دسته‌بندی نشده

سرماخوردگی و گیاهان درمانی

 • سرماخوردگی ، که یک عفونت دستگاه فوقانی تنفس است ، توسط یکی از 200 ویروس مختلف فرد  را گرفتار می کند . عفونت ویروسی و نبرد دستگاه ایمنی با آن علائمی آشنا برای همه را به وجود می آورد : گلو درد ، احتقان بینی ، آبریزش بینی ،آبریزش چشم ، سرفه ی خشک ، و گاهی تب .

   

  سرماخوردگی با عطسه ، سرفه ، یا تماس دست ، مستقیما از فردی به فرد دیگر منتقل می شود . ویروس منتقل شده به دست بیمار به سادگی به دست دیگران هم منتقل می شود .اگر دست آلوده با بینی یا چشم ها تماس پیدا کند ، سرماخوردگی روی می دهد .  ویروس سرماخوردگی می تواند چندین ساعت روی سطوح مختلف مثل میز یا دستگیره ی در زنده بماند ، و دست شما را به راحتی آلوده کند . (بهتر است حتی در فصل سرما هم دست هایتان را مرتب بشویید .)

   

  افراد معمولی سالی دو تا سه بار سرماخوردگی می گیرند ؛ و کودکان بیشتر ، تا نه بار ، مبتلا می شوند .این یعنی سالیانه میلیون ها سرماخوردگی روی می دهد .اگر بیشتر از این دچار سرماخوردگی می شوید ، دستگاه ایمنی شما کمک لازم دارد. شاید گیاهانی  را که پیشنهاد می شود در این مقاله که به پیشگیری از سرماخوردگی به بسیاری کمک کرده است به شما هم کمک کند .

   

  داروخانه ی سبز برای سرماخوردگی و آنفولانزا

   

  چند گیاه هستند که می توانند درستگاه ایمنی را برای مبارزه با سرماخوردگی تقویت کنند .این گیاهان به ترتیب اثر بخشی معرفی شده اند .

   

  اکیناسه : در ایران سرخارگل نامیده می شود . سرخپوستان آمریکا یک قرن با جویدن ریشه اکیناسه یا خوردن چای آن سرماخوردگی و آنفولانزا را درمان کرده اند .تحقیقات زیادی توسط آلمانی ها ، انجام شده و نشان داده اند که دستگاه ایمنی را علیه ویروس سرماخوردگی و بسیاری میکروب های دیگر تقویت می کند .عصاره ی اکیناسه خاصیت ضد ویروسی در برابر آنفولانزا ، تبخال ، و بیماری های ویروسی دیگر هم دارد. در یک مطالعه بر روی 180 فرد مبتلا به آنفولونزا ، دانشمندی دریافت که 900 میلی گرم عصاره ی اکیناسه علائم را به طور چشمگیری کاهش داد .

   

   سیر : به شوخی می گویند به اندازه ی کافی سیر بخورید تا بیشتر مردم (و آن هایی که میکروب سرماخوردگی با خود دارند ) از شما دروی کنند .ولی دلایل زیادی برای تاثیر سیر در پیشگیری از سرماخوردگی وجود دارد. سیر دارای چندی ترکیب مفید ، از جمله آلیسین است که یکی از قوی ترین آنتی بیوتیک های گسترده طیف گیاهی به شمار می رود .

   

  همان طوری که هر کسی که سیر خورده باشد می داند ، ترکیب معطر آن به سادگی از طریق شش ها و دستگاه تنفس آزاد می شود ، یعنی ماده ی موثر آن درست در جایی قرار می گیرد که به آن نیاز است . و دستگاه تنفس آزاد می شود ، یعنی ماده ی موثر آن درست در جایی قرار می گیرد که به آن نیاز است .

   

  همان طوری که هر کسی که سیر خورده باشد می داند ، ترکیب معطر آن به سادگی از طریق شش ها و دستگاه تنفس آزاد می شود ، یعنی ماده ی موثر آن درست در جایی قرار می گیرد که به آن نیاز است .

   

  زنجبیل : با ریختن یک فنجان آب جوش روی یک قاشق مرباخوری تراشه ای ریشه زنجبیل تازه یک چای داغ  موثر بر علیه سرماخوردگی درست کنید و بنوشید .چون این گیاه دارای یک دوجین ترکیبات ضد ویروسی است .

   

  دانشمندان برخی از این ترکیبات را از زنجبیل به دست آورده اند که اثرات ویژه ای بر روی شایع ترین ویروس های سرماخوردگی ، رینوویروس ها ، دارند . برخی از این مواد اثر ضد ویروسی بسیار قوی دارند .ترکیبات موجود در زنجبیل ، علائم سرماخوردگی را کم می کنند ، چون توانایی کاهش درد و تب و سرفه ، و نیز اثر تسکینی دارند که باعث استراحت می شود .

   

  زنجبیل خاصیت دیگری هم دارد : خوشمزه است . می توان آن را به طور مرتب همراه با سایر مواد غذایی برای مقابله با سرماخوردگی مصرف کرد .

   

  مرکبات و دیگر مواد غذایی دارای ویتامین C : بسیاری از گیاه درمانگرها و پزشکان مصرف چهار بار در روز 500 میلی گرم ویتامین C  را برای تسکین علائم سرماخوردگی پیشنهاد می کنند .تحقیقات نشان داد که این نظریه درست است .( در این تحقیات برخی افراد با خوردن 1200 میلی گرم ویتامین C دچار اسهال شدند ، ولی این موارد نادر بود .اگر این روش را در پیش می گیرید ، در صورت بروز اسهال مقدار ویتامین C مصرفی را کاهش دهید )شما می توانید ویتامین C  را از گیاهانی  مثل کیالک ، فلفل سبز ، گرمک ، مرکبات و آناناس که منبع غنی این ویتامین هستند ، بدست آورید .

   

  یاس زرد و پیچ امین الدوله : این گیاهان در چین برای مقابله با سرماخوردگی ، آنفولانزا ، و بیماری های ویروسی دیگر از سال ها پیش  مصرف می شود . در صورت سرماخوردگی ، یاس زرد و پیچ امین الدوله را با چای بادرنجبویه _که آن هم خاصیت ضد ویروسی دارد _مخلوط کنید .به این ترتیب یک چای ترکیبی از سه گیاه مفید برای نوشیدن پیش از خواب درست می کنید .

   

  پیاز : پیاز خویشاوند نزدیک سیر است که ترکیبات شیمیایی مشابه هم دارند .یک روش درمان عامیانه ی سرماخوردگی خیساندن برش های پیاز خام در عسل در طول شب ، و خوردن آن با فاصله ، همانند شربت سینه ، است .البته به هنگام سرماخوردگی باید پیاز بیشتری هم با غذای خود بخورید .

   

  شیرین بیان : شیرین ببیان دارای ترکیباتی ضد ویروسی است که بدن را واردار به آزاد کردن انترفرون ها می کند .اینترفرون ها مواد ضد ویروس  طبیعی بدن هستند . شیرین بیان مزه ی شیرین دارد و تلخی بسیاری گیاهان دیگر سرماخوردگی را می پوشاند ؛ پس  می توان آن را با بقیه این گیاهان تلخ مخلوط کرد و سپس مصرف کرد .

   

  انواع ختمی : هزاران سال است که ختمی به عنوان گیاهی آرام کننده برای تسکین سرفه های سرماخوردگی و گلو درد و ساییر بیماری ها تنفسی کاربرد دارد. ریشه ی ختمی ماده ای اسفنجی به نام موسیلاژ دارد که التهاب غشاهای مخاطی را کم می کند ؛که شاید به خاطر ترکیبات ضد التهابی و گندزدایی است که گیاه حاوی آن هاست .بیشتر پزشکان انواع ختمی را برای تسکین سرفه و گلو درد تایید کرده است .بیشتر وابستگان خانواده ی ختمی ، مثل بامیه ، دارای موسیلاژ هستند .

   

  گل ماهور : چای درست شده از گل ماهور موسیالاژ آرام کننده ی گلو و اثر خلط آوری دارد . این گیاه حاوی ترکیباتی است که مانع تهاجم ویروس آنفولانزا می شود .

   

  بولاغ اوتی یا آب تره : پزشکان دو یا سه قاشق مرباخوری بولاغ اوتی یا آب تره خشک را برای تهیه چای درمان کننده ی آبریزش بینی و سرفه پیشنهاد می کنند .یا می توانید 30 گرم آب تره به سالادتان اضافه کیند .زنجبیل و آب تره ترکیبی خوشمزه ای می سازند . برای درمان سرماخوردگی در تابستان که آب تره هم وجود دارد ، ترکیب بسیاری تاثیر گذاری است .

   

  سوپ جوجه سیر و پیاز : بسیاری معتقدند که سنت عامیانه ی سوپ جوجه ی داغ و ادویه دار برای سرماخوردگی و آنفولانزا بسیار مفید است .ولی حتما در آن سیر و پیاز بریزید، کمی هم فلفل قرمز تند به آن اضافه کنید. این غذا ، دارویی خوب برای شماست .

   

  نعناع فلفلی : اسانس این ماده دارای خواص فوق العاده ی ضد درد ، ضد احتناق و ضد میکروبی  ،ضد نفخ  ، ضد تهوع و اسپاسم می باشد .

   

  آویشن : این گیاه ، از سال ها پیش برای درمان سرماخوردگی به صورت بخور یا عصاره استفاده می شده و امروزه محصولاتی چون شربت آویشن هم مورد استفاده قرار می گیرد .همچنین محصولی که بسیار برای رفع سرما خوردگی پیشنهاد می شود عسل آویشن است ، این عسل دارای خاصیت خلط آور ، نرم کننده ی سینه و رفع گرفتگی صدا می باشد .

   

   منبع خبر: داروخانه سبز از حیمز دیوک و ترجمه ی رشاد مردوخی

   

  اگر از خواندن این مقاله لذت بردید، آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید