دسته‌بندی نشده

چای ترش ، درمانی برای سرماخوردگی ، قفدان اشتها ، فشار خون و…..

 • اخصاصی نارین گل ، مقاله ای از کتاب ” نگرشی تازه به گیاهان دارویی ” تالیف جلال محمودی
  چای ترش
  نام تیره : Malvaceae
  نام علمی : Hibiscus gossypifilius Mill.
  سایر اسامی : چای مکه ، چای قرمز
  ویژگی های گیاهی
  گیاهی است یک ساله ( یا چند ساله ) که گاهی تا ارتفاع 4 متر رشد می کند . برگ های این گیاه لوبدار بوده و گل های زرد رنگ آن دارای کالیکس واپی کالیکس آبدار به رنگ قرمز روشن می باشند . این دو ماده در مرحله میوه دهی جمع آوری شده و مصرف خوراکی دارند و مزه آن ترش و شیرین است به خاطر همین به عنوان گل های چای ترش شناخته می شوند .( ویک/وینک ، 1387)
  منشاء
  منشاء آن آفریقا است (همان منبع ) و در مناطق گرم و مرطوب و شبه گرم و مرطوب کاشته می شود . در بلوچستان ایران نیز کاشته شده است .(مظفریان ، 1382 )
  مواد موثر
  15 درصد موسیلاژ ، 2 درصد پکتین ، 15 الی 30 درصد اسید های آلی ، پلی ساکریدها ، 5./1 درصد آنتوسیائین ها (ویک /وینک ، 1387)
  خواص و اثرات درمانی
  – چای ترش تاثیراتی مشابه پروتئین موجود در انسولین در بدن دارد و مصرف آن می تواند از بروز دیابت جلوگیری کند ( سایت پزشکان بدون مرز )
  – مطالعه نشان داد مصرف دم کرده چای ترش به طور معنی داری نسبت به چای معمولی بر اصطلاح پروفایل لپید های خون موثر است ولی بر قند و هموگلوبین
  /C اثر معنی دار طبی ندارد . با توجه به یافته های این مطالعه و بررسی مشابه دیگر ، مصرف متعادل چای ترش توسط افراد مبتلا به دیابت تاثیر خواهد داشت . ( مظفری خسروی و همکاران ، 1387)
  – چای ترش به منظور پایین آوردن فشار خون به کار می رود ( جعفرنیا و همکاران ، 1387)
  – چای ترش به طور سنتی برای درمان فقدان اشتها ، سرماخوردگی ، زکام و ناراحتی های سیستم گردش خون ، خلط آور خفیف و ملایم ، ملین و ادرار آور استفاده می شود .( ویک /وینک ، 1387)
  – در استعمال خارجی ، گل چای ترش جهت استعمال خارجی و برای درمان اگزمای آلرزیکی و دیگر ناراحتی های پوست نیز استفاده می شود .(همان منبع )
  مقدار و دستور مصرف
  به مقدار 5/1 گرم در یک فنجان آب جوش 10-5 بار در روز توصیه شده است ( همان منبع)

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید