محصولات پوست و مو
محصولات عطرسازی و آروماتراپی
logo
نیاز به مشاوره داری؟
بنر محصولات آروماتراپی گوشی resize

آموزش ماساژ آروماتراپی

چند درصد از افکار روزانه تان را تنش های روزمره مثل ترافیک، شلوغی و استرس کاری تشکیل می دهد؟ این روزها همه ما فشار و استرسی که سبک زندگی مدرن و شهری به همراه دارد را تجربه کرده ایم.شاید شما هم مثل من گاهی اواسط هفته احساس می کنید که همه انرژی بدنتان تمام شده و نیاز به یک سفر طولانی مدت به دور از همه شلوغی ها و مسئولیت ها دارید؟ خوب خبر خوب اینکه برخلاف تصور شما برای رفع این خستگی روحی و جسمی حتما نیاز به تعطیلات طولانی مدت و خرج کردن هزینه های گزاف ندارید! اختصاص دادن زمانی برای کوتاه برای انجام کارهایی که آرامتان می کنند یا حتی مثلا خواندن کتاب یا خوردن غذای مورد علاقه می تواند بسیار کمک کننده باشد. اما اگر احساس می کنید تمام روح و بدنتان بخاطر فشار استرس و زندگی خسته و کوفته است، از نظر من بهترین درمانی که می توانید انتخاب کنید گرفتن یک ماساژ عالی آرام بخش با روغن های اسانسی ست. اگر کارمند هستید و مجبورید ساعات طولانی پشت میز بشینید و یا اگر زندگی روزانه پر استرسی دارید برای رفع درد جسمی و از بین بردن خستگی ذهنی، یک ماساژ آرامش بخش انتخاب مطمئنی ست سالیان سال استفاده از آن جواب پس داده است.

در این مقاله به آموزش ماساژ آروماتراپی می پردازیم در ادامه با ما همراه باشید.

چند درصد از افکار روزانه تان را تنش های روزمره مثل ترافیک، شلوغی و استرس کاری تشکیل می دهد؟

این روزها همه ما فشار و استرسی که سبک زندگی مدرن و شهری به همراه دارد را تجربه کرده ایم.شاید شما هم مثل من گاهی اواسط هفته احساس می کنید که همه انرژی بدنتان تمام شده و نیاز به یک سفر طولانی مدت به دور از همه شلوغی ها و مسئولیت ها دارید؟ خبر خوب اینکه برخلاف تصور شما برای رفع این خستگی روحی و جسمی حتما نیاز به تعطیلات طولانی مدت و خرج کردن هزینه های گزاف ندارید! اختصاص دادن زمانی برای کوتاه برای انجام کارهایی که آرامتان می کنند یا حتی مثلا خواندن کتاب یا خوردن غذای مورد علاقه می تواند بسیار کمک کننده باشد. اما اگر احساس می کنید تمام روح و بدنتان بخاطر فشار استرس و زندگی خسته و کوفته است، از نظر من بهترین درمانی که می توانید انتخاب کنید گرفتن یک ماساژ عالی آرام بخش با روغن های اسانسی ست.

اگر کارمند هستید و مجبورید ساعات طولانی پشت میز بشینید و یا اگر زندگی روزانه پر استرسی دارید برای رفع درد جسمی و از بین بردن خستگی ذهنی، یک ماساژ آرامش بخش انتخاب مطمئنی ست سالیان سال استفاده از آن جواب پس داده است.

تاریخچه استفاده از ماساژ:

تاریخچه استفاده از ماساژ در آسیا به 2700 سال قبل بر می گردد. در کتاب امپراتور زرد (کتاب مرجع طب داخلی چین) نیز به آن اشاره شده است لذا قدیمی ترین درمان برای جسم و روح را می توان ماساژ درمانی دانست. ابوعلی سینا -طبیب و دانشمند ایرانی- ماساژ را  برای رفع خستگی و پاکسازی مواد زائدی که در سلول های عضلانی جمع می گردند، توصیه کرده است.

ماساژ درمانی در تمدن غرب مربوط به 500 سال قبل از میلاد در طب سنتی یونانی بر می گردد. بقراط که او را پدر طب غرب می دانند نیز از ماساژ به عنوان یکی از عناصر کلیدی برای درمان بیماری ها نام برده است.

ماساژ سوئدی از سال 1813 با تاسیس کالج آموزش ماساژ به عنوان یک روش استاندارد به جهانیان معرفی شد. این ماساژ اساس انواع دیگر ماساژ غربی از جمله ماساژ
آروماتراپی، ماساژ ورزشی و ماساژ دیپ تیشو می باشد.

 

ماساژ آروماتراپی چیست ؟

ماساژ آروماتراپی یک روش از ماساژ سوئدی است که در آن از روغن یا لوسیون ماساژی استفاده می شود که شامل روغن های اسانسی (روغن های گیاهی تغلیظ شده) باشد. در حین انجام این ماساژ روغن های اسانسی با استنشاق و ماساژ بر روی پوست توسط سلول هایمان جذب می گردند و با تاثیر بر سیستم لیمبیک ، عامل زندگی احساسی ما و فعالیت های مغزی مانند یادگیری و شکل گرفتن خاطره ها، باعث تاثیرات سودمندی در ذهن و بدنمان می شود.

موارد استفاده از ماساژ آروماتراپی چسیت ؟

بسته به نوع روغنی که در ماساژ درمانی خود انتخاب می کنید انتظار تاثیرات متفاوتی را داشته باشید. برای مثال برخی آرام بخش بوده و شما را آرام می کنند در حالی برخی تاثیرات انرژی زایی دارند.

علاوه بردرد کمر، گردن یا گرفتگی عضلات استفاده از ماساژ آروماتراپی برای موارد زیر هم  پیشنهاد می شود:

استرس

افسردگی

بی خوابی

دردهای قائدگی

  بیشتر بخوانید: آروماتراپی چیست؟

تاثیرات ماساژ رایحه درمانی چیست؟

در نتیجه پژوهشی از مجله متخصصین زنان و زایمان که در سال 2015 به چاپ رسید (برای مشاهده مقاله کلیک کنید) 

تاثیرات سودمند استفاده از ماساژ آروماتراپی برای کاهش درد و علائم قائدگی به اثبات رسید.

دراین مقاله سه گروه با یکدیگر مقایسه شدند: در دو سیکل پیاپی قائدگی در روز اول، شرکت کنندگان درگروه اول خود را با روغن اسانسی گل رز ماساژ دادند و گروه دوم با روغن بادام معمولی و در نهایت گروه سوم از هیچ روغن استفاده نکردند. در شروع سیکل قاعدگی دوم گروهی که از ماساژ روغن های اسانسی استفاده کرده بودند به مراتب درد های قائدگی کمتری را نسبت به دو گروه شاهد دیگر تجربه نمودند.

همچنین ماساژ آروماتراپی به کاهش علائم یائسگی کمک می کند. در پژوهشی در رابطه با علائم یائسگی، محققان سه گروه را با یکدیگر مقایسه نمودند دو گروه که به مدت 30 دقیقه (برای بیست و هشت روز دو بار در هفته) از ماساژ درمانی استفاده نمودند، یک گروه با روغن های اسانسی و یک گروه با روغن معمولی، در مقایسه با گروه سوم اصلا از ماساژ درمانی استفاده ننمودند، علائم یاسگی کمتر داشتند ( علائم یائسگی در گروهی که با روغن های اسانسی ماساژ تراپی کردند، به مقدار بیشتری کاسته شده بود.) (برای مشاهده مقاله کلیک کنید)

 

 چگونه از روغن های اسانسی برای برای ماساژ استفاده نماییم؟

در همه مراکز ماساژ دنیا برای ماساژ آروماتراپی از ترکیب روغن های اسانسی با روغن های حامل استفاده می گردد. روغن حامل به عنوان واسطه ای برای جذب بهتر روغن های اسانسی از پوست و کاهش ریسک سوختگی با روغن های اسانسی قوی با غلظت بالا، عمل می نماید. روغن های اسانسی به خواص بسیار زیاد برای سلامت عمومی انسان معروف هستند اما با انتخاب روغن حامل مناسب در ترکیب با روغن اسانسی مورد نظر، خواص و اثر آن صدها برابر بیشتر می شود.

دقت کنید که به هیچ عنوان روغن های اسانسی نباید به تنهایی استفاده شوند.

  بیشتر بخوانید: چرا روغن های اسانسی نباید به تنهایی استفاده شوند؟

روغن های اسانسی مناسب برای ماساژ آروماتراپی ؟

روغن اسطوخودوس :

روغن اسطوخدوس یکی از روغن های اسانسی ست که بخاطر خواص زیادی که دارد بسیار پرطرفدار می باشد.این روغن اسانسی با بویی شیرین و ملایم فضا را آرامش بخش و تازه می کند. زمانی که با مسئله ای استرس زا دست و پنجه نرم می کنید استفاده از روغن اسطوخودوس برای کمک بزرگی برای بدن است چرا که به بدن برای کنار آمدن با استرس و کاهش استرس کمک می کند. روغن اسطوخودوس آرامبخش بوده و برای درمان بی خوابی موثر است. همچنین این روغن سطح بنیه بدنی و انرژی را بالا می برد.

(برای خرید اینترنتی روغن اسطوخودوس  خالص و ارگانیک کلیک کنید)

روغن شمعدانی:

روغن شمعدانی به خاصیت آرامش بخشی و اثرات انرژی زایی معروف است. رایحه گلی که با استفاده از این روغن در فضا پخش می شود به اثرات آرامش بخشی آن می افزاید و آن را به یک روغن مناسب برای ماساژ درمانی تبدیل می کند. این روغن بر روی پوست نیز اثرات مساعدی دارد.

در طب سنتی از روغن شمعدانی برای افزایش گردش خون، بهبود عملکرد دستگاه عصبی و املاح و ویتامین رسانی به بافت های بدن استفاده می شود.

(برای خرید اینترنتی روغن گل شمعدانی خالص و ارگانیک کلیک کنید)

روغن هسته انگور :

روغن هسته انگور دارای درصد بالایی از اسید لینولنیک می باشد که باعث جذب سریع تر آن از پوست می شود و همین موضوع آن را به روغن ماساژی مناسبی تبدیل کرده است.

(برای خرید اینترنتی روغن هسته انگور خالص و ارگانیک کلیک کنید)

روغن هسته زردآلو :

این روغن غنی از ویتامین  E می باشد که باعث افزایش عمر نگهداری آن می شود.

روغن هسته زردآلو به دلیل بافت سبکی دارد که روغن مناسبی برای ماساژ صورت و گردن است به خصوص اگر پوستی حساس، ملتهب و یا خشک دارید. روغن هسته زردآلو غنی از ویتامین  A و اسیدهای چرب ضروری ست و پوست را عمیقا غذارسانی می کند.

استفاده از روغن هسته زردآلو به دلیل جذب پوستی سریع باعث می شود که پس از استفاده احساس چربی نداشته باشید و همین ویژگی آن را به روغن ماساژ مناسبی تبدیل می نماید.

(برای خرید اینترنتی روغن هسته زردآلو خالص و ارگانیک کلیک کنید)

روغن های حامل مناسب برای ماساژ آروماتراپی ؟

 روغن نارگیل :

روغن نارگیل به دلیل غنی بودن از لوریک اسید برای سلامت عمومی پوست مفید است.

این روغن همچنین به دلیل بوی شیرین و غلظتش برای استفاده در ماساژهای طولانی مدت بسیار مناسب است.

(برای خرید اینترنتی روغن نارگیل خالص و ارگانیک کلیک کنید)

روغن جوجوبا :

این روغن یک روغن حامل بسیار مناسب است زیرا جذب پوستی آن از بسیار زیاد و سریع صورت می گیرد. زمانی که روغن جوجوبا با روغن های اسانسی مخلوط می شوند فرآیند ترمیم را سریع تر از سایر روغن های حامل انجام می دهد.

روغن جوجوبا برای ماساژ درمانی سلول های عضلانی آسیب دیده انتخاب مناسبی می باشد.

(برای خرید اینترنتی روغن جوجوبای خالص و ارگانیک کلیک کنید)

روغن بادام شیرین:

این روغن با رایحه شیرین و غلظتی ابریشمین پوستی نرم و آبرسانی شده به شما می دهد.

این روغن غنی از اولئیک اسید است که فشار خون را کاهش می دهد؛ و این ویژگی آن را یک روغن حامل مناسب برای ماساژی استاندارد تبدیل کرده است.

(برای خرید اینترنتی روغن بادام شیرین خالص و ارگانیک کلیک کنید)

چند ترکیب پیشنهادی نارین گل برای تهیه روغن ماساژ :

1.روغن ماساژ مرطوب کننده پوست:

-12 قطره روغن اسطوخودوس

-4 قطره روغن بابونه رومی  (برای خرید اینترنتی روغن بابونه رومی خالص و ارگانیک کلیک کنید)

-4 قطره روغن درخت مر (برای خرید اینترنتی روغن مر خالص و ارگانیک کلیک کنید)

– یک چهارم پیمانه روغن هسته انگور (برای خرید اینترنتی روغن هسته زردآلو خالص و ارگانیک کلیک کنید)

بهترین زمان استفاده پس از حمام می باشد اما هر زمانی قابل استفاده می باشد.

 

2. روغن ماساژ تاثیرگذار بر روی دستگاه تنفس :

-12 قطره روغن کندر (برای خرید اینترنتی روغن کندر خالص و ارگانیک کلیک کنید)

-4قطره روغن اکالیپتوس (برای خرید اینترنتی روغن اکالیپتوس خالص و ارگانیک کلیک کنید)

-4 قطره روغن اسطوخودوس

-یک چهارم پیمانه روغن نارگیل

برای درمان حمایتی دستگاه تنفس این روغن را بر قفسه سینه و گردن ماساژ دهید

 

3.روغن ماساژ آرامبخش :

– 10 قطره روغن چوب سدر (برای خرید اینترنتی روغن چوب سدر خالص و ارگانیک کلیک کنید)

– 8 قطره روغن اسطوخودوس

– 2قطره روغن یلنگ یلنگ (برای خرید اینترنتی روغن یلنگ یلنگ خالص و ارگانیک کلیک کنید)

-یک چهارم پیمانه روغن جوجوبا

برای درمان حمایتی دستگاه تنفس این روغن را بر قفسه سینه و گردن ماساژ دهید.

4.روغن ماساژی برای بهبود خلق و خو :

– 8 قطره روغن کندر

– 8 قطره روغن گریپ فروت  (برای خرید اینترنتی روغن گریپ فروت خالص و ارگانیک کلیک کنید)

– 4 قطره روغن زنجبیل (برای خرید اینترنتی روغن زنجبیل خالص و ارگانیک کلیک کنید)

– یک چهارم پیمانه روغن هسته انگور

5.روغن ماساژ برای عضلات دردناک:

– 8 قطره روغن هل (برای خرید اینترنتی روغن هل خالص و ارگانیک کلیک کنید)

-8 قطره روغن اسطوخودوس

– 8قطره روغن رزماری (برای خرید اینترنتی روغن رزماری  خالص و ارگانیک کلیک کنید)

-یک چهارم پیمانه روغن جوجوبا

6.روغن ماساژ مرکبات ضد استرس:

– 12 قطره روغن ترنج (برای خرید اینترنتی روغن ترنج  خالص و ارگانیک کلیک کنید)

– 12 قطره روغن گریپ فروت

 یک چهارم پیمانه روغن بادام شیرین

 

7.روغن ماساژ برای درمان سردرد

–  8 قطره روغن نعناع فلفلی (برای خرید اینترنتی روغن  نعناع فلفلی خالص و ارگانیک کلیک کنید)

–  8 قطره روغن کندر

–  8 قطره روغن اسطوخودوس

-یک چهارم پیمانه روغن نارگیل

برای تاثیر بهتر شانه ها گردن و شقیقه ها را با این ترکیب ماساژ دهید (اطراف چشم ها را با این روغن ماساژ ندهید.)

منابعی که از آن در تهیه این مقاله از آن استفاده شده است:

منبع اول

 منبع دوم

منبع سوم

 منبع چهارم

منبع پنجم

منبع ششم

 منبع هفتم

منبع هشتم

 اگر از خواندن این مطلب لذت بردید، آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵

مطالب مرتبط

skintest hairtest
جست و جو
دسته بندی
حساب کاربری
0 محصول سبد خرید