دسته‌بندی نشده

درمان گیاهی آرتروز

 • توصیف آرتروز

  این بیماری اصولا تخریب کننده‌ی ساختمان‌های مفصل است . غضروف پوشاننده‌ی انتهای استخوان‌ها که باید به عنوان بالشتکی برای مفصل عمل کند به تدریج تخریب می‌شود و فشاری را بر عضلات و رباط‌های اطراف مفصل وارد می‌سازد . پوست روی استخوان‌ها بسیار حساس است و فقدان غضروف معمولا موجب درد می‌شود .

  در پاسخ به این تخریب ، بدن تمایل دارد که استخوان زاید در محل ضعیف بسازد . این رشد زاید ساتخوانی الب خارهای استخوانی نامید می‌شوند .اگر قطعاتی از این خارهای استخوانی شکسته شود ، درد بسیار شدیدی را ایجاد می‌کند . این رشد استخوانی همچنین می‌تواند بر روی رشته‌های عصبی فشار بیاورد . مثلا اگر چنین وضعیتی در ستون فقرات پیش بیاید ، موجب احساس سوزن سوزن شدن ، بی‌حسی ، ضعف یا درد شدیدی در اندام‌ها ، عضلات و استخوان‌ها می‌شود .

  علل آرتروز

  پیری ، ارث ، استفاده بیش از حد از مفصل ، ضربه‌ها ، چاقی و گردش خون ضعیف.رژیم غذایی نامناسب و ورش شدید نیز جزء علل آرتروز محسوب می‌شوند . به عنوان بخشی از فریند پیری ما باید منتظر درجاتی از تغییر مفصل و عضله باشیم ، اما ممکن است افراد پیر دارای مفاصلی خوب و قابل انعطاف باشند . دویدن‌ در مسافت‌های طولانی موجب فرسودگی مفاصل می‌شود ، هرچند قهرمانان پیشی اغلب خودشان سالم‌تر و سرزدنده‌تر از سایر افراد می‌دانند .

  درمان‌های گیاهی :

  ژل صبر زرد ، تخم کرفس ، دم اسب ، عروس چمنزار ، بید

  درمان‌های استعمال خارجی (روغن‌های گیاهی) :

  روغن اسطوخودوس و روغن رزماری

  خرید اینترنتی روغن اسطوخودوس 

  خرید اینترنتی روغن رزماری 

  درمان‌های ساده از آشپزخانه

  یونجه : به صورت جوشانده یا جوانه ، آب سیب ،آب کرفس ، چای بابونه ، سیر خوراک جبوبات سبز ، آب جعفری

  رژیم غذایی :

  بر اساس پژوهش‌ها چنین می‌توان گفت که گیاهخواران نسبت به گوشتخواران کم‌تر به آرتروز مبتلا می‌شوند ، لذا رژیم غذایی گیاهخواری یا نیمه گیاهخواری توضیه می‌شود

  ورزش:

  شنا ، پیاده‌وری و حرکات بسیار نرم یوگاه و تای‌چی معمولا مفیدترین ورزش‌ها هستند . شما هیچ وقت برای یادگیری این ورزش‌ها پیر نیستید . اگر مفصلتان را حرکت ندهید ، نه تنها این مفاصل سفت‌تر می‌شوند بلکه عضلات دور آن‌ها نیز ضعیف‌تر و کوچک‌تر می‌شوند .

  منبع خبر: از کتاب «درمان گیاهی » تالیف غیاث الدین جزایری

  اگر از خواندن این مقاله لذت بردید، آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید