دسته‌بندی نشده

خواص شگفت انگیز دمنوش بابونه برای درمان و پیشگیری از بیماری ها، و نحوه ی صحیح تهیه کردن آن

 • کاربرد و مصارف بابونه اردبیل :

  استفاده از بابونه در زیبایی به اندازه قدمت به کارگیری آن در عطاریها سابقه دارد. خواص آن به خصوص برای پوستهای شکننده و حساس در مقابل تغییرات جوی مفید است. امروزه در صنعت لوازم آرایش آن را به تنهایی یا همراه با گیاهان دیگری از قبیل اکلیل کوهی، خلنگ و بنفشه به کار می‌گیرند. دم کرده ساده بابونه در استعمال خارجی روی پوست صورت برای حفاظت از پوست بهترین تاثیرها را دارد. شامپوی همراه با بابونه اندکی رنگ مو را روشن می‌گرداند.بابونه در کنار زیزفون و نعناع در برخی از کشورها بیشترین مصرف را در صنعت داروسازی دارد.

  بابونه يكي از پر ارزش ترين گياهان دارويي بوده و مصرف آن در جهان از سابقه طولاني برخوردار است . ولي با اين وجود، تاريخ استفاده از اين گياه با همه قدمتي كه براي آن قائلند به علت مشابهت با چند جنس گياهي ديگر و ساير گونه هاي ماتريكاريا به طور دقيق معلوم نيست.در گذشته صرفًا از گلهاي بابونه به صورت سنتي استفاده مي شود ولي در حال حاضر از اسانس اين گياه در صنايع داروسازي، آرايشي و بهداشتي و غذ ائي به طور وسيعي استفاده مي شو د . در كشورمان نيز مصارف داروهاي تهيه شده از بابونه در حال افزايش بوده و داروهاي متعددي در داروخانه هاي كشور به فروش مي رسند كه از مواد مؤثره بابونه در تهيه آنها استفاده شده است.

  فلاونوئيدهاي گل بابونه، اثر مرطوب و لطيف كنندگي دارند و از اين رو م و اد مذكور در صنايع آرايشي و بهداشتي استفاده فراواني مي شو د . توليد حوله هاي مرطوب بهداشتي براي مداواي تورم اطراف چشم، كرم محافظ پوست بدن به عنوان پيشگيري كننده از آسيب رسيدن به پوست هاي خشك و حساس و همچنين پوست هايي كه به آساني ترك مي خورند، انواع عصاره هاي گياهي، شامپو براي تقويت سر، توليد انواع كف وان، صابون و لوسيون هاي با ماده مؤثره به عنوان لطيف كننده پوست بدن مصرف وسيعي دار د . عصاره بابونه به عنوان يكي از مواد تشكيل دهنده ماسك ها و همچنين مايع شستشوي قبل و بعد ماسك كاربرد دارد.

  گفته مي شود شامپو و عصاره هاي بابونه رنگ مو را روشن تر مي كند، مو نرم تر و پرپشت تر مي شود.

  دم كرده بابونه: برای درست كردن دم كرده بابونه، یك قاشق چای خوری گیاه بابونه خشك را در یك فنجان آب جوش ریخته و مدت 5 دقیقه بگذارید تا دم بكشد.

  روغنی اسانسی بابونه : حدود 8/0 تا 1 درصد، اسانس در این گیاه وجود دارد كه به وسیله تقطیر با بخار آب به دست می آید. رنگ این اسانس آبی روشن است، ولی در اثر كهنه شدن به رنگ زرد مایل به قهوه ای در می آید. بوی این اسانس، بسیار قوی و طعم آن معطر و سوزانده است. اسانس بابونه در عطر سازی و برای معطر كردن غذاها به كار می رود.

  خرید اینترنتی روغن اسانسی بابونه 

  ابونه را برابر وزنش با روغن زیتون مخلوط كرده و روی آتش ملایم بگذارید تا دم بكشد (نباید بجوشد) و گهگاه آن را هم بزنید. سپس آن را از روی آتش بردارید و بگذارید تا مدت 24 ساعت بماند. سپس آن را از صافی با فشار رد كرده و در شیشه ای دربسته نگهداری كنید. برای نفخ شكم و قولنج آن را روی شكم بمالید.

   

  روغن بابونه با روغن كنجد : مقداری از گل خشك بابونه را با چهار برابر وزن آن با روغن كنجد مخلوط كرده و سپس به اندازه دو برابر گل بابونه، آب به آن اضافه كنید. آن را روی حرارت بگذارید تا بجوشد و آب آن به كلی تبخیر شود و فقط روغن باقی بماند. البته باید دقت کنید كه روغن نسوزد.

   

  ارزش دارویی و خوراکی بابونه بابونه از نظر طب قدیم ایران گرم و خشك است و از تقویت كننده های تلخ به حساب می آید.

  یكی از مهم ترین خواص بابونه، درمان زخم و ورم معده است که به آسانی این مرض را درمان می كند. افرادی كه سال های سال با این بیماری دست به گریبان هستند و از قرص های مختلف گران قیمت نظیر Lozac و Zantac و … استفاده می كنند، می توانند با
  استفاده از بابونه، پول داروی خود را پس انداز كنند و سلامتی خود را نیز بازیابند.

  برای درمان زخم معده یك لیوان دم کرده غلیظ بابونه درست كنید (4 قاشق چای خوری بابونه خشک را در یك لیوان آب جوش و یا چهار تا چای كیسه ای بابونه در یك قاشق لیوان آب جوش ) و صبح ناشتا آن را بنوشید. سپس در رختخواب به پشت دراز بكشید و بعد از چهار دقیقه بخوابید. البته بعد از یك ربع ساعت می توانید صبحانه خود را میل كنید . این عمل را به مدت دو هفته ادامه دهید تا زخم و ورم معده به كلی شفا پیدا کند.

  بابونه اعصاب و قوای جنسی را تقویت می كند.

  بابونه تقویت کننده مغز است.

  بابونه ادرارآور و قاعده آور است.

  این گیاه ترشح شیر را در مادران شیرده افزایش می دهد.

  درمان كننده سردرد و میگرن است.

  استفاده از بابونه سنگ مثانه را خرد و دفع می كند.

  اگر كسی قطره قطره ادرار می كند، به او دم کرده بابونه دهید تا درمان شود.

  بابونه درمان كننده كمی ترشحات عادت ماهیانه است.

  برای درمان چشم درد، بابونه را در سركه ریخته و بُخور دهید.

  برای تسكین دردهای عضلانی دم کرده بابونه بنوشید.

  جویدن بابونه برای التیام زخم های دهان مفید است.

  خوردن 5 گرم ریشه بابونه با سركه ی رقیق محرك نیروی جنسی است (ریشه بابونه گرم تر و خشك تر از گل بابونه است(.

  بابونه تب بُر و تسكین دهنده درد است.

  بابونه تقویت كننده معده است.

  برای تسكین درد در هنگام دندان درآوردن بچه ها، به آنها دم کرده بابونه بدهید.

  برای رفع بی خوابی و داشتن یك خواب آرام و راحت، كافی است 10 دقیقه قبل از رفتن به رختخواب، یك فنجان دم کرده بابونه بنوشید.

  بابونه درمان كننده بی اشتهایی است.

  بابونه برای رفع ورم روده موثر است.

  دم کرده بابونه درمان كننده كم خونی است.

  از بابونه برای رفع كرم معده و روده استفاده كنید.

  بابونه تسكین دهنده دردهای عادت ماهیانه است.

  بابونه برای رفع زردی مفید است.

  حمام بابونه اثر نیرو دهنده دارد. برای این منظور چند قطره اسانس بابونه را در وان حمام ریخته، مدت یك ربع در آن دراز بكشید.

  برای تسكین درد، چند قطره اسانس بابونه را با یك قاشق روغن بادام مخلوط كرده و روی محل های دردناك بمالید تا درد را تخفیف می دهد.

  اسانس بابونه مخلوط با روغن بادام برای رفع ناراحتی های پوستی نظیر اگزما ، كهیر و خارش مفید است.

  برای رفع گوش درد و سنگینی گوش، یك قطره روغن بابونه را در گوش بچكانید.
  اسانس بابونه چون اثر تهوع آور دارد، در مسمومیت های غذایی مصرف می شود.
  روغن بابونه را برای از بین بردن كمردرد، درد مفاصل و نقرس روی محل درد بمالید.
  با دم کرده بابونه اگر موهای بلوند را بشویید آنها را روشن تر و شفاف تر می كند.

  خانم هایی كه یائسه شده اند، بهتر است همه روزه دم کرده بابونه بنوشند، زیرا اختلالات یائسگی را برطرف می كند.

  بابونه ضد آلرژی است.

  تاریخچه بابونه
  نام لاتین بابونه camomille از کلمات یونانی khamai و malon به معنی گلهای کوچک با بوی سیب گرفته شده است. درمیان انواع گوناگون بابونه نوع بابونه رومی شهرت بیشتری دارد.نام علمی این گیاه Chamaemelum nobile است.
  بابونه گیاهی است دائمی و کوچک، به ارتفاع تقریباً ۳۰ سانتیمتر، دارای بویی معطر که در چمن زارها و زمین های شنی می روید. ساقه آن به رنگ سبز مایل به سفید، برگ های آن کوچک متناوب و دارای بریدگی های باریک، نامنظم و پوشیده از کرک است. گل های آن مجتمع در یک طبق که به طور منفرد در انتهای ساقه گل دهنده در تابستان ظاهر می شود. در هر طبق، گل های سفید در اطراف و گل های زرد در قسمت وسط قرار دارند.

  موراد منع مصرف بابونه:

  مصرف این گیاه در دوز زیاد می تواند باعث خواب آلودگی شدید با استفراغ شود.

  – بابونه در بعضی از افراد می تواند باعث بروز اگزما یا حساسیت چشمی شود.

  – افرادی که باید مورد عمل جراحی قرار گیرند به دلیل احتمال تداخل این گیاه با داروهای بیهوشی، باید دو هفته قبل از عمل جراحی مصرف این گیاه را متوقف کنند.

  – به دلیل اینکه بابونه با داروهایی مثل آرامبخش ها، آنتی پلاکت ها، اسپرین ها و دارو هایی از خانواده ایبوپروفن تداخل دارد، در صورت مصرف منظم هر گونه دارو قبل از مصرف این گیاه با پزشک خود مشورت کنید.

  – مصرف بابونه به زنان باردار و شیرده توصیه نمی شود.

  اگر از خواندن این مقاله لذت بردید، آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید