دسته‌بندی نشده

چگونه با استفاده از مواد گیاهی موهای مشکی و پرپشتی داشته باشیم

 • داروسازان ایرانی برای جلوگیری از ریزش مو بسیاری از گیاهان را مورد آزمایش قرار داده و توصیه کرده‌اند ، تعدادی از این گیاهان به علت داشتن املاح گیاهی موثر و مفیدند زیرا این املاح خوراک غدد زیر پوست و پیاز مغز و ترکیبات مو هستند و درنتیجه خوردن و مالیدن آن‌ها غدد زیر پوست سر را صلاح ، و پیاز مو را تقویت می‌کنند و گرسنگی پنهانی آن‌ها را برطرف می‌سازند . یکی از این املاح مفید که جزو ترکیبات مو می‌باشد گوگرد است که در انواع پیازهای خوراکی و پیازهای طبی مثل پیاز نگرس و پیاز عنصل و پیاز سورنجان و شنبلیله و غیره وجود دارد . به علاوه در تره ، سیر ، موسیر ، والک ، انواع شاهی مخصوصا بولاغ‌اوتی و تره‌تیزک و برگ گزنه و … دیده می‌شود .

   

  روی هم رفته می‌توان گفت که خوردن بیشتر میوه‌ها و مالیدن آب آن‌ها به علت داشتن گوگرد گیاهی و املاح معدنی باعث تقویت مو بوده و از ریز آن‌ها جلوگیری می‌کند .

  انجیر

  انجیر و برگ درخت آن نیز سرشار از این املاح می‌باشد .مالیدن جوشانده‌ی برگ انجیر و شیره‌ی آن به سر ، مشروط بر اینکه شخص نسبت به آن حساسیت نداشته باشد ، و به مقدار کم مصرف شود ، نتیجه‌ی خوب دارد . چندی پیش خانمی در کتاب خوانده بود که شستشوی سر با برگ انجیر مانع ریزش مو می‌شود و آن را تقویت می‌کند . مقدار زیادی برگ درخت انجیر را می‌جوشاند و چند سطل آب آن را می‌گیرد و روی سر و بدن خود می‌ریزد و متاسفانه به علت داشتن حساسیت و زیاده‌ر.ی در استعمال آن ، پوست بدنش زخم و دچا رسوزش می‌شود که خوشبختانه پس از چندی بهبود پیدا می‌کند و به این جهت است که من در اینجا لازم می‌دانم دستور به کار بردن آن را برای شما بنویسم :

  برای این کار یکی دو برگ انجیر را بجوشانید و در شیشه‌ای بریزید و بعد کمی از آن را بردارید و فقط سر را با آن خیس ، و مراقبت کنید که آب آن روی صورت و بدن نریزید و چنانچه ریخته شود فورا آن را با یک دستمال مرطوب پاک کنید .

  گردو

  یکی دیگر از گیاهان مفید برای حفظ موی سر و تقویت آن گردوست . خوردن مغز گردو برای کسانی که در اثر کم خوردن دچار ضعف و نقاهت شده‌اند ، بسیار سودمند است و باعث تقویت می‌شود . شستشوی سر با برگ گردو علاوه بر آنکه از ریزش مو جلوگیری می‌کند باعث نرمی مو نیز می‌شود . شلغم و چغندر نیز در حفظ مو و تقویت آن بسیار مفید است و توصیه می‌شود . چنانچه شما در فصل زمستان مرتبا سر خود را با آب لبو بشویید ، دارای موی پرپشت و انبوه و شفاف خواهید شد .

  گزنه

  یکی از گیاهان مفید گزنه است که در کنار نهرها در ایران می‌روید . چنانچه بدن انسان با برگ و شاخه‌های آن تماس پیدا کند ، دچار سوزش می‌شود . استفاده از آن مستلزم نداشتن حساسیت نسبت به آن است ، زیرا عده‌ای به مجرد تماس با این گیاه دچار کهیر می‌شوند . اگر شما نسبت به آن حساسیت ندارید ، یک شاخه از آن را با دستکش به دست بگیرید و مانند شلاق آهسته به سر بزنید تا بسوازاند و خون را در زیر پوست سر به جریان بیندازد . خوردن برگ گزنه بسیار مفید است . برای این کار سی گرم برگ آن را می‌توانید در آش یا سوپ بریزید و میل کنید . خوردن آن هیچ‌گونه ضرر و ناراحتی ندارد و بیشتر ساکنان دهات آن را مانند سبز در غذاهای خود می‌ریزند و می‌خورند و در نتیجه دارای موهای پرپشت می‌شوند . گفتیم که بنا بر عقیده داروسازان سنتی ایران ریزش مو به علت فراخی و تنگی مسام یعنی سوراخ‌های پوست سر است ؛ معالجه فراخی با داروهای قابض و درمان تنگی مسام استفاده از روغن‌های گرم کننده است .

   

  مرهم لادن

  یکی از داروهای مفید برای جلوگیری از ریزش مو مرهم لادن است که هم خاصیت گرم کننده و هم خاصیت قابض دارد . لادن صمغی است معطر که آن را از گیاه عشقه می‌گیرند و به گل لادن که در گلدان‌ها می‌روید ارتباطی ندارد . برای ساختن این مرهم کافی است که این صمغ را در روغن مورد حل کنید تا غلیظ به صورت پماد درآید و چنانچه به آن مقداری صمغ عربی اضافه کنید بهتر است و نتیجه زودتر به دست می‌آید . چنانچه صمغ لادن در دسترس شما نباشد ، مقداری صمغ عربی را در روغن زیتون بریزید و بجوشانید و به آن مقداری روغن مورد اضافه کنید تا به صورت پماد درآید . یکی دیگر از مرهم‌های مفید برای جلوگیری از ریش مو آن است که گل نسترن و گل همیشه بهار را در روغن زیتونبریزید و بجوشانید تا قوام آید و بعد آن را به سر بمالید . شستشوی سر با جوشانده‌ی گل بابونه نیز مفید است و همپنین شما می‌توانید گل بابونه را در روغن زیتون بریزید و بجوشانید تا سفت شود .

  منبع خبر: از کتاب «درمان گیاهی » تالیف غیاث الدین جزایری

  اگر از خواندن این مقاله لذت بردید، آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید