دسته‌بندی نشده

سرماخوردگی ، دلایل و ساده ترین و موثرترین راه های درمان آن

 • درمان سرماخوردگی ، آنفولانزا ، زکام و گریپ

  زکام ، گریپ ، از امراضی است که بیش از هر مرض دیگری در دنیا مسری است و مبتلایان را به زحمت می اندازد .

  با وجودیکه برای مبارزه با این بیماری ها واکسن های جدیدی اختراع کرده اند و آن را مصرف می کنند ، با این حال موفق نشده اند ریشه ی این امراض را از بین برده و بشریت را از شر آن راحت کنند . زیرا ، هر سال این امراض میلیون ها روز کار مردم را به هدر می دهد و همه را خسته و رنجور می سازد .

  اگر نمی توانیم به طور قطع ریشه ی این بیماری ها را از بیخ بر کنیم ، حداقل می توانیم با رعایت یک زندگی بهداشتی ، از شیوع و سرایت این امراض جلوگیری کنیم و یا اگر مبتلا شدیم زود بر بیماری فائق آییم و دوباره سلامت از دست رفته را بازیابیم . برای تقویت خود و اینکه بتوانیم در مقابل تمام امراض میکروبی پایداری کنیم ، باید در غذای خود گل ها و گیاهان شفابخش را که دارای خاصیت ضدعفونی کننده هستند وارد کنیم و از خارج هم این گیاهان را مورد استعمال و مصرف قرار دهیم .

  در حال حاضر محققان علم موفق شده اند در بیش از هشتصد گیاه دارویی عناصر میکروب کش و ضد عفونی کننده ی آن را جدا کنند .

  گل ها و قارچ ها دارای مقدار زیادی از مواد آنتی بیوتیک هستند ولی در کپک هایی که بر روی درختان جنگلی ظاهر می شود ، مخصوصا در درخت کاج ، این مواد فراوان وجود دارد .بین سبزی ها شفابخش ، سیر بیش از هر سبزی دیگر مواد میکروب کش و ضد عفونی کننده دارد .

  سیر دارای آنتی بیوتیک قوی است که به نام آلیسین و گارلیسین معروف است .گیاهان شفابخش که خاصی ضد عفونی کننده دارند ، بواسطه بوی معطر خود شناخته می شوند و می توان از آن ها اساسنس و یا عرق معطری استخراج کرد : مثلا اسطوخودوس ، نعناع ، بادرنجبویه ، میخک ، دارچین و امثال این ها که اگر آن را از داخل و خارج به طور مستمر مصرف کنیم میکروب ها را از ما دور خواند کرد .

  اگر بوی معطر این گیاهان در هوا هم منتشر شود و ما در مجاورت آن باشیم و آن هوا را تنفس کنیم باز هم از مزایای و فواید آن بهره مند خواهیم شد ، پناچه که در ناحیه رلاند در فرانسه که درختان کاج انبوهی دارد و از سقز این درختان عطر مخصوصی در هوا منتشر می شود ، استنشاق این هوا برای سلامت ریه ها فوق العاده مفید است و پزشکان بسیاری اقامت این ناحیه و استنشاق این هوا را برای تقویت ریه ها توصیه می کنند ، مخصوصا کودکان که دارای ریه های ضعیف هستند ، با اقامت در این ناحیه و تنفس هوای معطر سلامت خود را باز می یابند و ریه های آن ها تقویت می شود .

  ما باید با تمام وسایل همیشه ریه ها خود را سالم نگه داریم تا اگر میکروب هایی وارد آن شد ، بتوانند در مقابل آن میکروب ها مقاومت کنند و اعتدال خود را نگهدارند .

  نخست ، تا اولین آثار علائم سرماخوردگی را در خود احساس کردید ، به سوی گیاهان که شما را گرم می کنند و عرق می آورند روی آورید ، زیرا وقتی خوب عرق کردید ، سموم از بدن شما به صورت عرق خارج می شود . نوشابه های گرم برای عرق کردن مساعد و مطلوب است .

  جوشانده ها و دم کرده های عرق آور طبیعی وجود دارد که از بابونه ، اسطوخودوس ، اکلیل کوهی ، آویشن ، گل گاوزبان ، آقطی تهیه می شود و بعد از آن که آن را نوشیدید ، برای اینکه بیشتر عرق کنید و در نتیجه سموم بیشتری از بدن شما از راه عرق خارج شود ، باید خود را با لباس یا لحاف بپوشانید .

  اگر با مصرف جوشانده و دم کرده عرق کردید ، ولی تب قطع نشد ، باید در صدد قطع کردن تب برآیید و به سوی گیاهان تب بر روی آورید .

  سیر ، لیموی ترش و شیرین ، بابونه ، اکالیپتوس را به کمک بطلبید .

  در غذا از رژیم مایعات استفاده کنید و دم کردنی ها و آب میوهایی که سرشار از ویتامین C هستند ، مخصوصا آب پرتقال و لیموی شیرین را بنوشید .

  ضماد گذاشتن و پوشاندن قسمت دردناک بدن را باید در نظر داشت مخصوصا در ناحیه ی گلو و ریه ها ، در قدیم از آرد تخم کتان یا نشاسته ی سیب زمینی و یا آرد خردل یک نوع فرنی دست می کردند و آن را در ناحیه ی دردناک بدن می انداختند .

  اکنون در داروخانه ها ضمادهای پیش ساخته و گرم کننده به صورت مشمع وجود دارد که می توانید از آن استفاده کنید . همیشه به بیمارانی که دچار سرماخوردگی شده اند ، علاوه بر دم کردنی ها ، ضماد ترب سیاه و یا سیر پخته را که رند شده باشد ، توصیه می شود .

  گلپر و مرزنگوش ، هم ضماد خوبی برای جاهای دردناک بدن است که در مواقع ضروری باید از آن استفاده کرد . اگر مبتلابه زکام مغزی شده اید ، عطسه کردن برای آن مفید است و از گیاهان عطسه آور کمک بگیرید . در این مورد می توانید گیاهان خشک را روی آتش بریزید تا دود آن عطسه آورد و یا آن راظرفی پر از آب جوش بریزید و حوله ای روی سر خود بیندازید و بخار متراکم از آن را استنشاق کنید . گیاهانی که عطسه آور است و شما می توانید خشک آن را در آتش بیندازید و دود آن را استنشاق کنید و یا آن را در آب جوش بیندازید و از بخور آن استفاده کنید .مرزنگوش ، آویشن ، اکلیل کوهی ، مریم گلی از جمله ی این گیاهان است .

  اگر عفونت در ناحیه گلو جمع شده و آنژین شده است و یا اینکه سرفه می کنید ، غرغره کردن آن را تسکین می دهد و عفونت را از بین می برد . برای غرغره ، جوشانده غلیظ برگهای سرخ ولیک توت فرنگی و تمشک به مقدار 50 گرم در یک لیتر آب که با کمی عسل شیرین شود ، تهیه کنید . دم کرده گل ختمی و پنیرک هم برای سینه و گلو ، نرم کننده است .

  اگر صدای شما برا اثر سرماخوردگی گرفتگی پیدا کرده است ، توصیه می شود که یک یا دو حبه سیر را خوب له کنید و صبح ناشتا در دهان بگذارید و بمکید . کسانی که می خواهند دارای صدای خوبی شوند ، باید از مکیدن یک یا دو حبه سیر غفلت نکنند .

  نسخه ای شخصی از نگارنده ی این متن که برای درمان آنژین بسیار موثر بوده است :

  پنج گرم مریم گلی ، پنج گرم آویشن ، پنج گرم گزنه

  این سه گیاه شفابخش را در یک لیتر آب پنج دقیقه می جوشانیم و ده دقیقه دم می کنیم و هر روز دو فنجان بزرگ از آن را می نوشیم .

  اگر از خواندن این مقاله لذت بردید، آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید