شما هیچ آیتمی در سبد خریدتان ندارید.

خواص گل بنفشه ، به همراه نسخه های ساده ی خانگی برای درمان قطعی میگرن و انواع سرفه ، برونشیت و.....
توسط نارین گل 1396/4/29 14:04 توضیحات

بنفشه

وقتی بنفشه در کنار جویبارها و بیشه‌ها به گل می‌نشیند پیام‌آور بهار است . بنفشه‌ی بهار گیاهی است که تقریبا ساقه ندارد ، برگ‏‏ها و گل آن مستقیما از ریشه در می‏‏آید .

در سال‌هایی که هوا زیاد سرد نباشد ، گل‌های بنفشه از اواخر اسفند ماه باز شده و تا اردیهبشت ماه ادامه خواهد داشت .

شما گل و برگ بنفشه را در فروردین با دقت بچینید و سعی کنید روی هم انباشته نکنید ، بلکه آن را در سبدی به صورت طبقات نازک بریزید و در جایی که هوا عبور کند بگذارید تا خشک شود .

در قدیم بنفشه را می‌شناختند ، پیروان مکتب سقراط حکیم ، بنفشه را برای سردرد ، آفتاب‌زدگی ، بیماری‌های عفونی همراه با تب و لرز تجویز می‌کردند .

دیوید سکورید برگ بنفشه را به صورت ضماد برای ورم چشم و اختلالات بصری مصرف می‌کرد . رمه‌زوئیه که در سال‌های 755-855 م. می‌زیست در کتاب خود درباره بنفشه این طور نوشته است : «بنفشه اگر تازه باشد ، شکم را استراحت می‏‏دهد ، صفرا را کم می‌کند ، سینه را پاک کرده و آنژین را درمان می‌کند .»

پزشکان مکتب سالرن بنفشه را بهترین داروی موثر برای درمان میگرن می‌دانستند .

در عصر جدید ،برگ‏‏های بنفشه را برای درمان سرطان داروی موثری می‌داند و در حال حاضر مشغول مطالعه درباره‌ی آن هستند .در سال 1905 یک پزشک انگلیسی به نام گوردون اعلام داشت که بنفشه را خیسانده و آن را به عنوان مصرف داخلی و خارجی به کار برده و ناراحتی دمل‌های دردناک را آرام و حجم آن‌ها را کم کرده است .

نیمر و لوکل ، با موفقیت بنفشه را در معالجه‌ی برونشیت به کار برده‌اند . کومل ریشه‌ی بنفشه را ریز ریز می‌کرد و پانزده تا بیست گرم آن را در سیصد گرم آب می‌جوشاند تا نصف آب تبخیر شود و سپس آن را به عنوان دوای قی‌آور استعمال می‌کرد .

بنفشه چه دارد

تمام قسمت‌ها گیاه بنفشه دارای ویولین است ، طبق آخرین تجزیه‌های علمی که بر روی گل بنفشه به عمل آورده‌اند ، معلوم شده است بنفشه دارای موسیلاژ ، اسیدسالسیلیک ، ماده‌ی رنگی ، موم ، قند ، ایرون ، اسید مالیک و ویولین است .

شما وقتی بنفشه را برای درمان برونشیت ، سیاه‏‏سرفه ، گریپ ، میگرن ، زکام و یا اختلالات کلیه مصرف می‌کنید ، خواهید دید که فایده دارد .

به‏‏‏‏علاوه ، متوجه می‌شوید که استعمال خارجی بنفشه برای درمان انواع آنژین ، برفک خونریزی لثه و امراض پوستی موثر است .

نسخه‏‏های شفابخش از بنفشه

درمان آنژین

سی تا پنجاه گرم گل بنفشه خشک را در یک لیتر آب سرد بریزید و ظرف محتوی آن را روی آتش بگذارید تا به جوش آید ، وقتی به جوش آمد آتش را خاموش کنید و پانزده دقیقه بگذارید بماند تا دم بکشد ، بعد آن را به عنوان دوای غرغره مصرف کنید . اگر مبتلا به آنژین هستید هر روز سه یا ، چهار بار با جوشاند‏‏ه‌ی گل بنفشه غرغره کنید .

بیماری برفک

جوشانده‏‏ی گل بنفشه خشک را اگر به عنوان محلول شست‌و شو برای بیماری برفک به کار برید و هر روز دو بار صبح و شب با آن شست و شو دهید ، خیلی زود این بیماری را درمان خواهد کرد .

برای تهیه‏‏ی جوشانده‏‏ی گل بنفشه باید پنجاه گرم گل بنفشه خشک را در یک لیتر آب سرد بریزید و ظرف محتوای آن را روی آتش بگذارید ، به جوش که آمد از روی حرارت بردارید و پانزده دقیقه دم کنید و اگر برفک در دهان شماست آن را غرغره کنید و اگر در جای دیگر است مثل محلول شست و شو مصرف کنید .

برونشیت

جوشانده‌ی گل بنفشه‌ی خشک را با عسل شیرین کنید و هر روز سه تا پنج بار و هر بار یک فنجان از آن را بنوشید .

برای تهیه‏‏ی جوشانده بنفشه باید پنجاه گرم گل بنفشه خشک را در یک لیتر آب سرد بریزید و ظرف محتوای آن را روی آتش بگذارید . وقتی جوش آمد از روی آتش بردارید و یک ربع ساعت دم کنید و بعد آن را با عسل شیرین کنید و به ترتیبی که در بالا تعیین شد مصرف کنید .

سیاه‌سرفه

جوشانده‏‏ی بنفشه‌ی خشک که با عسل شیرین شده هر روز سه یا پنج‌ بار و هربار یک فنجان از آن مصرف شود ، بحران‌های سیاه سرفه را آرام می‌کند .

طرز تهیه‌ی آن به شرحی است که در مورد برونشیت برای شما شرح دادیم .

ورم لثه‌های دندان

جوشانده‌ی گل خشک بنفشه که نسخه‌ی تهیه‌ی آن را پیشتر دادیم ، هر روز دو بار دهان را آن حمام دهید ، تحریکات لثه را متوقف می‌کند و آن‏‏ها را محکم می‌سازد و در نتیجه دیگر دچار خونریزی لثه‌ها نمی‌شوید .

گریپ

جوشانده‌ی بنفشه‌ی خشک که با عسل شیرین شده باشد تب را قطع می‌کند و سردرد را برطرف می‌سازد و عوارض کریپ را از بین می‌برد .

طرز تهیه و مصرف آن این است که پنجاه گرم بنفشه خشک را در یک لیتر آب سرد در ظرفی بریزید و آن ظرف را روی آتش بگذارید تا به جوش آید ، بعد آن را از روی آتش بردارید و بگذارید پانزده دقیقه دم بکشد ، سپس آن را با عسل شیرین کنید و هر روز سه تا پنج‏‏بار و هربار یک فنجان از آن بنوشید .

میگرن

پنجاه گرم بنفشه‌ی خشک را در یک لیتر آب سرد بریزید و ظرف محتوای آن را روی آتش بگذارید تا به جوش آید ، سپس آتش را خاموش کنید و پانزده دقیقه بگذارید دم بکشد و آن را با عسل خالص طبیعی شیرین کرده و روزی سه تا پنج فنجان از آن را بنوشید .

اگر میگرن داشته باشید خواهید دید با مصرف جوشانده‌ی گل بنفشه درد میگرن شما تسکین خواهد یافت .

بیمار‏ی‌های پوستی

جوشانده‌ی بنفشه خشک را به ترتیبی که تهیه‌ی آن را در مورد آنژین شرح دادیم آماده کنید و مثل محلول شست و شو با قطعه‌ای پنبه‏‏ روی بثورات زخم‌های جلدی بگذارید .

این طرز معالجه در بیمار‏‏ی‌های پوستی وقتی کامل می‌شود که جوشانده‌ی آن را هر روز سه‌بار و هربار یک فنجان قبل از صبحانه و ناهار و شام بنوشید .

جوشانده‌ی بنفشه رنگ شما را باز کرده و پوست شما را سالم خواهد کرد .

زکام

زکام‌های مغزی با مصرف جوشانده‏‏ی گل بنفشه معالجه می‌شود . پنجاه گرم بنفشه خشک را در یک لیتر آب سرد بریزید و روی آتش بگذارید ، وقتی جوش آمد پانزده دقیقه آن را دم کنید و با عسل شیرین سازید و هر روز سه تا پنج فنجان از آن بنوشید .

اختلالات کلیوی

جوشانده‌ی گل بنفشه‏‏ی خشک که با عسل شیرین شود و هر روز سه تا پنج فنجان از آن بین غذاهای اصلی نوشیده شود دارای خواص ادرارآور است ، و شما می‏‏توانید آن را در مورد درد مثانه و بند آمدن ادرار مصرف کنید .طرز تهیه ‏‏ی آن به شرحی است که در مورد درمان آنژین توضیح داده شد .

باز هم سخنی از بنفشه

بنفشه همیشه مظهر ، ادب ، حجب و حیا بوده است و این صفتی است که زنان جزیره‌ی کرس همیشه در جست و جوی آن بو‏ده‌اند و ناپلئون ، امپراتور فرانسه که اصلا از مردم جزیره‌ی کرس بود ، بنفشه را نشان و علامت دوران سلطنت خود کرد .

در اروپا دو شهر با اسم بنفشه آمیخته است ، یک شهر پارم در ایتالیاست که گل‌های بنفشه معطری دارد ، و دیگری شهر تولوز در فرانسه است که اغلب به آن شهر بنفشه‌ها می‏‏ گویند .

در اشعار شعرا نام بنفشه به مناسبت ادب و حجب و حیایی که بارها آورده شده است و خوانندگان این سطور هم اکنون آن اشعار را بخاطر آورده و در ذهن خود مرور و تکرار می‏‏ کنند .

در قرون وسطا گل و برگ بنفشه‌ی نورسته را خام مثل سبزی‌های معطر در سالاد مصرف می‌کردند و یا ریزریز کرده در سوپ و پوتاژ به کار می‌بردند .

برای خرید بنفشه ، با کیفیت درجه یک و صادراتی ( بنفشه یکی از گران ترین گیاهان دارویی موجود در ایران است ، و بنفشه موجود در سایت نارین گل ، بهترین بنفشه در کشور است ) به لینک زیر مراجعه کنید :

بنفشه نارین گل

برای خرید روغن‏‏های بنفشه-بادام و بنفشه- کنجد و کسب اطلاعات بیشتر درباره ‏‏ی آن به لینک زیر مراجعه کنید :

روغن بنفشه بادام مطعم

روغن بنفشه کنجد مطعم

برای خرید بیش از 90 نوع گیاه دارویی با کیفیت درجه یک ، که به جرات می توانیم بگوییم بهترین ها را جمع‏‏ آوری کرده ‏‏ایم ، و کسب اطلاعات بیشتر درباره ‏‏ی خواص و نحوه‏‏ ی مصرف آنان به لینک زیر مراجعه کنید .

گیاهان خشک

برای خرید بیش از 100 نوع روغن گیاهی از برندهای معتبر داخلی و خارجی و کسب اطلاعات بیشتر درباره‏‏ ی هر کدام به لینک زیر مراجعه کنید :

روغن ها و رایحه درمانی

منبع خبر: از کتاب «سنخه های شفابخش »دکتر مهدی نراقی

نظرات کاربران

برای ثبت نظر باید در سایت ثبت نام نمایید و یا وارد شوید.

اینجا را کلیک کنید تا وارد شوید