دسته‌بندی نشده

گل گاو زبان ، سلامتی و آرامش در زندگی

 • اختصاصی نارین گل _ مقاله ای از کتاب “نسخه های شفابخش ” ترجمه و تالیف دکتر مهدی نراقی

  گهواره ی اصلی پرورش گل گاوزبان در آسیای صغیر بوده است که امروزه همه جا به حالت وحشی و خودرو می روید .

  در قرن شانزدهم میلادی ، جنگجویان صلیبی که از دمشق به اروپا برگشتند ، تخم گل گاوزبان را با اروپا آوردند و کاشت کردند .

  کشت گل گاوزبان بزودی در سراسر اروپا رواج یافت و حتی قرون وسطا آن را یکی از سبزی های خوردنی مثل جعفری می دانستند ؛ چناچکه لاگیرینی باغبان لوئی چهاردهم گل گاوزبان را در باغ های سلطنتی پادشاه فرانسه می کاشت و آن را مثل یکی از سبزی های خوردنی می دانست .

  آلبرت دوسارته از گل گاوزبان در کتاب خود این طور تعریف می کند : این گیاه بهترین خون را در بدن تولید می کند .

  در دوره ی رنسانس ، پیر آندره ماتیول که در سال های
  577-
  500 م. می زیست ، دورتر رفته و ادعا داشت که گیاه گل گاوزبان داروی شفابخش ناراحتی های قلبی است که غدم و اندوه را هم معدوم می کند .

  ژان فروئل در کتاب خود درباره ی گل گاوزبان نوشته است : این گیاه به روح ، شادی و نشاط می بخشد و اندوه و غم و ضعف و ناتوانی را از بین می برد .

  تنها در قرن هفدهم میلادی بود که پزشکان به خاصیت مدر و مسکن آن پی بردند . بسیار محققان در زمان ما اعتقاد دارند که دم کرده ی گل گاوزبان می تواند افسردگی را برطرف کند و انسان را آرام وسازد ، غم و غصه ها را رفع کند و آسایش را به همراه بیاورد . عصاره ی گل گاوزبان در بسیاری از داروهای ضد افسردگی استفاده می شود .

  دوم نیکولا آلکساندر به سال
  768 م. فرهنگ دارویی معروف خود را به وجود آورد در این فرهنگ نسخه ای از او درباره ی گل گاوزبان وجود دارد که اینطور دستور عملی آن را می دهد :

  مقداری از گل گاوزبان را که لازم دارید در یک هاون سنگی بریزید و با یک دسته چدنی آن را بکوبید تا خوب له و نرم شود و آب آن را بگیرید و به بیمار بنوشانید و بعد او را با لحاف پشمی بپوشانید و روی قلبش یک دستمال گرم بگذارید بعد از چند خواهید دید که بیمار بی جان شما عمر دوباره پیدا کرده و زنده شده است .

  در ساقه وبرگ گل گاوزبان چه وجود دارد ؟

  طبق آخرین آزمایش ها که بر روی گل گاوزبان به وجود آمده است معلوم شده است که ساقه ی گل گاوزبان بیش از برگ و گل آن دارای آزوتات دو پتاسیم است و مقدار آزوتات دو گل پتاسیم در برگ آن کمتر و در گل آن وجود ندارد .

  ساقه و برگ گل گاوزبان دارای شیره ای غلیظ و لعابدار است که وقتی حرارت ببیند خیلی زود آب آن بخار می شود .

  همچنین شیره ی ساقه و برگ گل گاوزبان خیلی زود تغییر رنگ و طعم می دهد ، اگر شما برگ و ساقه ی تازه آن را مصرف کرده اید باید یک ساعت بعد از گرفتن شیره از ساقه و برگ آن را مصرف کنید .

   

  نسخه های شفا بخش گل گاوزبان

  معالجه ی نقرس و رماتیسم با گل گاو زبان

  بیست گرم ساقه و برگ گل گاوزبان خشک را در نیم لیتر آب سرد بریزید و ظرف آن را روی آتش ملایمی بگذارید تا بجوشد و بعد که ساقه و برگ ها خوب پخت ، آن را از روی آتش بردارید و پانزده دقیقه بگذارید دم بکشد و هر روز چهار فنجان از این دم کرده را به فاصله ی هر فنجان نیم ساعت به نیم ساعت بنوشید .

  برای معالجه ی گریپ ، برونشیت و زکام

  بیست گرم ساقه ، برگ و گل خشک گل گاوزبان را در نیم لیتر آب سرد بریزید و ظرف محتوای آن را روی آتشی بگذارید تا خوب بجوشد و ساقه ، برگ و گل ، گل گاوزبان پخته شود ، وقتی پخته شد آن را از روی آتش بردارید و دوازده دقیقه بگذارید دم بکشد ، وقتی دم کشید هر روز چهار فنجان از آن را به فاصله ی نیم ساعت بنوشید .

  جوشانده ی گل گاوزبان درمان موثری برای تمام التهابات تب داری است که در اثر سرماخوردگی یا گریپ عارض می شود .

  این جوشانده تب را بزودی پایین می آورد و بدن را از سموم پاک می کند و دوره ی التهاب گریپ را کوتاه می سازد .

  اگر دسترسی به ساقه و برگ گل گاوزبان نداشتید ، می توانید در مورد معالجه ی گریپ ، زکام ، برونشیت از گل آن استفاده کنید و باید پنجاه گرم گل گاوزبان را که خشک شده است در یک لیتر آب جوش بریزید و بگذارید تا سه دقیقه بماند و دم بکشد و بعد بین غذاهای اصلی هر روز دو تا سه فنجان از آن را بنوشید .

   

  معالجه ی نفریت (ورم کلیه ) با گل گاوزبان

  اگر مبتلا به نفریت شده اید یک دسته از ساقه و برگ گل گاوزبان تازه را در هاون بریزید و بکوبید و سپس آن را در پارچه ی نرمی بریزید و فشار دهید تا شیره ی آن خارج شود و هر روز شصت تا صد گرم از این شیره را در آب ریخته و بنوشید ؛ ولی متوجه باشید که شیره ی ساقه و برگ گل گاوزبان تازه خیلی زود خراب و بدطعم می شود ، بعد باید هر وقت به آن احتیاج داشته باشید ، شیره ی آن را استخراج کنید .

  معالجه ی انسداد کلیه با گل گاوزبان

  وقتی مبتلا به انسداد کلیه ها شده اید برای معالجه ی آن از گل گاوزبان کمک بگیرید . به این ترتیب که بیست گرم ساقه ، گل و برگ خشک گل گاوزبان را در نیم لیتر آب سرد بریزید و ظرف محتوای آن را روی آتتش ملایمی بگذارید تا خوب پخته شود ، سپس ظرف را از روی آتش بردارید و یک ربع ساعت بگذارید تا دم بکشد و هر روز از این جوشانده چهار فنجان به فاصله ی سی دقیقه بنوشید .

  اگر از کلیه های خود ناراحت هستید می توانید پنجاه تا صد گرم ساقه ، گل و برگ گل گاوزبان را در یک لیتر آب سرد بریزید و ظرف آن را روی آتش بگذارید تا به جوش آید و با آتش ملایمی دوازده دقیقه بجوشد ، بعد ظرف را روی زمین بگذارید تا کمی خنک شود و سپس پارچه ای را در آن بخیسانید و با آن کمپرس گرمی برای کلیه ها ترتیب دهید و پارچه های پشمی روی آن بیندازید و حداقل یک ساعت آن را نگه داریدو در طی روز چند بار این کار را تجدید کنید .

  معالجه ی سرخک و مخملک با گل گاوزبان

  تمام بیماری هایی که با دانه پوست عارض می شود مثل سرخک و مخملک در بچه های با دم کرده گل گاوزبان برطرف می شود .

  برای بچه هایی که سرخک یا مخملک درآورده اند ، باید دم کرده ی گل گاوزبان را به این ترتیب تهیه کنید :

  پنجاه گرم گل گاوزبان را در یک لیتر آب سرد بریزید و ظرف آن را روی آتش بگذارید تا به جوش آید و چند دقیقه بجوشد بعد ظرف را از روی آتش بردارید و به حال خودش بگذارید تا دم بکشد ، و بعد این دم کرده را با شیر مخلوط کنید و با عسل شیرین سازید و به بچه هایی که سرخک و مخملک درآوده اند بدهید .

  اگر از خواندن این مقاله لذت بردید، آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید