دسته‌بندی نشده

سیاه دانه ، درمان همه ی دردهاست به جز مرگ

 • اختصاصی نارین گل _ مقاله ای از کتاب “حکیم باشی ” تالیف مهدی الدراوشه و “یکصد گیاه معجزه گر ” دکتر سهراب خوشبین جلد اول .

  سیاه دانه

  بسیاری معتقدند خاستگاه اصلی سیاه دانه در جنوب غربی آسیا می دانند ، سیاه دانه گیاهی است یک ساله و گلدار که دانه های این گیاه در مصارف بسیاری ، از ادویه تا موارد درمانی ، مورد استفاه قرار می گیرد . این گیاه به صورت عمده در استان اصفهان پرورش می یابد . شاید به جرات بتوان گفت که استفاده از سیاه دانه در مصارف دارویی سابقه ای بیشتر از 2000 سال دارد .

  دانه ی سیاه دانه ، قاعده آور است ، ضد باکتری ، مسهل و زیاد کننده ی ترشحات شیر است . سیاه دانه مزه ی تلخی و ادویه ای دارد . باکمی ته مزه ی توت فرنگی . از سیاه دانه در شرینیجات و شربت ها اسستفاده می شود .بر گونه ای از نان پاکستانی معروف به نان پیشاوری همیشه سیاه دانه می پاشند که البته در ایران هم این ریختن سیاه دانه بر روی نان در گذشته رواج داشته است . در روایت و متون اسلامی آمده است که ” سیاه دانه دوای هر بیماری و درد است ، جز مرگ ” جالب است که بدانید بسیاری از مردم به سیاه دانه به دلیل خواص مفیدش “دانه ی مبارک “می نامیدند.

  برخی از خواص سیاه دانه

  سیاه دانه طبیعت گرمی دارد .به دلیل داشتن ماده ای موسوم به تیموکیتون دارای اثرات ضد تشنجی است .بررسی ها نشان می دهد سیاه دانه می تواند موجب تاخیر در زمان شروع تشنج و کاهش مدت آن شود . در کاهش نفخ شکم و دفع گاز های معده هم بسیار موثر است .

  مصرف سیاه دانه با سرکه باعث دفع کرم از دستگاه گوارشی شده و همچنین با استفاده از این ترکیب باعث صد عفونی دهان و جلوگیری از کرم خوردگی دندان های می شود .

  به طور کلی مصرف سیاه دانه بدن را تقویت کرده و گلبول های سفید را افزایش می دهد . بسیاری از متخصصین معتقدند که استفاده ی سیاه دانه به همراه عسل ، در صبحانه به صورت مداوم می تواند انسان را در برابر بسیاری از بیماری ها بیمه کند .

  استفاده از مخلوط سیاه دانه آسیاب شده با عسل برای تسکین درد رحم و درد های پس از زایمان بسیار مفید است .

  درمان بیماری های و نحوه ی مصرف سیاه دانه

  سرگیجه و درگوش : یک قاشق مرباخوری عسل را با چند قطره روغن سیاه دانه مخلوط کرده و هر صبح ناشتا میل می کنید . این کار را حداقل تا 11 روز ادامه دهید .

  رماتیسم : یک فنجان روغن سیاه دانه را گرم کنید . سپس قبل از خواب آن را در محل درد بمالید و خوب ماساژ دهید .بعد محل مورد نظر را با یک تکه پاچه پشمی باندپیچی نموده و استراحت کنید .

  اسهال : یک قاشق غذا خوری سیاه دانه ی آسیاب شده را با نصف استکان عصاره ی تره تیزک (شاهی ) مخلوط کرده و پس از صرف غذا در سه وعده میل نمایید .

  ناراحتی های کبدی : مقداری از سیاه دانه ی پودر شده را با گیاه آلوئه ورا و عسل مخلوط کرده و هر صبح ناشتا به مدت هفت روز یک قاشق مرباخوری از آن را میل کنید .

   

  همچنین می توانید روغن سیاه دانه را که در حال جوش است با غنچه برگ های بید (برگ های کوچک ) مخلوط کرده و پیش از خواب یک قاشق مرباخوری از آن را به مدت یک هفته میل کنید .

  سردرد و میگرن :نصف قاشق سیاه دانه ی آسیاب شده را با سه تکه میخک کوبیده شده ، مخلوط کنید وبا یک لیوان شیر بجوشانید . ( بهتر است کمی عسل خالص نیز اضافه کنید ). یگ فنجان از این معجون دارویی را می توانید در هنگام شروع سردرد و میگرن بنوشید . در ضمن با روغن سیاه دانه هم می توانید ، گیجگاه و شقیقه خود را چرب کنید .

  درد نارحتی های کلیوی : یک استکان سیاه دانه را در یک لیتر آب بجوشانید و با عسل شیرین کنید و به مدت یک هفته ، صبح ناشتا آن را میل نمایید .

  همچنین می توانید یک قاشق غذاخوری سیاه دانه آسیاب شده را با نصف لیوان روغن زیتون مخلوط کرده و به صورت پماد (یعنی ماننده پماد روی یک تکه پارچه تمیز ) در آن قسمت از کلیه که احساس درد می کنید بگذارید . این عمل را روزانه یک بار به مدت پنج روز ادامه دهید و یا هر روز مقداری جعفری را در یک لیوان آب بجوشانید و هفت قطره روغن سیاه دانه را به آن افزوده و شب یک فنجان میل کنید .این کار را به مدت پنج روز ادامه دهید .

  بی اختیاری ادرار : پوسته تخم مرغ را پس از شستن کامل ، با حرارت مقداری تفت دهید و با مقداری سیاه دانه مخلوط کرده و بکوبید تا کاملا نرم شود. یک قاشق چاخوری از این مخلوط را در یک لیوان شیر ریخته و آن را به هم بزنید و صبح و شب به مدت یک هفته میل کنید .

  دلپیچه و درد های روده ای : به مقدار مساوی زیره و نعنا را بجوشانید و هفت قطره روغن روغن سیاه دانه به آن اضافه کنید .سپس با عصل خالص آن را شیرین کرده و در موقع دل پیچه و دل درد آن را بنوشید .

  تب : اگر مقداری سیاه دانه را بکوبید و با کمی سکنجبین میل نمایید ، تب را بر طرف می کند .

  محکم شدن دندان ها و دندان درد : غرغره کردن جوشانده ی سیاه دانه و مخلوط کردن آن با سرکه ، باعث تسکین دندان درد و محکم شدن دندان می شود . به طور کلی سیاه دانه مانع از کرم خوردگی دندان های می شود .

  ناراحتی های تنفسی : اگر سیاه دانه را با آب وعسل مخلوط کرده و میل فرمایید باعث برطرف شدن سرفه می شود و درد های سینه را آرام می کند .

  پوست : برای از بین بردن تاول ها روی پوست می توانید پماد و ضماد سیاه دانه روی محل مورد نظر بمالید . سیاه دانه اگر کوبیده شود و با صابون به صورت مالیده شود باعث درخشانی پوست صورت خواهد شد.

  سرطان : طبق تحیقیقات جدیدی که به روی مصرف سیاه دانه انجام پذیرفته ، سیاه دانه اثر شگفت انگیزی روی غدد سرطانی داشته ، باعث کوچک شدن و از بین رفتن آن ها می شود .این تحقیقات همچنان ادامه دارد .

  مضرات سیاه دانه

  سیاه دانه به شدت برای زنان باردار نهی می شود .همچنین به دلیل طبیعت گرم سیاه دانه ، استفاده ی بیش از حد آن برای گرم مزاجان توصیه نمی شود و این ها می توانند سیاه دانه را مثلا با سرکه مخلوط کرده و مصرف نمایند .

  اگر از خواندن این مقاله لذت بردید، آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید