دسته‌بندی نشده

درمان گیاهی گرفتگی عضلات اسکلتی (کرامپ)

 • توصیف

  انقباضات عضلانی دردناک ممکن است در هر قسمتی از بدن روی دهد .چنین انقباضاتی در عضلات صاف جدار «لوله‌های» بدن ، نظیر روده‌ها و رگ‌های خونی هم وجود دارد ، اما در این قسمت توصیه‌ها فقط مربوط به کرامپ‌های عضلات خارجی است.

  علل

  چندین احتمال وجود دارد ، از جمله ضعف گردش خون ، ورزش شدید یا نامنظم ، اسپاسم‌های شریانی ، کمبود سدیم به دلیل تعریق یا مصرف داروهای مدر ، کار مداوم بدون استراحت مناسب و کمبود کلسیم ، منیزیوم یا سایر موادم معدنی . لنگش متناوب ، بیماری عروق محیطی ، لخته شدن خون در رگ‌ها (ترومبوز) و بیماری‌های دیگری نظیر دیابت ، هیپوپاراتیروئیدیسم (کم‌کاری غده‌ی پاراتیروئید) و هیپرآلدوسترونیسم(افزایش هورمون آلدوسترون) نیز ممکن است با کرامپ‌ها ارتباط داشته باشند اما چنین بیماری‌هایی نیاز به مشاوره‌ی حرفه‌ای دارند . مشکلات فشار خون و حمله‌‌های اضطرابی همراه با تنفس سریع نیز می‌تواند موجب کرامپ شود .

  درمان

  گیاهان

  ژینکو ، بشقابی ، سنبل الطیب .

  از آشپزخانه

  فلفل قرمز – خوراکی یا داخل حمام ، زنجبیل ، زردچوبه .

  رژیم غذایی

  خود را از نظر کمبود سدیم بررسی کنید . این حالت نادر است اما می‌توانید در صورت مصرف داروهای مدر ، در اثر ابتلا به اسهال ، استفراغ و یا گرفتن برخی از رژیم‌های غذایی به وجود آید . در این موارد باید توصیه‌های حرفه‌ای رعایت شود .

  یکی از دوستانم عادت داشت که هر دو هفته یک بار به دیدن پدر پیرش برود . آن‌ها برای شام به یک رستوران چینی می‌رفتند . او می‌گفت شب‌هایی که به دیدن پدرش می‌رود ، تنها شب‌هایی است که کرامپ‌های ساق پای وی به قدری خوب می‌شود که می‌تواند خواب راحتی داشته باشد. او ابتدا تصور می‌کرد که این موضوع جنبه‌ی روانی دارد ، اما سرانجام متوجه نقش رژیم غذایی در بهبود بیماریش شد. وقتی او مقدار بیش‌تری نمک به شام خود اضافه کرد ، کرامپ‌هایش به شدت کاهش یافت .

  اگر شما یکی از افرادی هستید که در مصرف رژیم غذایی بدون نمک تعصب دارند و مبتلا به کرامپ شده‌اید ، می‌توانید کمی نمک یددار یا سس‌سویای کم نمک را به یکی از وعده‌های خود بیفزایید.

  سایر درمان‌ها

  کرامپ‌های عضلات ساق پا اغلب با کشیدن انگشتان پا به سمت عقب و به طرف خودتان بهبود می‌یابد .

  یک درمان قدیمی برای کرامپ‌های شبانه‌ی ساق پا ، گذاشتن تکه‌ای کافور در رختخواب است .

  در زمستان جوراب گرم بپوشید . حمام پا نیز سودمند است .

  راه رفتن روزانه یکی از بهترین‌ کارهایی است که می‌توانید انجام دهید ، هر چند اغلب باید به تدریج مقدار راه رفتن را زیاد کنید . ورزش ، گردش خون جانبی را افزایش می‌دهد ، یعنی عروق خونی شاخه‌های اضافی پیدا می‌کنند و انعطاف‌پذیری آن‌ها بیش‌تر می‌شود .

  هر وقت می‌نشینید زیر پاهایتان یک چهار پایه‌ی کوچک قرار دهید ، تنفس عمیق شکمی را تمرین کنید ( این عمل به مانند پمپی برای گردش خون وریدی است ) ، از لباس‌های تنگ بپرهیزید ، نرمش‌های چرخشی مچ پا را انجام دهید و از نشستن یا ایستادن بدون حرکت برای مدت طولانی اجتناب کنید .

  اگر از خواندن این مقاله لذت بردید، آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید