محصولات پوست و مو
محصولات عطرسازی و آروماتراپی
logo
سوالی دارید؟
آروماتراپی

همه چیز درباره ماساژ آروماتراپی

ماساژ آروماتراپی

آیا شما می‌دانید آروماتراپی به چه معنا است و چه کاربردی دارد؟ واژه آروماتراپی از دو بخش آروما به معنی رایحه و تراپی به مفهوم معالجه تشکیل شده است. در واقع در این تکنیک از مواد اولیه گیاهی و اسانس‌های طبیعی استفاده می‌شود، به همین دلیل آن را در دسته گیاه درمانی جای گذاری کرده‌اند. اغلب اگر شما به هر دلیلی روحیه و بشاشیت خود را از دست داده باشید، با استشمام رایحه‌ای جذاب و آرامش بخش، کمی دگرگون شده و سرحال می‌شوید. حال در ماساژ آروماتراپی از روغن‌های معطر و برطرف کننده کسالت و خستگی مانند اسطوخودوس بهره می‌برند. روغن اسطوخودوس قابلیت مهار اضطراب داشته و بر بهبود بیماری‌های اعصاب و تنش‌های فکری و سردرد‌های شدید میگرنی تاثیرگذار است. طبق پژوهش‌های انجام شده اگر روغن اسطوخودوس را قبل از آروماتراپی، استشمام کنید، تاثیر فوق العاده ای در درمان گرفتگی‌های عضلانی و درد‌های روماتیسمی و افزایش کیفیت خواب خواهد گذاشت. در ادامه برای درک اهمیت بیشتر این موضوع، انواع روش‌ها با کاربرد اسانس‌های گوناگون را برای شما گردآوری کرده‌ایم.

روغن آروماتراپی

روغن‌های آروماتراپی دارای انواع بسیار متعددی است که هر یک کاربرد خاص خود را به همراه داشته و نتایج متفاوتی نمایان می‌کنند. خانم‌های باردار برای استفاده از هر یک از روغن آروماتراپی باید حتما با پزشک خود مشورت نمایند تا عوارض جانبی برایشان به همراه نداشته باشد. توجه داشته باشید که برای محافظت از پوست و ماساژ آروماتراپی با روغن‌های اسانسی، به هیچ وجه این ماده را مستقیم بر سطح پوست استفاده نکنید. یکی از بهترین روغن‌های اسانسی ماساژ آروماتراپی، روغن گل رز بوده که توصیه می‌شود، آن را با روغن حامل نارین گل مانند روغن جوجوبا و یا سایر روغن‌هایی که از دانه‌ها بدست می‌آیند، ترکیب نمایید. قبل از مصرف این ماده، حتما تست حساسیت انجام داده و مقداری از این ترکیب را به اندازه دایره‌ای کوچک بر سطح بازو مالیده و پس از چند دقیقه مشاهده کنید که علائمی غیرمعمول ایجاد می‌شود یا خیر.

محصولات آروماتراپی

محصولاتی که ماهیت آن‌ها از روغن‌های معطر گیاهی تشکیل شده است، را در حقیقت محصولات آروماتراپی می‌نامند. خاصیت محصولات آروماتراپی خصوصا محصولات دارای روغن اسانسی شمعدانی، نتایجی چون شادابی، درمان افسردگی، تقویت حافظه و تقویت سیستم ایمنی بدن را حاصل می‌کند. هدف سایت نارین گل از ارائه این محصولات این است که شناخت را برای افراد علاقمند بیشتر سازد و به درمان بسیاری از بیماری‌ها بدون استفاده از مواد شیمیایی و مضر کمک کند. شما می‌توانید برای هر بار استفاده در روز از محصولات آروماتراپی، به مراتب رایحه‌ای متفاوت را برگزینید تا علاوه‌بر آرامش، به سلامتی نیز برسید.

آروماتراپی چیست؟

آروماتراپی در واقع نوعی رایحه درمانی بوده که محققان با پژوهش‌های بسیار به این نتیجه رسیده‌اند که این تکنیک بسیار شفابخش بوده و باعث افزایش کیفیت سلامتی در ذهن و جسم فرد می‌شود. این روش اکنون از شهرت بسیاری برخوردار بوده و طرفداران زیادی را به خود اختصاص داده است. در آروماتراپی از روغن‌های اسانسی مناسب و طبیعی استفاده می‌کنند، که هر یک دارای خواص بی‌شماری بوده و نتایجی متفاوت را برای افراد به همراه دارند. همانطور که ذکر شد در این روش فوق‌العاده از هیچگونه مواد شیمیایی استفاده نشده و تمامی روغن‌های اسانسی، طبیعی هستند و به همین دلیل است که آروماتراپی هیچگونه عوارضی برای اشخاص به همراه ندارد. در اوایل دورانی که که این روش تازه رواج یافته بود، بیشتر از روغن اسطوخودوس استفاده می‌کردند اما در حال حاضر، روغن اسانس‌های پرتقال، ترنج، شمعدانی، گل رز وریحان نیز طرفداران زیادی را به خود جذب کرده‌اند، زیرا مزایای شگفت‌انگیزی را حاصل می‌سازند.

ماساژ آروماتراپی چیست

اگر شما هم از تنش‌های روزمره احساس کسالت باری دارید، ماساژ درمانی از نوع ماساژ آروماتراپی شرقی، بهترین گزینه برای شما می‌باشد زیرا این نوع ماساژ، مستقیما بر سیستم عصبی کل بدن تاثیر مثبت دارد. آروماتراپی با استفاده از روغن اسانسی مناسب مانند روغن ترنج به رفع مشکلات و درد‌ها می‌پردازد. روغن ترنج به دلیل داشتن خواصی مانند ضدانقباض و گرفتگی، ترمیم کننده زخم و ماده ضدافسردگی در این نوع ماساژ بکار گرفته می‌شود. توجه داشته باشید روغن‌های اسانسی را حتما از فروشگاه‌های معتبر مانند نارین گل سفارش دهید تا از کیفیت و اصالت آن اطمینان خاطر داشته باشید.

رابطه ماساژ آروماتراپی و رایحه ها

روغن‌های اسانسی با رایحه‌ متفاوت، تاثیرات مختلفی بر مغز و حافظه و سیستم عصبی فرد می‌گذارند. هدف از این نوع ماساژ درمانی در واقع بازگرداندن آرامش و تمرکز و رفع ناخوشی‌های جسم می‌باشد که این با ماهیت رایحه درمانی امکان پذیر است. قبل از ماساژ آروماتراپی، رایحه‌ی روغن اسانسی انتخابی را استشمام کرده و سپس ماساژ را شروع کنید. حال خواهید دید که تاثیر مثبت نتایج حاصله، چندین برابر می‌شود. روایح معطر سبک، تمرکز مغز را افزایش و منجر به بهبود عملکرد تمامی سیستم عصبی خواهند شد. این نکته قابل ذکر است؛ خانم‌هایی که در دوران بارداری قرار داشته و قصد استفاده از ماساژ آروماتراپی دارند، بهتر است تا پایان بارداری خود صبر کنند، زیرا ممکن است بر رایحه ماده‌ای، حساسیت داشته باشند و عوارضی برایشان به همراه داشته باشد.

فواید ماساژ آروماتراپی

اکثر افرادی که به این نوع ماساژ شرقی علاقه دارند، در واقع به دنبال جستجو و رسیدن به آرامش اعصاب هستند. در ادامه به دو مورد از فواید ماساژ آروماتراپی اشاره خواهیم داشت:

بهبود سندروم قبل از قاعدگی

بسیاری از بانوان در دوره چند روزه قبل از قاعدگی دچار مشکلاتی نظیر نفخ، خستگی و کوفتگی، واکنش‌های آلرژیک می‌شوند که هر یک از این موارد با ماساژ آروماتراپی با روغن اسانسی مخصوص نیز قابل درمان هستند.

افزایش گردش خون

ماساژ شرقی آروماتراپی موجب می‌شود تا با ماساژ و تحرک جسم، سطح اکسیژن در خون افزایش یابد و علاوه‌برآن، گردش خون نیز با عملکرد مثبت‌تری نیز جریان داشته باشد.

چند مزایای دیگر ماساژ آروماتراپی:

 • رفع خستگی بدن
 • درمان بی‌خوابی
 • ایجاد سلامت پوست
 • بهبود اضطراب فکری
 • ایجاد درخشندگی و لطافت پوست
 • رفع انقباضات و گرفتگی‌های عضلات

کاهش استرس با ماساژ

اغلب برای بسیاری از افراد پیش آمده که به دلایل مختلف اعم از مشکلات احساسی یا مالی یا گذراندن یک روز پرمشغله و …، روزی پر از تنش و اضطراب را گذرانده باشند. ماساژ آروماتراپی با روغن اسانس گل رز آرامش را به روح شما هدیه بخشیده و تمامی استرس ایجاد شده را از بین می‌‌برد.

روغن ماساژ آروماتراپی

روغن‌های مخصوص ماساژ آروماتراپی دارای اسانس با رایحه‌ای طبیعی و آرامش بخش است. هیچ یک از روغن‌های مخصوص این ماساژ، رایحه تندی در بر ندارد، بلکه تمام هدف از بکارگیری این روغن‌ها در واقع ایجاد آرامش و حس خوب در افراد است. حتما از اصل بودن روغن‌های آروماتراپی مطمعن شوید و کیفیت محصول را پایه‌ی خرید خود قرار دهید.

ماساژ و آروماتراپی

ماساژ و آروماتراپی ارتباط مستقیمی با یکدیگر دارند که نتایج تاثیرگذاری بر مغز و سپس، کل بدن حاصل می‌کنند و به‌طور همزمان این تاثیر نیز به تدریج افزایش یافته و بعد از گذشت چندین بار تکرار آروماتراپی خصوصا با روغن اسانسی ریحان نیز آرامش برقرار شده، کاملا قابل مشاهده و قابل درک است.

کاربردهای درمانی ماساژ آروماتراپی

 • تقویت حافظه
 • بهبود حالات افسردگی
 • درمان سردردهای میگرنی
 • کمک به بهبود زخم های سطحی
 • افزایش گردش خون و سلامت قلب
 • درمان دردهای عضلانی و انقباضات عضلات
آموزش آروماتراپی

بر اساس خاصیت روغن‌های اسانسی و مشکل فرد، یکی از آن‌ها را برگزیده و ماساژ را شروع کنید. به طور کلی تمامی روغن‌های معطر مخصوص آروماتراپی دارای طبع گرم بوده و کسالت‌ها و دردهای بدن را بهبود می‌بخشد و همچنین خاصیت گیاهی آن‌ها فواید زیادی برای سلامت پوست شما به همراه دارد.

ماساژ با رایحه درمانی

همانطور که در متن مقاله ذکر شد، برای نوعی از ماساژ معروف شرقی که تا چندی پیش، بیشتر مورد استفاده چین و ژاپن قرار می‌گرفت، از رایحه درمانی با روغن‌های اساسی بهره می‌برند. سیستم‌های بویایی بدن، در واقع به‌طور مستقیم، احساسات و عواطف فرد را تحت کنترل داشته و بر اوضاع شرایط هورمونی نیز تاثیر دارد. ماساژ با رایحه درمانی، شرایط خاصی را به دنبال ندارد و به شدت بر رفع بی‌خوابی اثر دارد. تحقیقات نشان داده است بانوانی که قبل از دوره بارداری خود، از ماساژ با رایحه درمانی استفاده کرده اند، بیشتر قادر به کنترل استرس خود هستند و زایمان راحت تری را سپری می‌کنند.

ماساژ و رایحه درمانی

رایحه درمانی به طور مستقیم بر نتیجه نهایی ناشی از ماساژ به هر روشی خصوصا آروماتراپی تاثیر داشته و اغلب افراد به دلیل رایحه خوب و معطر با طبع گرم به سمت این تکنیک کاربردی جذب شده‌اند. اگر تا به حال از آروماتراپی استفاده نکرده اید، توصیه می‌کنیم آن را با روغن اسانسی اسطوخودوس شروع نمایید و لذت ببرید.

روغن‌های معطر برای ماساژ

حالات افسردگی یا خوشحالی همه و همه ناشی از اتفاقات روزمره است که امور زندگی را ناخودآگاه، جهت می‌بخشد. کمی مشکلات را ساده بگیرید و از روش ماساژ درمانی یا روغن‌های معطر، استرس‌ها را از خود دور کنید تا سلامتیتان به خطر نیفتد. اغلب برای آروماتراپی یا هرگونه اعمال ماساژ، با استفاده از روغن‌های حامل انجام می‌شود اما توصیه داریم که بهتر است روغن معطری را با روغن سبک خود ترکیب نمایید. به عنوان مثال روغن شمعدانی، برای نشاط آوری و از روغن معطر اسطوخودوس جهت بهبود بی‌خوابی و تنش‌های فکری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

روغن های اسانسی مناسب ماساژ

بهترین روغن های اسانسی برای ماساژ آروماتراپی را نام می‌بریم:

 1. روغن اسانسی اسطوخودوس ( درمان سردرد و سندروم پیش از قاعدگی و ….)
 2. روغن اسانسی ریحان ( برقراری آرامش و افزایش تمرکز و ….)
 3. روغن اسانسی گل رز ( برطرف کننده اضطراب و رفع بی‌خوابی و ….)
 4. روغن اسانسی پرتقال ( ایجاد حس شادابی و … )
 5. روغن اسانسی ترنج ( تقویت مغز و شاداب ننده و رفع گرفتگی و …. )
 6. روغن اسانسی شمعدانی ( بهبود کم‌خوابی و افزایش گردش خون و ….)

 

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵

مطالب مرتبط

مقالات مرتبط

TEST hairtest
جست و جو
دسته بندی
حساب کاربری من
0 محصول سبد خرید