دسته‌بندی نشده

بومادران ،خواص و نسخه هایی برای درمان اختلالات قاعدگی و زخم های چرکی،

 • اختصاصی نارین گل ، مقاله ای از کتاب “گلها و گیاهان شفابخش ” ترجمه و تالیف دکتر مهدی نراقی
  بومادران
  گیاه بومادران در فرانسه به نام های گیاه آشیله و ابروان ونوس نیز معروف است و یکی از افسانه های قدیم یونان به منشا این نامگذاری این چنین می نویسد : پادشاه با یک ضربت نیزه آشیل مجروح شده بود .
  ونوس رب النوع به آشیل پهلوان معروف ایلیاد الهام کرد که برای شفای پادشاه گیاه بومادران را استعمال کند ، آشیل این گیاه را برای زخم بندی دشمن خود به کار برد و شاه در اثر استعمال آن شفای کامل یافت !
  وقتی این افسانه را می خوانیم متوجه می شویم که این گیاه شفابخش علاوه بر خواص طبی که دارد به جای مرهم زخم و جراحت نیز استعمال می شود .
  بومادران گیاهی است که ارتفاع آن تا نیم متر هم می رسد و در دشت ها و کنار جاده ها و نواحی کوهستانی نقاط مختلف اروپا و ایران به طور خودرو می روید و گاهی در باغ ها هم دیده می شود که خود به خود زیاد شده و جای زیادی را اشغال می کند .
  گل های آن به رنگ سفید و یا گلی است که در شاخه ها به شکل چتر جمع می شود .
  قسمت مورد استفاده ی این گیاه سرشاخه های گلدار آن است که دارای بوی معطر و طعم کمی تلخ است و گاهی برگ های این گیاه نیز به مصرف می رسد .
  خواص اصلی بومادران تب بر ، قاعده آور ، ضد تشنج ، قبض کننده ، و نیرو بخش است و باید شاخه های گلدار آن را که خشک شده باشد به مقدار پانزده تا چهل گرم در یک لیتر آب جوش به مدت ده دقیقه دم کرده و برای رفع انواع دل درد و نزله های روده و معالجه ی بواسیر مصرف کرد .
  داروی اختلال قاعدگی
  خانم هایی که پریودشان عقب افتاده و یا مبتلا به پریودهای دردناکی شده اند ، و یا ترشحات مایعات سفید در آنان زیاد شده است ، باید بیست گرم گل بومادران را در یک لیتر آب به مدت ده دقیقه دم کنند و هر روز سه تا چهار فنجان از آن را بنوشند و این کار را آن قدر ادامه دهند تا بکلی عوارضی که بر آن ها چیره شده دفع شود و آن ها خود را سالم تندرست احساس کنند .
  این دم کرده اثر مهمی در تصفیه ی خون ، تقویت اعصاب ، و بازکردن اشتها دارد . ولی خانم ها و کسانی که این دم کرده را تهیه و مصرف می کنند باید توجه داشته باشند که در هر حال باید این دم کرده را بیش از 24 ساعت نگه ندارند ، زیرا اگر مدتی بیش از 24 ساعت نگه دارند طعم و رنگ آن تغییر یافته و به سرعت خراب می شود .
  تنتور بمادران که در داروخانه ها موجود است برای آرام کردن درد و رفع تشنج مصرف می کنند ؛ مقدار مصرف آن ده تا سی قطره در روز است که در سه دفع مصرف باید کرد .
  دکتر پیرکروزه شربت زیر را برای معالجه ی بواسیر تجویز می کنند :
  عصاره ی مایع بومادران : ده گرم . تنتور وانیل : بیست قطره . شیره سفت پوست نارنج : صد و پنجاه گرم .
  این شربت را باید در هر روز یک تا پنج قاشق سوپخوری مصرف کرد .
  برای معالجه ی زخم های چرکی در پا و سر پستان یا بواسیرهای چرک دار سی تا چهال گرم گل بومادران خشک را در یک لیتر آب به مدت ده دقیقه می جوشانند و با این جوشانده چنین زخم هایی را شست و شو داده و پانسمان می کنند .
  اسانس و پماد بومادران را برای درد رماتیسم نیز استعمال می کنند .
  گیاه بومادران در نواحی کوهستانی زروند ، اطراف دماوند ، سلسله جبال البرز ، اشتران کوه ، رضائیه ، تبریز ، البرز می روید .

  اگر از خواندن این مقاله لذت بردید، آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید