نگه داریم

اگر از خواندن این متن لذت بردید، آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید..

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵

مطالب مرتبط

skintest hairtest
جست و جو
دسته بندی
حساب کاربری
0 محصول سبد خرید