دسته‌بندی نشده

هر آنچه لازم است درباره ی زیره بدانید ،(خواص و نحوه ی مصرف )

 • نام تیره : چتریا (جعفری )

  نام علمی : Cuminum cyminum L.

  سایر اسامی : کمون ، سنوت ، کراویه ، زیره سفید

  طبیعت گرم و خشک

  ویژگی گیاهی

  گیاهی یک ساله و علفی به ارتفاع 60 سانتی متر ، دارای برگ های کنگره ای نخ ماننده ، گل ها سفید یا صورتی و به شکل مجموعه ای از گل ها ( گل آذین چتری مرکب ) است که هر کدام 5-3 تک گل کوچک تشکیل شده است . میوه آن به طول 5 میلی متر و از طرف هر دو انتها باریک ، بسیار معطر و نافذ است . رنگ میوه سبز و خاکستری می باشد . ریشه دراز ، باریک به رنگ سفید و ساقه راست و منشعب می باشد .

  منشا ء

  بومی شمال آفریقا و آسیای جنوب غربی است . در خراسان در جنوب سبزوار و در سمنان و دامغان به صورت خودرو و نیمه خودرو می روید .

  مواد موثره گیاهی

  روغن فرار ، رزین ، موسیلاژ ، روغن ثابت ، گم ، املاح معدنی ، تانن ، ویتامین های A و C

  خواص درمانی

  دانه های زیره برای اختلالات گوارش مصرف می شود که آن را در غذا و یا دم کرده و یا به صورت گرد به کار می برند .

  لیکوری را از زیر درست می کنند که برای نفخ شکم و قولنج معده و تشنج مفید است.

  دم کرده ی زیره یکی از دم کرده های مفید برای معده است و اگر بخواهند معده را کاملا تقویت کنند ، باید بیست گرم زیره را با مرزنگوش و بابونه در یک لیتر آب به مدت ده دقیقه جوشانید و پنج دقیقه دم کرد و هر روز صبح و شب یک فنجان از آن را مصرف کرد .

  این دارو معده را فوق العاده تقویت می کند .

  وقتی شکم شما درد گرفت ، برای معالجه ی آن یک قاشق چایخوری زیره را با کمی انیسون در یک لیوان شیر بجوشانید و مصرف کند ؛ و یا زیره را با قند بکوبید و در دهان بریزید در فورا ساکت می شود .

  زیره را در بعضی از کشورها در نان ادویه دار مصرف می کنند و در هلند آن را در مایه ی پنیر داخل می کنند تا پنیر را معطر کند و در ایران پلو را با زیر درست می کنند .

  داروی میگرن

  پارکینسون می نویسد : اگر تخم زیره را بکوبند و با تخم مرغ سفت مخلوط کرده و سرخ کنند و آن را در پارچه بسته و به پشت گردن ببندند ، میگرن های (سردرد نیمه سر ) قدیمی و مزمن را معالجه کرده و شفا خواهد بخشید .

  برای رفع بوی پیاز و سیر

  اگر سیر و پیاز خورده اید و از بوی آن ناراحت هستید ، چند دانه زیره را در دهان خود بجوید بوی آن را از دهانتان برطرف خواهد کرد .

  برای رفع مگس

  اگر گیاه و یا تخم زیره را در آتش دود کنید ، دود آن مگس ها را فراری خواهد داد .

  خواص دیگر از زیره از منابع مختلف

  -زیره سبز بادشکن ، مقوی معده ، محرک ، ضد اسپاسم ، مدر ، قابض ، شیرافزا می باشد .

  -زیره سبز آرام بخش عمومی ، هاضم ، ضدعفونی کننده و ضد باکتری است و همچنین برای سفت شدگی رگ ها ، گالوانیزه کردن گردش خون و بافت ها از جوشانده تخم آن مصرف می شود .
  – زیره سبز ، ضد تشنج ، ضد سرع ، قاعده آوره و معرق است . همچنین در نزله های حاد و مزمن برونش ها ، نفخ ناشی از سوءهاضمه ، رفع گازهای روده ، رفع ترشحات زنانه و قطع حالت قاعدگی در زنان جوان مفید است .

  – از زیره سبز برای معطر ساختن غذاها به ویژه نان و پنیر استفاده به عمل می آورند .

  – زیره سبز خون ریزی زخم های تازه را قطع می کند . برای این منظور زیر را در محل زخم و خون ریزی می پاشند .

  – به طور کلی زیره سبز ضعیف تر و اثری کمتر از زیره سیاه دارد .زیاده روی در مصرف زیره سبز رنگ رخسار را زرد می کند . افرادی که طبیعت گرم دارند براای رفع مضرت زیره باید آن را با سرکه مصرف نمایند .

  – خواص زیره مثل خواص رازیانه می باشد .

  – اگر یزره سبز را جوشانده (هر بار 100 گرم در نیم لیتر آب به مدت 3 روز ) و بنوشند ، برای رفع بادهای روماتیسمی و مفصلی موثر است .

  – آب دم کرده ریشه زیر سبز ، ادرار آور ، قاعده آور ، و بادشکن است و نیز مسکن دردهای معده و ضد تشنج می باشد .

  – اگر هر شب روغن زیره سبز بر پوست مالید شود ، پوست دست ها را نرم ساخته و ترک خوردگی های موجود را برطرف می نماید .

  -اگر آب دم کرده زیر سبز را در دهان کمی نگهدارند ، جهت تسکین درد دندان مفید می باشد .

  – زیره سبز سبب افزایش میل جنسی در خانم ها می شود .

  – طرز مصرف زیره سبز ، یک قاشق مرباخوری در یک فنجان آب جوش به مدت 10 دقیقه و صرف آن بعد از هر وعده غذا به مقدار یک فنجان است .

  عرق زیره

  عرق زیره را از بذور این گیاه تهیه می کنند . عرق زیره طبیعت گرمی دارد و از آن برای درمان چاقی مفرط ، تنگی نفس و ناراحتی های تنفسی تقویت عمومی بدن ، کمک به هضم غذا ، افزایش شیر مادر ، تصفیه ی خون و برطرف کردن بیماری های پوستی نظیر اگزما می توان استفاده کرد .

  عرق زیره در تقویت اعصاب ، درمان اظطراب ، دفع انگل های داخلی بدن ، بازشدن قاعدگی ، تقویت کلیه ها و پاکسازی مجاری ادرار کاربرد دارد .

  میزان مصرف این عرق دو تا سه فنجان در روز است و می توان آن را هم قبل از غذا هم همراه غذا میل نمود . لازم به ذکر است مصرف عرق زیره سبز در دوران بارداری ممنوع است .

  اگر از خواندن این مقاله لذت بردید، آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید